shim

"..ALE TO JUŻ BYŁO..." co robiliśmy w przedszkolu

co robiliśmy w przedszkolu

ROK SZKOLNY 2023/24

POŻEGNANIE STARSZAKÓW 2024 - W dniu 05.06.2024r. odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola dla dzieci z grupy Złote Rybki. W czasie występu nasi wychowankowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym podziwialiśmy recytację wierszy, śpiew piosenek i różnorodne tańce tj.: polonez, krakowiak, trojak.
REKINKI NA SPARTAKIADZIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA - W dniu 05.06.2024r. grupa Rekinki, jako reprezentacja naszego przedszkola wzięła udział w imprezie sportowej z okazji Dnia Dziecka na stadionie GKS-u przy ul. Bukowej, zorganizowanej przez Serduszko GKS-u. Na dzieci czekały różne konkurencje, gry i zabawy, poczęstunek i oczywiście prawdziwe medale. Nasi wychowankowie w pełni zasłużyli na otrzymane nagrody, walczyli dzielnie z przeszkodami, pokonywali wszelkie trudności i nawet upał im nie przeszkadzał. Brawo Rekinki!
DZIEŃ DZIECKA - Dzień Dziecka w przedszkolu rozpoczął się niespodzianką od rodziców - specjalnie dla nas przygotowali inscenizację "Czerwony Kapturek" oraz balet "Jezioro łabędzie" w wykonaniu tatusiów. Zaskoczenie i radość dzieci były ogromne. Rada Rodziców przygotowała też drobne prezenty dla przedszkolaków oraz niespodziankę - lody. Dziękujemy Wam Rodzice! To był dzień pełen wrażeń i dziecięcego uśmiechu. Dzień wcześniej przedszkolacy dostali słodki upominek od Pani Dyrektor Zespołu, były to cukierki, soczki i odblaskowe misie. Dziękujemy!
DZIEŃ SPORTU - W dniu 29.05.2024r. Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w szkole w Dniu Sportu. Było wiele atrakcji dla dzieci: zabawy z animatorem przy muzyce, zamek dmuchaniec, strzelanie z łuku oraz popcorn. Dzieci były zadowolone i z uśmiechem na buzi wróciły do przedszkola.
REKINKI W BIBLIOTECE - W czwartek 23.05.2024r. dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wysłuchały bajki związanej z tematyką zwierząt oraz rozwiązywały zagadki. Na koniec wykonały pracę plastyczną.
WARSZTATY W BIBLIOTECE - Dnia 13.05.2024r. dzieci z gr. Złote Rybki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Słuchały bajki pt. "Wypożyczalnia skrzydeł" oraz wykonały zakładkę do książek według własnego pomysłu.
KONKURS MATEMATYCZNY "RUSZ GŁOWĄ !" - W dniu 10.05.2024r. w naszym przedszkolu odbył się po raz 12 międzyprzedszkolny konkurs matematyczny "Rusz głową!" dla dzieci kończących edukację przedszkolną. W tym roku wyzwanie matematyczne podjęły przedszkola: Przedszkole Mali Giganci, Przedszkole Super Giganci, Miejskie Przedszkole nr 22, Miejskie Przedszkole nr 14 i oczywiście nasze przedszkole, które reprezentowały dzieci z gr. Rekinki i Złote Rybki. Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać liczne zadania, wykonać działania, często podchwytliwe. Wszystkie drużyny wypadły wspaniale, a o ostatecznym wyniku zadecydowały pojedyncze punkty. Najwięcej punktów i I miejsce zajęło nasze przedszkole, tuż za nimi i II miejsce zajęły dzieci z Małych Gigantów, a III miejsce zajęło MP 22. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za fantastyczną zabawę.
MUSZELKI NA WYCIECZCE - W dniu 07.05 dzieci z gr. Muszelki wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W PRZEDSZKOLU - W dniu 22.04.2024r. wszystkie dzieci miały okazję oglądać przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka" w wykonaniu Teatru Kanon z Krakowa.

