shim

"..ALE TO JUŻ BYŁO..." co robiliśmy w przedszkolu

co robiliśmy w przedszkolu

 

ROK SZKOLNY 2020/21

KONKURS W MDK-u BOGUCICE - Tuż przed świętami został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Święta jak malowane" na najładniejszą pisankę. Spośród licznych prac wyłoniono zwycięzców, w tym z naszego przedszkola: II miejsce otrzymała Lena K. z Rekinków, a wyróżnienia dostali Ksawery B. ze Złotych Rybek i Denis L. z Delfinków. GRATULUJEMY!

ZABAWA W OGRODNIKÓW GR. REKINKI - W dniu 26.03.2021r. Rekinki uczestniczyły w pracach ogrodniczych. Wiosna coraz mocniej świeci ciepłym słoneczkiem. Rekinki założyły zielony ogródek. Najpierw poznały etapy sadzenia roślin, a potem wysiały do doniczek różne nasiona. Będą o nie dbały i obserwowały jak rosną.

ZABAWY Z JAJEM W ROLI GŁÓWNEJ - W dniu dzisiejszym dzieci z gr. Złote Rybki uczestniczyły w zabawach, w których dominowało jajko. Był to też kolejny punkt projektu ogólnopolskiego "Fantazje Kulinarne". Dzieci oglądały jajka, rozpoznawały ptaki domowe, od których te jajka pochodziły. Wykonywały różne eksperymenty: kręcenie jajek surowych i ugotowanych, rozbijanie skorupek, wciąganie żółtka butelką plastikową, a także rozwiązywały sudoku obrazkowe. Punktem kulminacyjnym były zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonały jajeczka faszerowane pastą z żółtka, szynki, szczypiorku i rzeżuchy oraz deser "Jajko sadzone". Wszystkie pyszności zniknęły z talerzyka w bardzo krótkim czasie.

ZABAWA W OGRODNIKÓW - Delfinki zakładały hodowlę pod hasłem "Wiosna na parapecie".

POWITANIE WIOSNY - 22.03.2021r. wszystkie przedszkolaki przybyły do przedszkola ubrane na zielono. Każda grupa powitała wiosnę w swojej sali, śpiewając radosne piosenki, bawiąc się wesoło oraz wykonując wiosenne zadania. Nasze najbliższe wyjścia do ogrodu przedszkolnego będą obfitowały w poszukiwanie oznak wiosny w przyrodzie.

GIMNASTYKA W DELFINKACH - Tym razem dzieci z grupy Delfinki ćwiczyły z chustą animacyjną metodą zadaniową z elementami Pedagogiki Zabawy.

OCHRONA PRZECIWWIRUSOWA Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji informacyjno-edukacyjnej WIRUSOOCHRONA organizowanej przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Podczas zajęć przeprowadzonych przez nauczycieli, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu zdrowia i higieny,  a podejmowane przez nie działania praktyczne pozwoliły utrwalić właściwe nawyki higieniczno-zdrowotne.  Zajęcia obejmowały działania z zakresu: promocji podstawowych zasad higieny osobistej; roli szczepień zdrowotnych; zachęcania dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania; podstawowych zasad postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa; a także dostosowania ubioru do aktualnej pory roku i warunków pogodowych.

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejny punkt projektu Fantazje Kulinarne. Tym razem utrwalaliśmy nazwy warzyw i owoców, układaliśmy przestrzenne puzzle z marchewki i pietruszki, a przede wszystkim przygotowaliśmy pyszne napoje na bazie owoców. Było to smoothie oraz tradycyjne koktajle z kefirem. Wszystkie napoje zostały wypite od razu. Były pyszne!

MARCOWE SŁONECZKO U MUSZELEK - Akrobacja grupowa i indywidualna ze wstążką, piosenka  o promyku słońca i artystyczne lepienie słoneczka z masy solnej to zabawy twórcze, które towarzyszyły Muszelkom w tym tygodniu. Najważniejsza jednak była spontaniczność, twórczość artystyczna  i uśmiech na twarzach przedszkolaków.

DZIEŃ KOBIET U MUSZELEK - Kilku chłopców z grupy Muszelek uczciło Dzień Kobiet w naszej grupie. Koledzy przynieśli poczęstunek dla swoich małych koleżanek i pań pracujących w przedszkolu. Było sto lat i życzenia na wszystkie dni tygodnia  oraz pory roku. Przyznajemy, że to  była miła chwila!

BUDKA DLA DZIUPLAKÓW Z URZĘDU MIASTA - Akcja „ WieszaMy budki dla dziuplaków” to część projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Budki zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES, a nasze przedszkole chętnie uczestniczy w atrakcyjnych przedsięwzięciach naszego miasta. Dziękujemy.

KONKURS KULINARNO - PLASTYCZNY "MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA" - W dniu 10.03.2021r. zostały wręczone dyplomy i nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie. Wpłynęły 33 prace od 28 dzieci w dwóch kategoriach deser i danie główne. Jury konkursu miało dużo pracy, ale ostatecznie wyłoniło zwycięzców: najciekawszy przepis, najładniejszy dziecięcy obrazek oraz najciekawszy pomysł i wykonanie. W projekcie ogólnopolskim reprezentować nasze przedszkole będą prace: Lidzi W. w kategorii danie główne "Placki z warzywami" oraz Leny K. w kategorii deser "Lody tajskie". Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

ZAJĘCIA W GR. DELFINKI - ZABAWA DYDAKTYCZNA "PIES, KOT TO NASI PRZYJACIELE" - Celem zajęcia było uświadamianie konieczności sprawowania opieki nad zwierzętami domowymi, zaspokajanie ich potrzeb, nabywanie opiekuńczego stosunku do zwierząt, przypomnienie co jedzą psy i koty, próba globalnego czytania wyrazów "kot", "pies", przyklejanie ich w odpowiednie miejsce, usprawnianie motoryki narządów mowy, utrwalanie prawidłowej wymowy samogłosek i spółgłosek w zestawieniach głoskowych (miau, mru, mrał, hau).

DZIEŃ KOBIET W REKINKACH - Dzień Kobiet był dla Rekinków okazją do super zabawy. Dziewczynki wykazały się znajomością nazw kwiatów, a także powiesiły na sznurze do prania kolorowe skarpetki wg określonego wzoru. Były też ćwiczenia na sprawnościowe oraz niespodzianka od chłopców, czyli własnoręcznie przygotowane bransoletki.

DZIEŃ KOBIET W ZŁOTYCH RYBKACH - Chłopcy z gr. Złote Rybki wręczyli dziewczynkom ze swojej grupy laurki i lizaki. Były zabawy, a także rozmowy dotyczące zawodów wykonywanych przez kobiety. Dla utrwalenia dzieci odgadywały zagadki na powyższy temat.

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE W GR. DELFINKÓW - Ćwiczyliśmy metodą zadaniową z wykorzystaniem szarf, woreczków, obręczy, kolorowych kółek. Celem zajęcia było ćwiczenie ogólnej sprawności fizycznej, szybkiej reakcji na sygnał nauczyciela, utrwalenie nazw kolorów. Po ukończonych ćwiczeniach Borys osłodził Dzień Kobiet nie tylko dziewczynkom, ale i chłopcom.

MARCOWE REWOLUCJE W MUSZELKACH - Początek nowego miesiąca to pogaduchy o przysłowiowym „W marcu jak w garncu”. Z tej okazji dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach animacyjnych z marcową pogodą w magicznym garncu. Dodatkowo uczyły się na pamięć wiersza „Marcowa pogoda”B.Formy, a metoda projektu poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych inspirowała grupę do wykonania własnego marcowego garnca.

ZABAWY REKINKÓW KLOCKAMI DIENESA - Zajęcia matematyczne nie muszą być nudne. Nasze za sprawą klocków Dienesa były kolorowe i ciekawe. Rekinki utrwaliły nazwy i wygląd figur geometrycznych, układały sekwencje matematyczne, a także sortowały klocki w zbiory według określonej cechy.

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - Do Rekinków przyszła dzisiaj Pani Agnieszka, która pracuje w naszym przedszkolu. Przeczytała kilka bajek, których Rekinki z zaciekawieniem wysłuchały.

ŚLADAMI DINOZAURÓW - Prehistoryczny świat dinozaurów od zawsze fascynował dziecięcą wyobrażnię. Z okazji Dnia Dinozaura Rekinki urządziły w sali dzień zabaw tematycznych metodą Storyline. Najwięcej radości dało dzieciom wykonanie doświadczenia "Wulkan". Dowiedzieliśmy się co jest w środku wulkanu i dlaczego wybucha. Zajęcia zakończyły się robieniem skamieliny ze śladami dinozaurów z wykorzystaniem masy solnej.

GALAKTYKA Z PUNKTU WIDZENIA MUSZELEK - Planety, asteroidy, układ gwiazd i droga mleczna to tematy, które budziły duże zainteresowanie grupy Muszelek. Poznawaliśmy zawód i sposoby pracy kosmonauty, śledziliśmy w prasie i literaturze rakiety, satelity i życie obcych czyli „Ufo”. Uczyliśmy się piosenki „Ufoludki” autorstwa zespołu Fasolki, wycinanką wykonywaliśmy podobiznę kosmity i latającego spodka. Analizowaliśmy następstwa kolejnych dni i nocy składających się na :  tygodnie, miesiące i pory roku.

"KULINARNA SZTUKA" ZŁOTYCH RYBEK - W dniu 19.02.2021r. dzieci z gr. Złote Rybki wykonały obrazek z produktów spożywczych tj.: banany, pomidorki koktajlowe, marchewki, rodzynki, płatki migdałowe, paluszki, za klej posłużył im dżem truskawkowy i jagodowy, a za papier wafle. Z tych składników powstały piękne prace, które na koniec zostały ...zjedzone. Były bardzo smaczne. To już kolejne nasze zadanie z ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne".

REKINY DOKARMIAJĄ PTAKI - Kilka dni temu Rekinki wykonały ekologiczne karmniki dla ptaków. Dzisiaj wyszły do ogrodu przedszkolnego i zawiesiły je na drzewie. Pod drzewem dzieci położyły marchewki dla zajączków, które często biegają po ogrodzie. Będziemy obserwować przez okno jak ptaki i zające częstują się smakołykami.

WESOŁE GRY I GIERKI MUSZELEK - W tym tygodniu dzieci z grupy Muszelek poznawały sporty zimowe oraz prowadziły wspólne zimowe gry i gierki wykorzystując różne pomoce  dydaktyczne i rekwizyty. Trenowały rzut do celu śnieżką, tańczyły pantomimę z chustami do utworów „Śniegowa samba”, ścigały się ze śnieżynkami oraz przygrywały sobie na instrumentach muzycznych do piosenki „ Na czym zima gra"

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W DELFINKACH - Dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt."Kłopoty Krzysia". Celem zajęcia było rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych, układanie i przyklejanie figur wg wzoru, tworzenie kompozycji z figur wg własnego pomysłu.

WALENTYNKI W REKINKACH - Poniedziałek 15.02.2021r. był dla Rekinków czerwonym dniem miłości przyjaźni. Dzieci brały udział w zabawach przy muzyce i oczywiście otworzyły Pocztę Walentynkową, na którą tak czekały. Nikt nie był dzisiaj smutny. Każdy otrzymał kolorowe dowody sympatii.

ZIMOWE ZABAWY MUSZELEK - Zainicjowane zabawy technikami Pedagogiki Zabawy oraz metodami wg idei C.Orffa rozpoczęliśmy nauką piosenki „Zima i wiatr”. Pracowaliśmy nożyczkami wycinając zimową śnieżynkę wykorzystując ją następnie w tworzeniu zimowego pejzażu „Drzewo”. Kolejnym etapem były zabawy z wykonanymi już w domu z różnorodnych materiałów „śnieżnymi kulami”. We wstępnych oględzinach porównywaliśmy materiał z jakiego zostały wykonane, wielkość, kolor oraz twardość. Tańcząc z kulą indywidualnie i w parch, masując się, podrzucając i turlając sprawdzaliśmy wytrzymałość pomysłowego materiału. Działania tego dnia były przednie, dlatego na prośbę uczestników, powtórzyliśmy je z niewielkimi zmianami w atrakcjach kolejnego dnia.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE - GRUPA ZŁOTE RYBKI -Tym razem dzieci pracowały z masą solną, ugniatały ją, wałkowały, wycinały radełkiem lub drewnianym nożykiem różne kształty, ciastka. Na koniec wykonały ze swojej porcji niedużą kulę, która zamieniła się w Tłusty Czwartek w .... pączka - zmyłkę. Polukrowany i ozdobiony posypką zaniosą dzieci do domu, na samodzielnie wykonanych serwetkach

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 10.02.2021r. do Rekinków przyszła pani Ania z naszego przedszkola. Przyniosła ze sobą bajki, które przeczytała dzieciom. Wszystkie Rekinki z uwagą słuchały "Czerwonego Kapturka" oraz "Jasia i Małgosi". Bardzo dziękujemy za to spotkanie.

KARMNIKI DLA PTAKÓW GR. REKINKI - Na dzisiejszych zajęciach Rekinki dowiedziały się, które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które zostają w Polsce i potrzebują pomocy przedszkolaków. Wiemy czym i w jaki sposób możemy je karmić. Dzisiaj wykonaliśmy proste karmniki, używając smalcu i ulubionych przysmaków ptaków. Pójdziemy do ogrodu przedszkolnego dokarmiać przylatujące tam ptaki.

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 04.02.2021r. rozpoczeliśmy cykl spotkań przy książce. Zwykle zapraszaliśmy rodziców lub dziadków naszych przedszkolaków, ale ze względu na pandemię, nie możemy tego zrobić, więc poprosiliśmy nasze panie z obsługi o czytanie bajek. Pierwszą osobą była pani Beatka, która przeczytała dzieciom ze Złotych Rybek zapomnianą nieco bajkę pt. "Ferdynand Wspaniały". Dzieci w skupieniu słuchały pięknego opowiadania, bardzo dziękujemy za niecodzienne spotkanie

ZŁOTE RYBKI ROBIĄ KOŁOCZ ŚLĄSKI - Grupa Złote Rybki samodzielnie wykonała kolejne zadanie z projektu ogólnopolskiego "Fantazje kulinarne" i z projektu "Piękna nasza Polska cała" - "Tradycyjne danie regionalne". Było to ciasto drożdzowe z serem i kruszonką zwane na Śląsku kołoczem. W 2011 r. kołocz wpisany został na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej.

ZAJĘCIA PLASTYCZNO - TECHNICZNE W DELFINKACH - Tym razem dzieci z grupy Delfinki wykonały pracę pt."Domek dla ptaszków" na podstawie wiersza pt. "Karmnik". Celem zajęcia było poznanie: wyglądu domku dla ptaszków, nazw ptaków zimujących, etapów konstruowania karmnika, przypomnienie sposobów dbania o ptaki zimą.

ZŁOTE RYBKI PROJEKTUJĄ ZIMOWĄ GARDEROBĘ - Tym razem dzieci z grupy Złote Rybki stanęły przed wyzwaniem zaprojektowania ubrań na zimę. Pracowały w małych zespołach 2-3 osobowych, najpierw rysowały, potem wycinały, a następnie przymierzały stroje na papierowym dziecku. Projektowanie pochłonęło je bez reszty, stworzyły piękne, kolorowe ubrania w różnym rozmiarze.

MUSZELKI NA KONTROLI W KARMNIKU -Trwająca w dalszym ciągu akcja „Okruszek dla ptaka nieboraka” dobrnęła do dnia, w którym przyszedł czas na zaplanowaną kontrolę oraz przegląd przedszkolnych karmników. Dzieci dokładnie powymiatały pozostałe resztki zaległej karmy i odśnieżyły stołówkę. Zasypały najwyżej  i najniżej położoną jadłodajnię świeżymi ziarenkami. Inspekcję zakończyliśmy zawieszając plaster świeżej słoninki dla sikoreczek.

METODA PROJEKTU W MUSZELKACH - Wybierając się do sklepu zawsze planujemy listę zakupów. W dniu dzisiejszym grupa projektowała własny wykaz na zakup najpotrzebniejszych produktów. Do tworzenia spisu potrzebnych artykułów wykorzystaliśmy reklamy pobliskich marketów, nożyczki oraz klej. Z zaprojektowaną listą zakupów w najbliższym czasie mogą zapoznać się rodzice Muszelek, którzy powinni  ocenić  czy zapotrzebowanie złożone w projekcie jest adekwatne do domowych potrzeb i zrealizować  go na ewentualnych zakupach. Powodzenia.

"FARTUCH SZEFA KUCHNI" - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejne zadanie z projektu ogólnopolskiego Fantazje Kulinarne pt. "Fartuch Szefa Kuchni". Nasza propozycja to fartuchy na cztery pory roku:) Dzieci "wybrały się " do pracowni artystycznej, w której projektowały fartuchy na sztalugach, używając farby na paletkach, wycinały elementy z serwetek i papieru, tworzyły kieszonkę i ozdabiały swoje prace. Dzieci pracowały zespołowo i były bardzo zaangażowane w swoje dzieło, potem odbyła się sesja zdjęciowa w swoich fartuchach.

„SKLEP” ZABAWA TEMATYCZNA MUSZELEK - Zdobyta wiedza dzieci na temat organizacji i funkcjonowania sklepu zaprosiła nas wreszcie  do odzwierciedlenia  zabawy w zorganizowanym kąciku. Dzieci cierpliwie oczekiwały na swoją kolej. Stosowały w trakcie zakupów zwroty grzecznościowe: proszę, przepraszam , dziękuję. Wykorzystywały wagi do odważenia produktów oraz inne zebrane gadżety zgodnie z ich przeznaczeniem. Nieoczekiwanie w trakcie zabawy grupa chłopców postanowiła  złożyć zamówienie  na telefon, była przerwa na  naprawę kasy fiskalnej, dostawę towaru a nawet doszło do włamania, które było dobrą okazją do przeprowadzenia  tajnego śledztwa. Atrakcyjną zabawę zainicjowały również dziewczynki w dziale „Petite Damme”, w którym prezentowały co nóż to nowe stylizacje karnawałowe. Zabawa w sklep jeszcze długo będzie się wzbogacać się  o nowe pomysły, które zależeć będą od fantazji i bogatych doświadczeń  naszych wychowanków.

KĄCIK TEMATYCZNY W MUSZELKACH W poszukiwaniu nowych form zabawowych, które bardzo efektywnie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka postanowiliśmy założyć „Sklep wielobranżowy”, który rozparcelowaliśmy na różnorakie działy. Zgromadziliśmy potrzebne wyposażenie: wagi, kasy, bogatą listę opakowań po produktach spożywczych, chemicznych, kosmetycznych  a nawet unikalną biżuterię. Dodatkowymi gadżetami są siatki, torebki, portfel i oczywiście środki płatnicze: karty, monety i waluta papierowa. Ustalaliśmy zasady pracy sklepu z podziałem na ekspedientów, klientów i dostawców. Utrwaliliśmy zasady kulturalnego korzystania z atrakcyjnego kącika oraz porządkowania miejsca po zakończonej zabawie. Będzie się działo! W kolejnych doniesieniach obowiązkowo zaprezentujemy efekty naszej zabawy.

"DZIEŃ BAŁWANA" W GRUPIE DELFINKÓW - Celem zajęcia było: przeliczanie elementów zbioru do 4, poprawne posługiwanie się pojęciami: tyle samo, mniej, więcej, wspólne konstruowanie bałwana, przyklejanie brakujących elementów, zabawy z bałwanem.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU - W tym roku nie mogliśmy zaprosić w przedszkolne progi swoich babć i dziadków. Każda grupa śpiewała w swojej sali okolicznościowe piosenki, a także wykonała piękne upominki, którymi obdarowała swoich najbliższych.

PRZYGOTOWANIA MUSZELEK DO DNIA BABCI I DZIADKA - Tematyka kompleksowa przygotowań do szczególnego święta przebiegała różnymi etapami. Najpierw  Muszelki przygotowywały prezent w postaci kwiatka z jesiennych liści które: owijały sizalem, smarowały klejem i brokaciły.  Następnie uczyły się na pamięć radosnego wiersza o życzeniach na wszystkie dni tygodnia. Każdy z wychowanków również samodzielnie popisywał się zdolnościami recytatorskimi wiersza na forum wielkiego jury, w którego skład wchodzili wszyscy koledzy z grupy rówieśniczej.