DZIEŃ ZIEMI - W minionym tygodniu we wszystkich grupach rozmawialiśmy o ekologii, by uczcić Dzień Ziemi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób troszczyć się o Ziemię, słuchając wierszy, oglądając kolorowe ilustracje oraz ćwicząc różne sytuacje proekologiczne. Rozmawiały na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na koniec zajęć każda grupa wykonała plakaty, bądź prace plastyczne przedstawiające Ziemię i sposoby dbania o nią.
KONKURS RADY RODZICÓW "WIOSENNY KAPELUSZ I BUKIET Z RECYKLINGU" - W dniu 16.04.2024r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i zostały wręczone nagrody i dyplomy. Gratulujemy laureatom! Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i udział!
WIELKANOCNY ZAJĄCZEK - W czwartek przed świętami Wielkanocnymi w każdej sali czekały na dzieci prezenty od zajączka. Dodatkowo odwiedziły nas dwa białe zające w ogrodzie, z którymi dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Kolejną niespodzianką było szukanie wielkanocnych jajek (jajek na wodę). Niektóre grupy szukały ich w ogrodzie, inne w swoich salach, a najmłodsze przedszkolaki szukały na sypialni, pod leżakami po popołudniowej drzemce. Dziękujemy Radzie Rodziców za wielkie zaangażowanie w niespodzianki dla dzieci, a także za zasponsorowanie prezentów od zajączka.
ŚWIĄTECZNY OBIAD W PRZEDSZKOLU - Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wspólnie ucztowaliśmy przy pięknie udekorowanych stołach. Dzisiejsze menu też pasowało do naszego świątecznego dnia, był żurek z kiełbaską i jajkiem, a na podwieczorek swojska babka. Każde dziecko wychodziło dzisiaj z własnoręcznie zrobioną dekoracją. Mamy nadzieję, że ozdobi świąteczny stół w domu. Zdrowych i spokojnych świąt!
POWITANIE WIOSNY - Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy całym przedszkolem, wybierając się na wiosenny marsz w kolorowych wiankach na głowach. Podczas spaceru po najbliższej okolicy, dzieci rozdawały napotkanym przechodniom kwiaty z papieru z nazwą naszego przedszkola. To było bardzo ciekawe doświadczenie, kiedy wręczany kwiat wywoływał uśmiech u obdarowanych przechodniów. Pierwszy dzień wiosny był ciepły i bardzo radosny.
ŻÓŁWIKI W BIBLIOTECE - Grupa Żółwiki wybrała się do biblioteki na swoje pierwsze warsztaty o tematyce wielkanocnej, podczas których dzieci wysłuchały bajeczki, odgadywały zagadki i wyklejały plasteliną jajka.
KONKURS BAŚNI - W dniu 05.03.2024r.reprezentanci grup najstarszych Złotych Rybek i Rekinków uczestniczyli w kolejnej już edycji konkursu pt. "W świecie baśni" w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4. Tym razem konkurs dotyczył znajomości baśni Andersena. Dzieci odpowiadały na szereg pytań dotyczących znanych i lubianych baśni tego pisarza.
WARSZTATY REGIONALNE - W dniu 05.03.2024r. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w zajęciach regionalnych pt. "Zielono mi" z ciotką Nyszką organizowanych przez Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Dzieci wysłuchały opowiadania "Kwiecień. Wielkanocna palma", rozmawiały o wiosennym odradzaniu się przyrody, poznały stare zwyczaje regionalne, a ciotka Nyszka ubrana w strój regionalny nauczyła nas jak wykonać wiosenną wiązankę przy pomocy gałązek i kolorowej bibuły. Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup bibuły.
PRZEDSTAWIENIE - NIESPODZIANKA- W dniu 22.02.2024r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. "W Kaczogrodzie" w wykonaniu rodziców naszych przedszkolaków. Rodzice wspaniale wcielili się w swoje role. Była wspólna zabawa, śpiew i wiele zabawnych sytuacji jak to u Kaczki Dziwaczki. Wszystkim widzom bardzo podobało się przedstawienie, za co serdecznie dziękujemy!
WALENTYNKI - W środę 14 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Walentynkowy dzień przyjaźni. W tym dniu dzieci ubrały się na czerwono i z niecierpliwością czekały na otwarcie skrzynki walentynkowej. Dzień był pełen rozmów o przyjaźni i miłości. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii. Wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nas wspólne zabawy, a także wręczanie walentynek przygotowanych przez dzieci.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK - W dniu 24.01.2024r. reprezentanci z gr. Rekinki i Złote Rybki brali udział w kolejnej edycji Kolędowania w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4 w Katowicach. Panowała tam miła, serdeczna atmosfera, a dzieci miały możliwość zaprezentowania pastorałki pt. "Ciemno, cicho dookoła".
ZIMOWE ZABAWY W PRZEDSZKOLU - W dniu 24.01.2024r. odbył się w naszym przedszkolu "Dzień zimowych zabaw". Wszystkie dzieci ubrały się na biało i uczestniczyły w Zimowej Rewii Mody, potem bawiły się swoimi śnieżnymi kulami, tańczyły do muzyki pt. "Walc łyżwiarzy" z białymi chusteczkami.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Każda grupa przygotowała swój program artystyczny z piosenkami i wierszami okolicznościowymi. Tego dnia panowała w przedszkolu miła atmosfera, to był bardzo udany dzień.
JASEŁKA W BIBLIOTECE - Złote Rybki i Rekinki oglądały w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w Katowicach
BAL KARNAWAŁOWY - W dniu 15.01.2024r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Od rana wystrój sal wprowadził dzieci w radosny nastrój. Pięknie przebrane dzieci dumnie prezentowały swoje stroje. Zabawa karnawałowa z wodzirejem przyniosła dużo uśmiechu, w całym przedszkolu rozbrzmiewała wesoła, skoczna muzyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyła się też profesjonalna sesja fotograficzna. Z niecierpliwością czekamy na gotowe zdjęcia.
SPOTKANIE OPŁATKOWE - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta Wigilia. Dzieci z grupy Rekinki wystawiły piękne Jasełka, a wszyscy przedszkolacy radośnie kolędowali, składali świąteczne życzenia oraz zjedli wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.
SZLACHETNA PACZKA - FINAŁ W PRZEDSZKOLU - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, łóżeczko kupione, zapakowane, czeka na podróż do rodziny:)
POŻEGNANIE Z UNICEFEM - W dniu 11.12.2023r. odbyło się podsumowanie zajęć, warsztatów, które zostały zasponsorowane przez Unicef. Z tej okazji dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe do wiersza "Rzepka" J. Tuwima w ramach zajęć "Teatr da się lubić", wystawę prac plastycznych z zajęć "Zaczarowany świat origami" i zostały poczęstowane pierniczkami przygotowanymi w ramach zajęć kulinarnych "Cztery pory roku w polskim domu". Na zakończenie rozdane zostały pamiątkowe dyplomy dla uczestników zajęć.
 