ZIMOWE IGRASZKI REKINKÓW - Rekinki przyniosły do przedszkola swoje sanki, "jabłuszka", które zabrały do ogrodu w ramach zimowych zabaw na śniegu. Pomimo mroźnego powietrza, nie brakowało ciepłej atmosfery. Dzieci zjeżdżały z górki, lepiły bałwana, a także rzucały się śnieżkami. Po powrocie do przedszkola ogrzaliśmy się ciepłą zupką, ktróra smakowała jeszcze bardziej niż zwykle.

MUSZELKI  UKOŃCZYŁY „PANA BAŁWANA”- Wtorek 19.01.2021r. Dzisiaj niespodziewanie przyszła odwilż. Śnieg pięknie się sklejał. Pracowała łopata do śniegu, pracowały Muszelki. Sklejaliśmy małe, duże i wielkie kulki. „Pan bałwan” ogromny i okrągły, pięknie wylepiony i ładnie wystrojony z uśmiechem zagląda do naszej sali. Zadanie wykonane!!!

ZAWODY SPORTOWE NA ŚNIEGU - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejne zadanie "Sport to zdrowie" z ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne". Zawody rozpoczęły się od rozgrzewki, a następnie dzieci zostały podzielone na dwie drużyny i uczestniczyły w konkurencjach o różnym stopniu trudności. Najbardziej podobały się zadania z rekwizytami przyniesionymi z domu tj.: jabłuszka i sanki. Dzieci musiały wykazać się szybkością, zwinnością i umiejętną współpracą z kolegą lub z koleżanką. Zabawa była przednia. W nagrodę za udział i dyscyplinę w zawodach udaliśmy się na na nasze górki...

MUSZELKI KLECĄ BAŁWANAZ pierwszym puszystym śniegiem Muszelki wybrały się do ogrodu ulepić pierwszego bałwana. Przygotowana marchewka, durszlak, szalik i  ziemniaczane guziki mobilizowały do pracy dzieciaki. Trafiliśmy jednak na trudną i mozolną pracę ponieważ suchy śnieg i lekki mróz nie pozwoliły ulepić śnieżnej kuli o odpowiednich rozmiarach. Bałwana Muszelki lepiły dwa dni, a efekty  jak widać mizerne, ale zabawa była przednia. Nie tracimy jednak wiary. Bałwana i tak ulepimy na naszym tarasie. 

WIGILIA PRZEDSZKOLNA - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta wigilia. Ze względu na sytuację związaną z Covid-19, w tym roku każda grupa świętowała w swojej sali ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci radośnie kolędowały, składały sobie świąteczne życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.

MUSZELKI W AKCJI DOKARMIANIA PTAKÓWZ następstwem pierwszego dnia kalendarzowej zimy 22.12 Muszelki rozpoczęły akcję dokarmiania ptaków pod hasłem „Okruszek dla ptaka nieboraka”. Wspólnymi siłami oczyściły karmniki  w stacji  „Ptasznik” oraz napełniły je świeżymi ziarenkami: prosa, słonecznika i pszenicy. 

TANIEC ANIOŁÓWW piątek REKINKI zamieniły się w zastęp aniołów. Przebrały się żeby zatańczyć świąteczną aranżację utworu Silent Night Tytusa Wojnowicza. Taniec bierze udział w konkursie międzyprzedszkolnym dla dzieci.

BOMBKA NA KATOWICKIM RYNKUCo roku najstarsza grupa każdego przedszkola miejskiego w Katowicach, przygotowuje świąteczną bombkę. Jest ona wieszana na jednej z choinek na rynku naszego miasta. REKINKI wykonały bombkę w kolorach kuli ziemskiej. Zachęcamy do odszukania jej na choince podczas spaceru po katowickim rynku.

ZABAWY MATEMATYCZNE W DELFINKACH - Tym razem dzieci dowiedziały się co to jest "para" i "komplet". Celem zajęcia było zrozumienie tych pojęć (szukanie do pary, do kompletu), utrwalenie nazw części garderoby, dostosowanie ubioru do panującej aury.

OZDOBY ŚWIĄTECZNE W MUSZELKACHRadosny przedświąteczny czas „Muszelki” wykorzystały na przygotowywanie ozdób świątecznych różnorodnymi technikami plastycznymi. Lepiły masę solną  wycinając z niej foremką gwiazdki, które w kolejnych etapach trzeba było wypiekać i malować farbami metalicznymi. Gwiazdkami  brokatowymi natomiast dzieci ozdabiały sylwetę bożonarodzeniowego aniołka. Jesteśmy pewni że Nasze rękodzieła zostaną doskonałym akcentem Waszych świątecznych aranżacji.

"DOBRE MANIERY PRZY STOLE" - W dniu 17.12.2020r. gr. Złote Rybki uczestniczyła w zajęciach o dobrych manierach pt. "Wizyta w restauracji" w ramach projektu Fantazje Kulinarne. W role gości i kelnera wcielały się poszczególne dzieci. Była to też świetna okazja do przećwiczenia zwrotów grzecznościowych i zasad nakrywania do stołu. 

PIERNICZKI DELFINKÓW - W dniu 10.12.2020r. Delfinki rozpoczęły pieczenie pierników. Najpierw wyrabiały ciasto - ciasto odpoczywało, potem wałkowały i wyciskały wzory. Następny etap pieczenie i strojenie, ale najlepszy do degustowania posypek i lukru. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały, a Rodzice sprawdzą czy dobre przed świętami:)

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W grupie Złotych Rybek czuć zapach świąt, bo dzieci przygotowywały pierniczki, wyrabiały ciasto, pięknie je dekorowały i ozdabiały różnymi posypkami. Dodatkowa nasza praca została wysłana jako jedno z zadań Ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne", do którego zostaliśmy zaproszeni przez przedszkole z Warszawy:)

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU -  W tym roku Mikołaj miał wyjątkowych pomocników. Całe nasze przedszkole wypełniło się małymi elfami, które przyjechały dzwoniącymi zaprzęgami. Przy dźwiękach wesołej muzyki bawiły się radośnie, zdobywały ukryte prezenty, a wszystko to wprowadziło dzieci w tajemniczy świat pomocników św. Mikołaja. Sam Mikołaj nie zapomniał o przedszkolakach i zostawił dla każdego małą niespodziankę.

 

PRACA PLASTYCZNA "ODWIEDZINY W WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA" - Grupa Rekinki w oczekiwaniu na miłego gościa postanowiła wykonać zespołowe prace plastyczne, które ozdobią salę i wprowadzają w świąteczną atmosferę.

AKCJA "KARTKA ŚWIĄTECZNA DLA SENIORA" - Dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki wzięły udział w akcji charytatywnej "Kartka świąteczna dla seniora". Kartki mają być przekazane osobom samotnym i smutnym z nadzieją, że prace zrobione przez dzieci wywołają u nich uśmiech i przyniosą radość. Kartki zostaną przekazane do TPPS i DPS. 

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU - W dniu 04.12.2020r. dzieci występowały dla Górników z okazji ich święta: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły tańce śląskie tj.: "Nie chcę Cię znać", "Grozik", "Trojak". Choć w tym roku nie było prawdziwych gości, ale występy, odświętne stroje uświetniły tą uroczystość i tradycja została podtrzymana!

ZAJĘCIA W DELFINKACH - W tym tygodniu dzieci z gr. Delfinki poznawały temat "Górnicy". Celem zajęć było poznanie miejsca pracy górników; na czym polega ich praca, jakie ma znaczenie dla innych ludzi oraz sposobu wykonania czapki górniczej. 

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE W DELFINKACH -W dniu 26.11.2020r. dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt. "Zabawy z piłką", prowadzone były metodą zadaniową z elementami gimnastyki twórczej Rudolfa Labana.

DZIEŃ MISIA PLUSZOWEGO W PRZEDSZKOLU - Jak co roku w dniu 25.11.2020r. obchodziliśmy to pluszowe święto, ale jednak inaczej. Każda grupa świętowała w swojej sali, były tańce, zabawy przy muzyce, z chustą animacyjną, zgadywanki, zawody sportowe, plastyczne, a nawet zajęcia kulinarne.

Kulinarny „Dzień misia” Muszelki rozpoczęły od przytulenia własnych maskotek, utrwalenia wiersza jak niedźwiedź szukał mieszkania i prezentacji części ciała swojego  milusińskiego  przy  piosence „Ja jestem niedźwiadek”. Dzieci przytoczyły nazwy najpopularniejszych misiów z  wielkiego świata jak: Kolargol, Kubuś Puchatek, Paddington i miś Uszatek, krótko omawiając ich charakterystyczny wygląd. Dzieci przypomniały jeszcze improwizację ruchową do piosenki „Jestem sobie gruby misio” i rozpoczęły przygotowania do zabawy kulinarnej. Wykorzystując kilka smacznych produktów i kuchennych akcesoriów stworzyły smaczny deser z wizerunkiem misia.

ZAJĘCIA KULINARNE W ŻÓŁWIKACH - KISZENIE KAPUSTY - Dzieci z gr. Żółwiki ukisiły kapustę na zimę, a teraz przyszedł czas na degustację.

ZABAWA MATEMATYCZNA W DELFINKACH - Dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt. "Do czego pasuje". Celem zajęcia było klasyfikowanie przedmiotów według poznanej cechy (co jeździ po ulicy, co służy do zabawy), uzasadnianie wyboru, zabawa w prawidłowe przechodzenie po pasach, wykonanie samochodu z pudełek po zapałkach. Wykorzystując elementy plastyczne (pasy, sygnalizację świetlną, znaki drogowe, samochody) z poprzednich zajęć zbudowaliśmy makietę ulicy.

MUSZELKI OBCHODZIŁY DZIEŃ LIŚCIAW dniu 19.11.2020r grupa Muszelek obchodziła we własnej sali zabaw „Dzień liścia”. Dzieci bawiły się przy piosence „Z liściem na ¾”. Tańczyły indywidualnie wykorzystując elementy papieroplastyki, ucząc się  jednocześnie nowego tekstu i choreografii do piosenki „ Kolorowe listki”. W artystycznym ruchu zastosowaliśmy różnopoziomowe układy taneczne  z gazetą. Po zakończeniu zabaw improwizacyjnych wychowankowie  przystąpili do działań  ze świeżym materiałem przyrodniczym. Przedszkolacy wykorzystując naturalne listki i własne kolorowe nici na szpulkach: wiły, skręcały i zawiały ekologicznego ślimaka. Prace po przedszkolnej kwarantannie mogą zdobić Wasze okienne parapety. Zapraszamy do galerii.

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 18.11.2020r. grupa Złotych Rybek przygotowywała pyszne rogaliki z ciasta drożdżowego z nadzieniem różanym. Najpierw obserwowały kolejne etapy wyrastania ciasta, wałkowania, potem samodzielnie nakładały nadzienie oraz zwijały rogaliki z trójkątów. Na koniec delektowały się pysznymi słodkościami o delikatnym różanym smaku. 

ŻOŁĘDZIE W LEŚNYM POGOTOWIUW opóźnionej dostawie z różnych nieoczekiwanych problemów, zebrane przez naszych wychowanków  żołędzie dotarły nareszcie do Leśnego Pogotowia. Serdeczne podziękowania  w imieniu swoich podopiecznych wszystkim naszym przedszkolakom i rodzicom przesyła  opiekun zwierząt  inż. Jacek Wąsiński. Leśniczy obiecał że jego podopieczni każdego zimowego poranka obdarowani zostaną garścią smakołyków. Mamy nadzieję, że chrupiącej przekąski wystarczy na długi zimowy czas ponieważ wspólnymi siłami  zebraliśmy aż 210 kg.

JĘZYK MIGOWY W MUSZELKACHW ramach  realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” Muszelki utrwalały piosenkę pt.„Morze Bałtyckie” przy okazji poznając kilka elementów  z języka migowego, którym na co dzień porozumiewają się ze sobą osoby głuchonieme. 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - W naszym przedszkolu obchody Dnia Niepodległości przypadły w dniu 10.11. i 12.11.2020r. W tym roku uroczyste śpiewanie hymnu miało miejsce w każdej grupie osobno o symbolicznej godzinie 1111. W tych dniach przedszkolacy rozmawiali o Polsce, jej symbolach, dzieci wykonywały różne prace plastyczno - techniczne tj.: kotyliony, godło i flagę Polski oraz Złote Rybki oglądały prezentację nt. symboli narodowych. Dodatkowo 12.11.2020 odbył się Pokaz Mody Patriotycznej (w ramach projektu Piękna Nasza Polska Cała), podczas którego dominowały barwy narodowe. Niespodzianką okazał się podwieczorek w biało- czerwonym kolorze! Była to smakowita galaretka truskawkowa z bitą śmietaną. Palce lizać

AKCJA CHARYTATYWNA DLA UBOGICH - W naszym przedszkolu zorganizowano zbiórkę na rzecz osób ubogich pod patronatem Fundacji Pomoc Maltańska. Nasi rodzice i dzieci wykazali się dobrym sercem i hojnością, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

WYDZIERANKA U MUSZELEK- Grupa Muszelek wyklejała sylwetę wiewiórki  nieznaną im dotąd techniką. Wydzieranka to właśnie jedna z trudniejszych metod plastycznych wymagająca bardzo dużej sprawności manualnej, a przede wszystkim cierpliwości w długotrwałym wyklejaniu  obrazka. Muszelki spisały się na medal, sprawne paluszki nie zawiodły, a wytwory dziecięcych działań wyglądają wyśmienicie. Zapraszamy do galerii.

DZIEŃ MARCHEWKI W REKINKACH - W dniu 06.11.2020r. u Rekinków zagościł kolor pomarańczowy. To za sprawą Dnia Marchewki, który dzieci świętowały. Był to dzień na zakończenie tygodnia o zdrowym odżywianiu. Wszyscy wesoło się bawili. Nie zabrakło konkursów, a na koniec odbyła się degustacja zdrowej marchewkowej przekąski.
 
ZABAWY PLASTYCZNE W DELFINKACH - Dzieci z grupy Delfinki lepiły z masy solnej jeżyki. Poznały nowe tworzywo plastyczne (masę solną), lepiły kształt jeża, wbijały kolce, malowały farbą. I oto w naszym lesie zamieszkały jeże.
 
JESIEŃ W MUZYCE I SZTUCE - GRUPA ZŁOTE RYBKI. Dzieci doskonaliły umiejętność gry na instrumentach do piosenki pt. "Pan Listopad" oraz wycinały na temat Hałabała i jego goście do tematu "Zwierzęta przygotowują się do zimy".

 

„SPOTKANIE Z JEŻEM”W trakcie jednego z codziennych spacerów na podwórku przedszkolnym grupa Muszelek miała szczęście spotkać się „oko w oko” z prawdziwym jeżem. Radość i zdziwienie wychowanków z przypadkowego spotkania przerosła najśmielsze oczekiwania, a  naturalna lekcja  zoologii  na żywym okazie stała się bardzo atrakcyjna. Muszelki miały możliwość obserwacji jak jeż zwija się w kulkę, spija wodę z listka i  cichutko „fuka”. Dzieci wymieniały również wiele ciekawych spostrzeżeń i wiedzy na temat ssaka. W końcu jeż przetarł własny szlak i zniknął  w zaroślach, a my zafascynowani zwierzakiem w dalszej części tworzyliśmy  ołówkiem i kredką  jego  wizerunek.

„DZIEŃ DYNI” W MUSZELKACH Koniec jesiennych pogawędek o warzywach, Muszelki uczciły „Świętem Dyni”. Pięknie wystrojone dzieci w kolor pomarańczowy najpierw rozwiązywały zagadki literackie, poznawały budowę, kształty oraz walory odżywcze królowej warzyw. Potem czarowały dynię  przy utworze „Deszczyk” z pedagogiki zabawy zamieniając ją w karocę  i wesoło bawiły się urządzając różne konkursy. Bohaterkę dnia dzieci podawały sobie w kole, turlały po podłodze urządzały slalom między nimi. Kolejną atrakcją była degustacja pestek z dyni i pieczonej „Hokkaido”, którą przyniosła Hania P. Dodatkowo w ciągu tygodnia wykonywaliśmy prace plastyczne malując, wycinając i sklejając dyniowe „monstrum”.

"JESIENNA POGODA W DELFINKACH"- celem zajęcia było poznanie zjawisk atmosferycznych występujących jesienią: deszcz i wiatr. Dzieci śpiewały piosenkę pt. "Deszczowa piosenka" z wykorzystaniem patyczków (wystukiwanie rytmu do słów: kap, kap, kap). Rozpoznawały i nazywały zjawiska z nagrań, malowały farbą plakatową chmurki i deszczyk. Utrwalały kolor niebieski.

UCZTA U MUSZELEK - 22.10.2020r. dzieci podjęły temat opowiadania L.Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę”, żeby nie zasmucać Hałabały grupa przygotowała się do spotkania z krasnalem i chętnie wzięła udział w przygotowanych przez niego  zabawach. W krasnalkowych strojach wspólnie przygotowywali produkty do borówkowego placka metodami Klanzy do utworu „Ciasto”, a następnie w masażyku relaksacyjnym wypiekali pyszne składniki. Tańczyli elementami metody Dennisona (ruchami naprzemiennymi) do jesiennej czaczy i wielu innych dyskotekowych utworów. Relaksowali się piórkami, które pozostawiły odlatujące ptaki, a ucztę u krasnala Hałabały zakończyli smacznym poczęstunkiem.

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 21.10.2020r. dzieci pomagały przygotować koktajl owocowy z różnych owoców: borówek, dojrzałych gruszek, bananów, brzoskwiń i jogurtu naturalnego. Każdy dobierał sobie skład według własnych upodobań, były przepyszne, bo dzieci domagały się dokładki 

ZABAWY PRZYRODNICZE DELFINKÓW - Delfinki brały udział w zabawie pt."Dary jesieni". Celem zajęcia było rozpoznawanie i nazywanie darów jesieni po dotyku (żołądź, kasztan, szyszka), przypomnienie wyglądu znanych grzybów (kurka, prawdziwek, muchomor) lepienie ich z plasteliny jako części składowej "Makiety las". Montowanie makiety ze zrobionych przez dzieci rekwizytów. Prawdziwy las zagościł w naszej sali. 

MUSZELKI „NA PASACH” - W dniu 19.10.2020r. uczestniczyliśmy w przełożonym spacerze z powodu deszczowej pogody. Bezpiecznie ubrani w maseczki i odblaskowe kamizelki, wyruszyliśmy obserwować ruch drogowy. Utrwaliliśmy przy okazji działanie sygnalizatora świetlnego na przejściu dla pieszych oraz  bezpieczny sposób przechodzenia przez ulicę bez sygnalizacji.

ŚWIĘTO CHLEBA w ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 16.10.2020r. obchodzimy Dzień Chleba. Dzieci z gr. Złote Rybki podjęły wyzwanie i w ramach zajęć kulinarnych oraz projektu "Piękna nasza Polska cała" samodzielnie wykonały chleb na zakwasie i na drożdzach. Jest to praca czasochłonna, polegająca głównie na czekaniu, tak że przygotowanie i wypiekanie zajęło nam dwa dni. Efekty pracy cieszyły wszystkich piekarzy, a upieczony pachnący chleb ze świeżym masełkiem (z czosnkiem lub z pietruszką - też wykonaneprzez dzieci) znikał w mgnieniu oka. Ale to był pyszny ...dzień.