WYJŚCIE DO TEATRU ATENEUM - Dzieci z gr. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki wybrały się na spektakl pt. "Czwórka z papieru i sznurka" do Teatru ATENEUM W KATOWICACH
MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU - 6 grudnia odwiedził nasze przedszkole długo wyczekiwany gość - święty Mikołaj wraz z sympatycznym pomocnikiem Elfem. Obdarował dzieci pięknymi prezentami. Mikołaj z Elfem oprócz prezentów, przywieźli ze sobą dużo uśmiechu i radości. Dziękujemy Radzie Rodziców za zaaranżowanie dzisiejszego spotkania. Dziękujemy szczególnie Mikołajowi i Elfowi za poświęcony czas i wizytę w przedszkolu.

SZLACHETNA PACZKA - AKCJA W PRZEDSZKOLU

DZIEŃ MISIA - 24 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każdemu dziecku towarzyszył w przedszkolu pluszowy miś, co było niecodzienną atrakcją. Każda grupa uczestniczyła w misiowych zabawach i niespodziankach. To był bardzo atrakcyjny dzień dla wszystkich przedszkolaków.

JESIENNY KONKURS RADY RODZICÓW "W KASZTANOWYM MIEŚCIE"

JESIENNE ZABAWY Z DESZCZEM - W tym tygodniu dzieci z grupy Żółwiki uczestniczyły w różnych zajęciach z deszczem w tle. Było jesienne muzykowanie do piosenek o deszczu, był wierszyk o parasolach, były zabawy na spostrzegawczość z akcesoriami na jesienną aurę: kaloszami i parasolami, były zabawy w kałużach!
PRZEDSZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - W dniu 10.11.2023r. po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie, uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski o godz. 11.11.
ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI DLA LEŚNEGO POGOTOWIA ZAKOŃCZONA - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję!

KONKURS KULINARNY "DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY" - w dniu 25.10.2023r. odbył się rodzinny konkurs kulinarny "Dyniowy zawrót głowy" z dynią w roli głównej tzn. wszystkie konkursowe potrawy musiały mieć w składzie dynię. Było mnóstwo ciekawych ciast, ciasteczek, dżemów i oczywiście zup. Jury miało nie lada kłopot z rozstrzygnięciem konkursu. W tym roku oprócz kategorii przedszkolnej pojawiła się też kategoria szkolna dla uczniów klas I-III. W konkursie wzięły udział 23 prace. Najwięcej punktów w kategorii przedszkolnej przyznano potrawom Ignasia i Lidzi Cz. (I miejsce), Mileny B. (I miejsce) za dyniowe serniki, Zuzi K. (II miejsce) za zupę dyniową i Borysowi D. (III miejsce) za bułeczki w kształcie dyni z dżemem dyniowym, a w kategorii szkolnej I miejsce zajęła Maja M., II miejsce Lidia W., III miejsce Zofia G. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!!