„BEZPIECZNE MUSZELKI” Tygodniowa tematyka „ Jesteśmy bezpieczni” zainspirowała grupę Muszelek do działań plastycznych. Tym razem dzieci wycinały nożyczkami i sklejały elementy pod hasłem „Przejście dla pieszych”. Prace godne polecenia!!! Zapraszamy do galerii.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W DELFINKACH - Dzieci wykonały pracę plastyczną w oparciu o wiersz "Grzyby". Celem zajęć było poznanie treści wiersza, wprowadzenie liczebników porządkowych: pierwszy, drugi, trzeci, poznanie wyglądu grzyba jadalnego, trującego, malowanie techniką małej plamy, cięcia nożyczkami trawki. Ostateczny efekt pracy fantastyczny.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA „Święto Drzewa”09.10.2020r. nasi przedszkolacy wzięli udział w  18 edycji ogólnopolskiej akcji „Święto drzewa” opatrzoną hasłem „Drzewo dla zwierząt”. Każda grupa wiekowa posadziła na terenie edukacyjnego ogrodu własną sadzonkę dla zwierząt podarowaną przez Nadleśnictwo Katowice. Posadzone i podlane młode roślinki będziemy bacznie obserwować i sprawdzać czy warunki wzrostu w naszym ogrodzie są dla nich sprzyjające. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W AKCJI „DRZEWO DLA ZWIERZĄT” - W związku z kompleksową tematyką o drzewach grupa „Muszelek” tworzyła z masy solnej ptaszki, które wybrała jako temat przewodni hasła „Drzewo dla zwierząt” związanego z 18 edycją ogólnopolskiej akcji „Święta Drzewa”. Akcja ta corocznie organizowana jest przy współpracy Nadleśnictwa Katowice i Klubu Gaja z Bielska Białej. Oprócz zdobywanej wiedzy związanej z lokatorami zamieszkującymi drzewa czyli ptaszkami, dzieci podejmowały wiele innych dodatkowych działań. Lepiły skrzydlatych przyjaciół z masy solnej, wypiekały, malowały, ozdabiały piórkami i prezentowały je wśród rówieśników. Wspaniałe efekty prosimy podziwiać w galerii.

MUSZELKI W ZABAWIE TROPIĄCEJ - W dniu poprzedzającym „Święto Drzewa” grupa Muszelek wybrała się na zabawę tropiącą do edukacyjnego ogrodu. Celem zabawy było wyszukiwanie drzew liściastych i iglastych wraz z ich owocami. Po powrocie do przedszkola: porównywaliśmy, nazywaliśmy i segregowaliśmy zdobyte trofea według określonych cech. Analizowaliśmy i dobieraliśmy ich mateczne owoce: klonu, kasztana, jarzębiny, głogu, orzecha oraz różnorodne szyszki: świerka, jałowca i sosny. Dzieci w zabawie wykazywały się bogatą wiedzą o budowie i różnych gatunkach drzew.

SZASZŁYKI OWOCOWE REKINKI - W dniu 09.10.2020r. po całym tygodniu o tematyce owocowo - warzywnej, Rekinki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych. Wspólnie myliśmy owoce, a potem je kroiliśmy na mniejsze kawałki i robiliśmy z nich pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KASZTANOWE ZNALEZISKO REKINKÓW - Jak każdego dnia Rekiny wybrały się do przedszkolnego ogrodu. Biegając  wesoło po trawie znalazły kasztanowe skarby. Radość ze zbierania nie miała końca. 

CZYTANIE BAJEK REKINKI - W dniu 06.10.2020r. odwiedziła nas pani Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wajdy. Przeczytała nam bardzo ciekawą bajkę o wiewiórkach. Dowiedzieliśmy się też, że w bibliotece znowu będzie odbywało się wtorkowe czytanie bajek. Szczegóły na stronie internetowej biblioteki.(zdjęcia w galerii i na facebooku) 

REKINKI POZNAJĄ LITERY... - Przedszkole to nie tylko zabawa, ale też nauka. Rekinki chętnie poznają litery, potrafią już napisać swoje imię. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

INSTRUKTAŻ MUSZELEK - 01.10.2020r. Dzieci wycinały i sklejały muchomorka według podanej instrukcji: kapelusz trójkątny lub zaokrąglony, kropki okrągłe lub kwadratowe, nóżka prosta lub pogrubiona u nasady grzybka. Taki instruktaż ułatwił pomysł na wykonanie własnego muchomorka. Muszelki  chętnie pracowały  składając elementy w jednolitą całość. Piękne efekty prawda?

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 01.10.2020r. dzieci ze Złotych Rybek wzięły udział w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach kulinarnych. Zadaniem dzieci było przygotowanie owocowych szaszłyków. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczego posługiwania się nożem, kroiły owoce na kawałki, nabijały je na patyczek, a potem mogły się poczęstować. Wszystkie dzieci wspaniale wykonały zadania i zjadły owoce ze smakiem. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZABAWY MATEMATYCZNE W DELFINKACH - W dniu 25.09.2020r. dzieci z grupy Delfinki uczestniczyły w zabawie pt."Korale pani Jesieni". zabawa miała na celu klasyfikowanie kół według jednej cechy "kolor" oraz utrwalenia kolorów. Dzieci wywiązały się z tego zadania fantastycznie. A po zajęciach była wspólna zabawa. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

CZTERY ŻYWIOŁY W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 23.09.2020r. Złote Rybki oglądały prezentację multimedialną dotyczącą żywiołów panujących na Ziemi: woda, ogień, powietrze i ziemia. Dzieci z dużym zaiteresowaniem śledziły kolejne zdjęcia, filmiki, które mały na celu uświadomić młodym ludziom jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i naszą planetę. Po zabawach ruchowych nawiązujących do tematu, dzieci przystąpiły do twórczej pracy ze słomkami, którymi rozdmuchiwały farby. W ten sposób stworzyły mapę żywiołów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KREATYWNE MUSZELKI - 23.09.2020r. w grupie Muszelek był dniem pomysłowych inspiracji z drucikami kreatywnymi. Dzieci doskonaliły sprawności manualne: kręcąc, zwijając, plątając i prostując miękki materiał twórczy. Dzięki tej łatwej technice powstawała ciekawa biżuteria, zwierzęce kształty oraz bliżej nieokreślone projekty. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU Dzień bez samochodu to europejski dzień i jednocześnie wielka kampania przypadająca na 22 września. W tym dniu dużo rozmawiamy o poszanowaniu klimatu i korzyściach zdrowotnych płynących z pozostawienia auta w domu. Do obchodów tego dnia przyczyniła się również część naszych przedszkolaków. Oto wzorcowi wychowankowie, którzy stawiają pierwsze kroki w działaniach klimatycznych. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

AKCJA„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020” - W dniu 21.09.2020 „Muszelki”, "Żółwiki" i "Delfinki" uczestniczyły w 27 akcji „Sprzątania świata”. Grupy wyposażone w dziecięce grabki i łopatki zabrały się do sprzątania własnego podwórka. Akcja przybierając formę zabawową miała na celu podniesienie wzrostu świadomości ekologicznej,  a także poprawę stanu czystości naszego obejścia. Natomiast dzieci z grupy "Złote Rybki" i "Rekinki" zajęły się rozpoznawaniem, segregowaniem śmieci przyniesionych z domu. Po właściwym uporządkowaniu wyniosły je do pobliskich koszy do segregacji odpadów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ KROPKI - W dniu 15.09.2020r. wszystkie dzieci w przedszkolu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropki pojawiły się podczas zajęć plastycznych (malowanie palcem, patyczkiem higienicznym, korkiem), technicznych (wycinanie, naklejanie), matematycznych, a także sportowych. To była świetna zabawa dla naszych przedszkolaków (zdjęcia w galerii i na facebooku)Grupa Muszelek „Dzień kropki” rozpoczęła tańcem integracyjnym do utworu „Pata, pata” w wykonaniu Miriam Makeba. W dalszej części dzieci wspólnie z panią prowadziły rozmowę na temat „Czy kropka jest ważna?” Po burzliwej debacie radosne kropki wędrowały z ręki do ręki przy pomocy klamerek. Dodatkowo wesołe kropki były kręcone, turlane, maglowane i podrzucane raz wysoko a innym razem nisko. Wesołe zabawy z kropkami zakończyliśmy ciekawą pracą plastyczną    z korkiem  pt „ Kropka w kropce”.

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W OGRODZIE Jak co roku rozpoczęliśmy cykl spotkań czytelniczych. Tym razem przyszła do nas pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 16 przy ul. Wajdy, gdyż grupowe zajęcia w bibliotece są jeszcze wstrzymane ze względu na pandemię. Spotkanie odbyło się w ogrodzie, gdzie mieliśmy okazję posłuchać legendy śląskiej o Skarbniku.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WITAMY PO WAKACJACH W PRZEDSZKOLU - Za nami już pierwsze dni w przedszkolu, rozpoczął się czas wspólnej zabawy, kreatywnych zajęć i ciekawych przygód. Wśród nas pojawili się nowi koledzy i koleżanki, najmłodsi przyzwyczajają się do nowego miejsca i pomału adaptują sie do przedszkolnej społeczności. Starsi przypominają sobie zasady panujące w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy udanego roku szkolnego! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

 

ROK SZKOLNY 2019/20

POŻEGNANIE STARSZAKÓWW dniu 26.06.2020r. odbyło się nietypowe zakończenie roku szkolnego w przedszkolu. W związku z zaistniałą sytuacją, przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostały wręczone pamiątkowe dyplomy dzieciom kończącym edukację w przedszkolu. Były podziękowania dla Pani Dyrektor, dla wychowawców, ale także dla bezinteresownie działających rodziców. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy.

CERTYFIKAT - W dniu 18.06.2020r. nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT WIELKIEJ LIGI CZYTELNICZEJ  "PLACÓWKA AKTYWNIE PROMUJĄCA CZYTELNICTWO W ROKU SZKOLNYM 2019/2020". Bardzo się cieszymy, że udało się wszystko dokończyć w wyznaczonym czasie!!!

QUIZ NIESPODZIANKA - Zabawa interaktywna - połącz w pary - z personelem przedszkola z okazji "Dnia Dziecka"

LAURKA DLA PAPIEŻA NA 100 - ne URODZINY - Zapraszamy Was do wykonania laurki z okazji 100- nej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Karol Wojtyła był księdzem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z "największych" postaci XX wieku. Urodzinowa laurka będzie pięknym znakiem uczestnictwa w obchodach 100 urodzin Karola Wojtyły.

AKCJA "POMAGAMY OWADOM PRZETRWAĆ SUSZĘ"- akcja, która ma na celu pomaganie pszczołom, ale również innym zwierzętom przetrwać czas suszy.
Wystarczy zrobić poidełko  i wystawić je na balkon, parapet, bądź taras i tyle... niby tak niewiele, a naprawdę dużo!.. ratujemy w ten sposób wiele owadów. 

AKCJA BIAŁO - CZERWONE BIESIADOWANIE  propozycja na rodzinne spędzenie ŚWIĄT MAJOWYCH: biało - czerwony strój, dekoracje, karaoke pieśni patriotycznych, przekąski w barwach narodowych.

ZABAWY INTERAKTYWNE O POLSCE - puzzle, memo, zgaduj - zgadula, zabawa prawda i fałsz.

QUIZ NIESPODZIANKA - Zabawa interaktywna z personelem przedszkola pod hasłem "Kto ukrył się za maseczką?"

BEZPIECZNY SPACER W MASECZKACH Jak wiadomo od jakiegoś czasu wszyscy musimy je zakładać w miejscach publicznych dla zachowania ostrożności, gdyż maseczki chronią nas przed wirusami. Stworzyliśmy specjalną galerię na facebooku dla dzieci, które chciały pochwalić się swoimi nowymi atrybutami.

FESTIWAL BAŚNI I LEGEND - w dniu 22.04.2020r. zamieszczone zostały zdjęcia na facebooku z realizacji zadań w ramach akcji promującej czytelnictwo - Wielka Liga Czytelnicza. 

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje projekt „Wielka Liga Czytelnicza”, w ramach którego miał odbyć się w przedszkolu Festiwal baśni regionalnych. Z przyczyn od nas niezależnych, nie możemy sfinalizować tego zadania, dlatego też przygotowaliśmy dla dzieci inną propozycję. Zadania są niezależne od siebie, można sobie wybrać jedno lub obydwa.

Zad. 1 Czytamy dziecku legendę „O smoku wawelskim” lub „O hejnale z wieży mariackiej”. Wyjaśniamy to, co niezrozumiałe, omawiamy z nim treść legendy. Następnie dziecko wykonuje pracę plastyczną (dowolną techniką) do wybranej legendy.

Zad.2 – Dziecko prezentuje strój pod hasłem „Moda w starodawnym Krakowie” (Może to być strój mieszczański,  szlachecki, królewski – Zróbcie z tego, co macie w domu, liczy się Wasza pomysłowość ).

AKCJA CHARYTATYWNA DLA HOSPICJUMW tym trudnym czasie nasze przedszkole podjęło charytatywną współpracę z Hospicjum "Cordis" w Katowicach - Janowie. Organizujemy zbiórkę produktów żywnościowych i środków czystości. Akcja trwa do 17.04.2020r.

AKCJA "ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO" - W dniu 02.04.2020r. nasza aktywna społeczność przedszkolna wzięła udział w Akcji Dzień Świadomości Autyzmu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym (zdjęcia na facebooku)

NAUCZANIE ZDALNE TRWA - Od 16.03.2020r. do nadal kształcimy dzieci na odległość. Zadania pojawiają się w zakładkach BIULETYN danej grupy, a fotorelacje można oglądać na przedszkolnym facebooku. 

ZAJĘCIA OTWARTE W "MUSZELKACH" - W dniu 11.03.2020r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "W świecie baśni". Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały rekwizyty z różnych bajek, ćwiczyły spostrzegawczość podczas zajęć matematycznych, a na koniec z pomocą rodziców tworzyły ilustracje do wybranych bajek. Piękne prace można podziwiać na wystawie w holu przedszkola (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WIZYTA W PRZEDSZKOLNEJ KUCHNI - W dniu 09.03.2020r. Złote Rybki w ramach zajęć dydaktycznych poszerzających wiedzę o zawodach dorosłych, uczestniczyły w spotkaniu z paniami kucharkami. Miejscem spotkania była przedszkolna kuchnia. Poznaliśmy przedmioty i sprzęt niezbędny do pracy kucharkom, zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu w kuchni, a także przeprowadziliśmy wywiad z paniami, dzięki któremu poznaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zachęcamy naszych rodziców do odwiedzenia naszej grupy (po kwarantannie) w celu zapoznania dzieci z ciekawymi zawodami, które państwo wykonują. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY Z POLICJANTAMI - W dniu 06.03.2020r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w spotkaniu z policjantami w ramach programu profilaktyczno - edukacyjnego pt. "Mam przyjaciela policjanta". Na początku dzieci oglądały prezentację o zachowaniu bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach. Na koniec przedszkolacy mogli pooglądać i przetestować ekwipunek policjanta. Dziękujemy za spotkanie.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE "MUSZELEK" - W dniu 04.03.2020r. odbyły się kolejne zajęcia kulinarne "Smoothie", tym razem dzieci wyciskały ręcznie sok z pomarańczy i dobierały składniki swojego smoothie w postaci jabłka lub banana. Zabawa była udana, a na koniec delektowaliśmy się pysznym, gęstym sokiem. Mniam, mniam. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE C.D - W dniu 04.03.2020r. i 05.03.2020r. pojawili się w naszym przedszkolu kolejni goście była to Babcia Amelki G. z gr. Rekinki i czytała dzieciom bajki pt. "Żyrafa Klementyna" i "Lew Teodor" oraz Tata Sergiusza C. z gr. Muszelki, który przeczytał dzieciom bajki z książki pt. "Opowiadania dla przedszkolaków". Serdecznie dziękujemy i zapraszamy następnych gości!(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 02.03.2020r. dzieci z grupy Rekinków uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem zajęć było osłuchanie z wierszem Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa" i próba animacji treści wiersza wykorzystując do tego wykonane przez siebie ilustracje. 

ŻÓŁWIKI PRZY KATOWICKIM SPODKU - W dniu 28.02.2020r. (piątek) grupa Żółwików w ramach tematyki            kompleksowej „Podróże w kosmosie” wybrała się na spacer wokół jednego z najsłynniejszych obiektów katowickiej architektury (hali widowiskowo - sportowej) w kształcie latającego spodka lub jak kto woli „UFO” (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 27.02.2020r. rozpoczęliśmy cykl spotkań z rodzicami przy książce w ramach Wielkiej Ligii Czytelniczej. Jako pierwsza zgłosiła się i przeczytała bajeczkę pt."Dobre wychowanie" Mama Lenki K. z gr.Złote Rybki. Dzieci z uwagą i radością słuchały nowych bajek. Cykl ten ma zachęcić do codziennego czytania dzieciom. Dziękujemy i zapraszamy kolejnych gości.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 17.02.2020r. jak co miesiąc Muszelki były na zajęciach w bibliotece. Tym razem rozmawiały i słuchały bajek o kotkach, a to z okazji Światowego Dnia Kota (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MASA PAPIEROWA U "ŻÓŁWIKÓW" - W dniu 17.02.2020r. grupa „Żółwików” zajmowała się produkcją masy papierowej. Cięcie nożyczkami, rozdzieranie i ugniatanie z wodą makulatury to podstawowe metody pozyskiwania masy przynoszące dzieciom wielką frajdę na każdym etapie pracy. W dalszych działaniach przyszedł czas na atrakcyjną zabawę w formie indywidualnej i zespołowej. Oto efekty naszej pracy (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BAL PRZEBIERAŃCÓW Z RODZICAMI - W dniu 14.02.2020r. w WALENTYNKOWYM klimacie odbył się w naszym przedszkolu Bal Przebierańców z udziałem rodziców. Dodatkowo był to bal charytatywny "Dla Maćka", a zbiórka pieniędzy przeznaczona została na dalszą jego rehabilitację. Do głównych atrakcji balu należały: zabawa z wodzirejem, zabawy karnawałowe przy muzyce tj. Limbo Rock, taniec na gazecie, taniec z krzesełkami oraz zabawy doświadczalne przygotowane przez Naszego Rodzica, Salon Tatuażu czy zabawy przy stolikach (kolorowanki, puzzle o tematyce balowej). Oprócz tego odbyła się niecodzienna sesja zdjęciowa z rodzicami. Wszyscy uczestnicy balu byli pięknie przebrani i fantastycznie się bawili. Była to naprawdę udana impreza! DZIĘKUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA OTWARTE W REKINKACH - W dniu 13.02.2020r. odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców dzieci z Rekinków prowadzone przez panią z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej pod hasłem "Ręka, oko, ucho". Celem zajęć było pokazanie rodzicom przykłady zabaw usprawniających oko, rękę, ucho, które można wykorzystać do zabaw z dziećmi w domu.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA w MUSZELKACH - W dniu 12.02.2020r. dzieci z Muszelek uczestniczyły w niecodziennych zajęciach, podczas których wydrapywały rysunek spod czarnej farby. Zadanie to wymagało dużego skupienia uwagi i koncentracji, a przy tym było bardzo przyjemne(zdjęcia na facebooku)

ZIMOWE ZABAWY ZŁOTYCH RYBEK - W dniu 12.02.2020r. Złote Rybki na przekór aurze za oknem wybrały się na zimowe zabawy do krainy Królowej Śniegu. Zajęciom z elementami metody Porannego Kręgu towarzyszył delikatny miętowy zapach unoszący się w sali oraz wiele wrażeń sensorycznych. Przyjemnie było chociaż na kilka chwil pobawić się w zimę(zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONKURS PIERNIKOWY - W dniu 10.02.2020r. zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym "Najpiękniejsza ozdoba z piernika" organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 40 w Katowicach. Wszystkie miejsca "zgarnęły" dzieci z naszego przedszkola: I miejsce zajęła Marta J. z gr.Żółwiki, II miejsce zajęła Amelka G. z gr.Rekinki, III miejsce zajęła Amelka S. z gr. Żółwiki, a podziękowanie za udział otrzymała Ania C. z gr. Żółwiki. Gratulujemy, dziękujemy za cierpliwość. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WALENTYNKOWE WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 07.02.2020r. Rekinki uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Podobno zły czar zdejmuje tylko pocałunek. Walentynkowe perypetie książkowe". Dzieci rozmawiały o okazywaniu uczuć, wycinały niespodzianki Walentynkowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