FESTIWAL DYNI - Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, czas ogłosić Dzień Dyni! Tym razem święto trwało aż trzy dni. W przedszkolu pojawiło się wiele różnych gatunków dyń, co pozwoliło nam lepiej poznać to ciekawe warzywo, a także wykorzystać je do różnych zabaw ruchowych, matematycznych, przyrodniczych i integracyjnych. Pierwszego dnia odbył się rodzinny konkurs kulinarny "Dyniowy zawrót głowy" z dynią w roli głównej, drugiego dnia odbył się zajęcia sportowe i plastyczne, a trzeciego dnia rozstrzygnięto konkurs kulinarny i dzieci ubrały się w dyniowych kolorach. W tym tygodniu było bardzo kolorowo w naszym przedszkolu.

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE W DELFINKACH I ŻÓŁWIKACH -W dniu 13.10.2023r odbyły się zajęcia warsztatowe stomatologiczne w ramach akcji Profilaktyka i Promocja Zdrowia. Zajęcia miały na celu uświadamianie dzieci na temat konieczności mycia i dbania o zęby.
ŚWIĘTO DRZEWA - "Jesienne drzewa kolorami się mienią, brązem, pomarańczem, żółcią i czerwienią". Każda grupa wykonując prace plastyczne z jesiennymi drzewami, uczciła dzisiejsze Święto Drzewa.
SPOTKANIE Z JESIENIĄ- W dniu 06.10.2023r. odbyła się impreza integracyjna w ogrodzie przedszkolnym pt."Spotkanie z Jesienią" pod hasłem "Jestem bezpieczny". Na początku prezentowały piosenki kolejno wszystkie grupy zgodnie ze swoimi możliwościami. W tym roku repertuar opierał się na tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na imprezę przybyli goście reprezentujący Straż Pożarną, Policję, Straż Miejską i Pogotowie. Na dzieci czekały zabawy wojskowe: mini poligon, ćwiczenia z musztry, fotobudka, czy zajęcia plastyczne i konstrukcyjne. Rodzice zadbali o kawiarenkę z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie czekał ciepły poczęstunek, pyszna kiełbaska i żurek. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w naszej imprezie!
MUSZELKI W PLANETARIUM - Muszelki wybrały się do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im Mikołaja Kopernika w Chorzowie uczestnicząc w warsztatach 3D „Kometa nad Szwajcarską doliną”.
ZŁOTE RYBKI W PLANETARIUM NA WARSZTATACH - Złote Rybki uczestniczyły w warsztatach w stacji meteorologicznej pt. "W świecie pogody".
KOSMICZNY DZIEŃ CHŁOPAKA W MUSZELKACH - Dzień Chłopaka obchodziliśmy w tym roku w klimatach podróży w kosmos. Dziękujemy rodzicom za piękne muszki dla chłopców, a także dziękujemy mamie Natalki G. za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla całej grupy.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - W dniu 29.09.2023r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały krótki program artystyczny, a potem złożyły przysięgę. Pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka wszystkich Delfinków, a pani wicedyrektor pasowała dzieci na Żółwików. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i medal (dziękujemy Radzie Rodziców), a na Delfinki i Żółwiki czekały upieczone ciasteczka przez tatę Pawełka S. Bardzo dziękujemy, a nowym PRZEDSZKOLAKOM gratulujemy!
ZAJĘCIA KULINARNE W ŻÓŁWIKACH - W dniu 28.09.2023r. dzieci z grupy Żółwiki wzięły udział w zajęciach kulinarnych, podczas których uczyły się jak zrobić dżem z dyni. Poznały kolejne etapy przygotowania warzyw i owoców i zasady bezpiecznego posługiwania się nożem oraz innymi sprzętami AGD. Teraz muszą trochę poczekać na degustację, aby wszystkie składniki się dobrze połączyły.
REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 25.09.2023r. dzieci z grupy Rekinki uczestniczyły w zajęciach literacko - plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy.
ZAJĘCIA KULINARNE W MUSZELKACH - Dzieci z gr. Muszelki w ramach tematyki tygodnia "Witaminy z sadu i jesiennego ogródka" zrobiły pyszny i zdrowy sok owocowo - warzywny.
ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - Dzieci z grupy Złote Rybki wzięły udział w warsztatach pt. "Dzień drzewa"
ZŁOTE RYBKI W MUZEUM - Dzieci z grupy Złote Rybki uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Historii Katowic pt. "Fantastyczne zwierzęta".
DZIEŃ KROPKI - W dniu 15.09.2023r. obchodziliśmy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci i personelu zostały wzbogacone akcentem kropek. Nauczyciele zadbali o ciekawy scenariusz zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych i dydaktycznych.

ŻÓŁWIKI NA SKRZYŻOWANIU - Dzieci z grupy Żółwiki zdobywały nową wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, jak przechodzić przez jezdnię, na jakim świetle, poznały znaki znajdujące się przy przedszkolu, a także rozpoznawały i nazywały przejeżdżające pojazdy.

 

 

 

 

 
 
 
 

 

shim