PLANETARIUM "ORBITREK" - W dniu 06.02.2020r. nasza sala gimnastyczna zamieniła się w olbrzymie obserwatorium astronomiczne. Wszystko to za sprawą Planetarium "Orbitrek", które odwiedził nasze przedszkole. Najpierw bawiliśmy się wielkimi piłkami imitującymi słońce i planety, a następnie wchodziliśmy do obserwatorium, gdzie obejrzeliśmy projekcję o gwiazdach, planetach, słońcu i o księżycu. Poszerzyliśmy naszą wiedzę astronomiczną w ciekawy sposób. To była bardzo kosmiczna lekcja. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYSTĘPY REKINKÓW W BIBLIOTECE - W dniu 30.01.2020r. dzieci zaprezentowały seniorom z Klubu Seniora swój program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "ZŁOTYCH RYBKACH" - W dniu 29.01.2020r. dzieci z gr. Złote Rybki występowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "REKINKACH" - W dniu 28.01.2020r. dzieci z gr. Rekinki występowały dla swoich gości z okazji Święta Babci i Dziadka. Tańczyły, śpiewały i recytowały okolicznościowe wiersze oraz grały na instrumentach utwór pt."Marsz turecki". Na koniec dzieci wręczyły swoim gościom piękne laurki. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "MUSZELKACH" - W dniu 10.01.2020r. dzieci z gr. Muszelki zaprezentowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka przedstawienie Jasełkowe z koncertem kolęd i krótki program okolicznościowy. Po złożonych życzeniach i wręczonych laurkach dzieci zaprosiły swoich miłych gości do częstowania się pysznym, własnoręcznie upieczonym ciastem. Było dużo radości i wzruszeń, a na koniec imprezy odbyła się tradycyjnie sesja zdjęciowa. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "DELFINKACH" - W dniu 10.01.2020r. "Delfinki"występowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "ŻÓŁWIKACH" - W dniu 10.01.2020r. „Żółwiki” dla swoich Babć i Dziadków przygotowały przestawienie „Jesienne zapasy”, w którym zaprezentowały zdobytą wiedzę na temat przygotowań ludzi i zwierząt do zimy. Scenariusz wzbudził ogromną aprobatę wśród zaproszonych gości i nagrodzony został gromkimi brawami. Dalsza część uroczystości odbywała się w sali Żółwików, gdzie gości podjęliśmy słodkim ciasteczkiem, ciepłą herbatką i miłą konwersacją. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WOLONTARIUSZKI CZYTAJĄ DZIECIOM- W dniu 10.01.2020r. wolontariuszki z IV LO im. gen.S.Maczka przeczytały dzieciom z najmłodszych grup  bajkę o trzech papierowych smokach, zaczerpniętą z japońskiej literatury. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SŁODKOŚCI DLA GOŚCI - W dniu 09.01.2020r. dzieci z gr. Muszelki przygotowały pyszne świąteczne ciasto - piernik dla swoich gości na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

Dzieci- DzieciomW przeddzień uroczystości związanych ze świętem babci i dziadka, grupa „ Żółwików”  wraz z paniami zaprosiła wszystkich przedszkolaków na próbę generalną przedstawienia „Jesienne zapasy”. Wszyscy przedszkolacy mieli możliwość utrwalenia i usystematyzowania wiedzy na temat przygotowań ludzi i zwierząt do zimy, niejednokrotnie wspomagając śpiewem znanych piosenek i rytmicznym klaskaniem. Dziękujemy! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE PLASTYCZNYM - Zosia K. i Paulina G. z gr. Rekinków to laureatki konkursu plastycznego pod hasłem "Świąteczne kartki bożonarodzeniowe" organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Ligocie. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

JASEŁKA I SPOTKANIE OPŁATKOWE  W dniu 20.12.2019r. w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Opłatkowe, podczas którego dzieci z gr. III Muszelki  wystawiły Jasełka i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Po życzeniach złożonych przez panią Dyrektor wszystkim zgromadzonym, rozpoczęliśmy indywidualne składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Następnie udaliśmy się do sal na świąteczny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. Tego dnia było dużo radości i wzruszeń, dzieci były odświętnie ubrane, z sal płynęły kolędy, wreszcie poczuliśmy zbliżające się Święta Bożego Narodzenia...(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY DOŚWIADCZALNE - W dniu 18.12.2019r. grupa Złotych Rybek uczestniczyła w warsztatach pt. "Co to jest magnes?" w Domu Kultury w Bogucicach. Celem zajęć było poznanie właściwości magnesu i samodzielne wykonywanie doświadczeń z przyciąganiem różnego rodzaju przedmiotów.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI PIEKĄ PIERNIKI - W dniu 17-18.12.2019r. dzieci z gr. Rekinki przygotowywały świąteczne pierniki.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

JASEŁKA W BIBLIOTECE - W dniu 18.12.2019r. dzieci z gr. Muszelki i Rekinki zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wajdy na Jasełka i Koncert kolęd, wystawione przez uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 13) w Bogucicach. Dziękujemy za zaproszenie.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONKURS PLASTYCZNY W MDK-u - W dniu 17.12.2019r. w Miejskim Domu Kultury w Bogucicach zostały wręczone nagrody w VIII edycji konkursu plastycznego" Świąteczne Inspiracje Bożonarodzeniowe". W kategorii stroik świąteczny II miejsce otrzymała Marta J., a III miejsce otrzymała Milena W., w kategorii kartka świąteczna III miejsce zajęła Hania Ś., a wyróżnienie otrzymała Julia U. W kategorii ozdoby świąteczne  I miejsce zajęła Amelka S., II miejsce zajęła Ania C., a wyróżnienia otrzymali Marta J. i Sergiusz C.  GRATULUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 12.12.2019r. Złote Rybki uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

ZŁOTE RYBKI STROJĄ CHOINKĘ - W dniu 11.12.2019r. dzieci ubierały choinkę.

II MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY O ŚLĄSKU - W dniu 10.12.2019r. reprezentacja naszego przedszkola z gr. Rekinki w składzie: Amelka G., Maciek Z., Wojtek G. i Nathan T. zajęła II miejsce w między przedszkolnym konkursie wiedzy o Śląsku, Katowicach, znajomości gwary śląskiej i legendy o Skarbniku zorganizowanym przez MP nr 45. SERDECZNIE GRATULUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE PLASTYCZNYM - Dzieci z naszego przedszkola: Amelka G., Maja W. i Ania Ż. otrzymały wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym ph. "Kanapkowy zawrót głowy". Gratulujemy!

XII ZJAZD BARBÓRKOWY- W dniu 9.12.2019r. dzieci z gr. V - Rekinki uczestniczyły i zaprezentowały się  w XII Przedszkolnych Prezentacjach Barbórkowych w Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach. Na koniec występu uczestnicy otrzymali słodkie upominki od organizatorów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM - W dniu 06.12.2019r. naszych przedszkolaków odwiedził bardzo oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Radości nie było końca, wręczył prezenty - zabawki dla każdej grupy. Dzieci w podziękowaniu zaprezentowały piosenki i wierszyki, a także zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj obiecał odwiedzić nas za rok! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 05.12.2019r. dzieci z gr, Rekinki uczestniczyły w warsztatach plastycznych, na których robiły zawieszki do bagażu z Magdaleną Kilarską, autorką książki "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu...". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 03.12.2019r. dzieci z gr. Muszelki uczestniczyły w warsztatach w bibliotece pt. "Mikołaj tuż, tuż".

DZIEŃ GÓRNIKA - W dniu 03.12.2019r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Górnika, która już na stałe wpisała się w kalendarz naszego przedszkola. Przedszkolaki jak co roku powitały  zaproszonych gości, ubranych w galowe mundury, ciekawym programem artystycznym. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowały swoje umiejętności, recytując, tańcząc i śpiewając. Po części artystycznej goście podzielili się z nami wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, a dla najuważniejszych słuchaczy przygotowali słodką niespodziankę. Uwieńczeniem spotkania była ciekawa sesja fotograficzna. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYJAZD DO PAŁACU MŁODZIEŻY - W dniu 02.12.2019r. wszystkie przedszkolaki pojechały do Pałacu Młodzieży na przedstawienie pt. "Piotruś Pan". Dzieci po raz kolejny mogły przeżywać przygody chłopca, który nie chciał dorosnąć. (zdjęcia w galerii i na facebooku) 

LICEALIŚCI CZYTAJĄ BAJKI - W dniu 29.11.2019r. biblioteka przy IV Liceum Ogólnokształcącym im.gen.S.Maczka wznowiła cykl literacki pt. "Licealiści czytają przedszkolakom". W tym dniu wolontariuszki przeczytały najmłodszym dzieciom bajkę pt. "Lekcja pływania"A. Cholewińskiej - Szkolik. Dziękujemy! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE MUSZELEK - W dniu 28.11.2019r. dzieci z gr. Muszelki uczestniczyły w kolejnych zajęciach kulinarnych pt. "Jesienny deser na ciepło", który akurat pasował na chłodniejszy, listopadowy dzień. Zadaniem dzieci było kruszenie biszkoptów, krojenie owoców (gruszek i brzoskwiń z puszki) oraz przygotowanie kremu z jajek i serka naturalnego z odrobiną miodu. Po złożeniu deseru z różnych części, został on włożony na 20 min. do piekarnika w celu zapieczenia. Po lekkim ostudzeniu, wszystkie dzieci z apetytem zajadały deser. Był przepyszny! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONCERT - W dniu 26.11.2019r. wszystkie dzieci uczestniczyły w koncercie Agencji Artystycznej Silesia pt. "Muzyka polska".(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 25.11.2019r. Rekinki uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Dzień jeża", podczas których utrwalały podstawowe wiadomości o zwyczajach jeży. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPARTAKIADA SPORTOWA - W dniu 25.11.2019r. grupa Rekinki uczestniczyła w Spartakiadzie w Szkole Podstawowej nr 40, podczas której rywalizowała w konkurencjach sportowych z przedszkolakami z innych przedszkoli. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ MISIA - W dniu 25.11.2019r. już po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Misia Pluszowego. W tym dniu najważniejszymi gośćmi w przedszkolu były misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się zabawa z okazji tego wesołego święta. Nie zabrakło uśmiechu, skocznej muzyki i konkurencji sprawnościowych z udziałem misiów. 

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 21.11.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w zajęciach z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Katowicach. Zajęcia mają na celu usprawnić koncentrację uwagi w sferach oko - ręka - ucho. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MEDALE MUSZELEK - W dniu 19.11.2019r. dzieci z gr. Muszelki otrzymały medale za zdobycie sprawności Zdrowego Przedszkolaka.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA DO TEATRU w BĘDZINIE - W dniu 18.11.2019r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola pojechały autokarami na przedstawienie pt. "Opowieści ze zmyślonego cyrku"do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem i skupieniem uwagi obserwowali  spektakl, bogaty w umiejętności cyrkowe aktorów: przewroty akrobatyczne na linach, żonglowanie przedmiotami i sztuczki magiczne. Nie zabrakło śmiechu, różnych okrzyków i wspaniałej zabawy. W teatrze panowała wyjątkowa atmosfera, a dzieci mogły poczuć się prawdziwymi widzami. Do przedszkola wróciliśmy z nowymi wrażeniami i w doskonałych humorach.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZABAWY ANIMACYJNE U ŻÓŁWIKÓW - W dniu 14.11.2019r. grupa „Żółwików” udzielała się w zabawach z chustą animacyjną „Klanzy”. Dzieci integrowały się we wspólnych zabawach: „Balonik”, „Koło młyńskie”, „Pod parasolem”, „Wulkan” oraz w zabawach utrwalających kolory podstawowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI ZDOBYWAJĄ SPRAWNOŚĆ ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA - W dniach 12-15.11.2019r. "Muszelki" wykonywały różnorodne zadania tj. prawidłowe szczotkowanie zębów, doświadczenia z wodą, komponowanie zdrowej kanapki z papieru, degustacja egzotycznego owocu - khaki, aktywne uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych. Za każde wykonane zadanie otrzymywały naklejkę oraz tworzyły książeczkę sprawności, za którą już wkrótce otrzymają papierowe medale. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 14.11.2019r. "Złote Rybki" poznały nowe znaki matematyczne: "+" oraz "=", uczyły się dodawać i zapisywać działania za pomocą poznanych znaków. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

HYMN DLA POLSKI - W dniu 08.11.2019r. wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej o symbolicznej godzinie 1111. Powodem tego spotkania była Ogólnopolska Akcja Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN. Ubrani w biało - czerwone barwy odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcja zjednoczyła dzisiaj 19 tysięcy szkół i przedszkoli z całej Polski w radosnym brzmieniu Mazurka Dąbrowskiego. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY W BIBLIOTECEW dniu 06.11.2019r. Muszelki uczestniczyły w zajęciach pt. "ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK". Słuchały bajek, rozpoznawały tytuły po obrazkach i fragmentach tekstu. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KASZTANOWE MIASTO - W dniu 06.11.2019r. Złote Rybki zbudowały w swojej sali prawdziwe kasztanowe cuda. Zadanie miało na celu nauczyć dzieci pracy zespołowej, a budowanie umilała im wesoła jesienna muzyka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE - W dniu 04-05.11.2019r. rozpoczął się cykl zajęć w oparciu o bajki terapeutyczne prowadzony przez wolontariuszkę - emerytowaną nauczycielkę. Tematem zajęć były emocje. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 31.10.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki rozpoczęły cykl zajęć z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Katowicach. Zajęcia mają na celu usprawnić koncentrację uwagi w sferach oko - ręka - ucho. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W dniu 30.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki i Złote Rybki zaraz po śniadaniu wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa Katowice. Na miejscu czekał już pan Leśniczy, który opowiedział dzieciom ciekawostki z życia leśnych zwierząt. Przedszkolacy podglądali pracę pszczół w ulu, spacerowali po lesie, głaskali sierść zwierząt i słuchali ich odgłosów. To była ciekawa przygoda dla każdego małego przyrodnika. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 28.10.2019r. Rekinki wzięły udział w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt."Piesek czarny i kudłaty". Zajęcia dotyczyły zaspokajania potrzeb swoich czworonożnych pupili. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY DOŚWIADCZALNE - W dniu 25.10.2019r. grupa Rekinków uczestniczyła w warsztatach pt. "Co to jest magnes?" w Domu Kultury w Bogucicach. Celem zajęć było poznanie właściwości magnesu i samodzielne wykonywanie doświadczeń z przyciąganiem różnego rodzaju przedmiotów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ ZIEMNIAKA - W dniu 24.10.2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. W tym dniu dominowały ziemniaki na zajęciach plastyczno - technicznych. Powstały jeżyki, kukiełki, pieczątki odbijane na papierowych szalikach, pojawiły się w piosence, w zabawie i oczywiście podczas obiadu . Odbyło się też spotkanie braci przedszkolnej przy "ognisku", które dla lepszego efektu "rozpaliliśmy" w sali Delfinków. Śpiewaliśmy piosenki i rozmawialiśmy o walorach tego codziennego warzywa, a potem udaliśmy się na obiad, oczywiście z ziemniakami. Tego dnia wszystkie dzieci były ubrane w kolorach ziemniaczanych: brązowych, żółtych, różowych. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DELFINKI - KUCHARZAMI - W dniu 23.10.2019r. Delfinki robiły kompoty do przedszkolnej spiżarni. Poznały znaczenie robienia zapasów na zimę oraz sposób wykonania kompotu. Z zapałem pokonywały kolejne etapy pracy i radowały się z osiągniętego efektu. Zapraszamy Rodziców do powtórzenia zabawy w domu. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - W dniu 21.10.2019r. dzieci w kolorowych skarpetkach uczestniczyły w warsztatach poświęconych tej części garderoby. Dzieci słuchały opowiadania J. Bednarek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", kolorowały i ozdabiały szablony z papieru oraz prezentowały swoje skarpetki podczas gimnastyki na dywanie. Dziękujemy rodzicom, którzy zastosowali się do naszej prośby. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KISZENIE KAPUSTY u ŻÓŁWIKÓW - W dniu 18.10.2019r. Grupa „Żółwików” rozpoczęła kolejny etap przygotowań do zimy. Październik to czas kiszenia kapusty, bez której trudno wyobrazić sobie tradycyjną polską kuchnię. Po zapoznaniu się z wyglądem i walorami smakowymi surowego warzywa, przedszkolaki nazywały i segregowały zioła, przyprawy oraz dodatki, które miały podnieść walory smakowe kapusty. Ugniatanie i ubijanie było ostatecznym procesem kiszenia poszatkowanych piórek. Mozolnej pracy towarzyszyła ciągła degustacja, na którą ogromny wpływ miała dziecięca ciekawość. Niecierpliwie oczekujemy na efekty naszej pracy.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY Z ŻYRAFĄ OLĄ - W dniu 17.10.2019r. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki gościły w swoich grupach Żyrafę Olę - maskotkę z podręczników, która zachęcała dzieci do szukania dobrych rozwiązań we wspólnej zabawie. Dzieci słuchały opowiadania, szukały dobrego rozwiązania konfliktu, śpiewały piosenkę i układały historyjkę obrazkową. Dziękujemy za miło spędzony czas. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

JESIEŃ W NASZYM OGRODZIE - W dniu 16.10.2019r. Delfinki na spacerze rozpoznawały i nazywały drzewa: klon, kasztanowiec, brzoza, jarzębina. Zbierały liście i kasztany. Zebrane dary jesieni przyniosły do przedszkola i udekorowały nimi kącik przyrody. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ EDUKACJI - W dniu 14.10.2019r. wszystkie dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola zebrali się w sali gimnastycznej, żeby wspólnie uczcić Święto Edukacji Narodowej. Każda grupa zaprezentowała dla pań jakąś niespodziankę. Były radosne piosenki, piękne tańce, laurki, przedszkolna orkiestra, ciasto marchewkowe przygotowane przez gr. Złote Rybki oraz upominki od Rady Rodziców. Takie spotkanie było miłą integracją dla wszystkich uczestników. DZIĘKUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ŻÓŁWIKOWE PRZETWORY - W dniu 11.10.2019r. grupa „Żółwików” przygotowywała owocowe  kompoty. W skład  przetworów wchodziły pokrojone w ćwiartki:  jabłuszka, gruszki i śliwki. Dzieci z zachowaniem wszelkich zasad higieny naprzemiennie  układały owoce . Słoiczki z przygotowaną  słodką zalewą  przedszkolaki zaniosły do kuchni w celu pasteryzowania.  Jeszcze tylko pięknie ozdobimy słoiczki i pożyczymy smacznego. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE W GR. MUSZELKI - W dniu 10.10.2019r. dzieci z gr. Muszelki przygotowywały sałatkę jarzynową z ugotowanych warzyw. Zajęcia rozpoczęły się od rozpoznawania przyniesionych produktów, zapoznały się ze sposobem przyrządzania potrawy i z bezpiecznym obchodzeniem się nożem. Dzieci wzorowo wywiązały się z powierzonego im zadania i ze smakiem zajadały samodzielnie wykonaną sałatkę.  (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ŚWIĘTO DRZEWA - W dniu 10.10.2019r. nasi przedszkolacy ze wszystkich grup wiekowych podjęli się szeregu 17-stu działań związanych z obchodami Międzynarodowego Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja z Bielska Białej przy współpracy z Lasami Państwowymi. Tegoroczne drzewka otrzymane od Nadleśnictwa Katowice wyrosną w zaaranżowanym „gaiku” przylegającym do stacji „Lesisko”. Uatrakcyjniając ten szczególny dzień w grupach panie czytały bajki i opowiadania o różnych przygodach bohaterów szczególnego dnia, dzieci rysowały życzenia dla drzew oraz wykonywały eksperymentalne doświadczenia z sadzeniem szyszek w doniczkach. Z niecierpliwością oczekujemy na efekty  naszych przedsięwzięć. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DELFINKI NA SPACERZE - W dniu 09.10.2019r. Delfinki pierwszy raz wyszły poza teren przedszkola. Obserwowały ruch drogowy i uczyły się bezpiecznego zachowania na ulicy. Przechodziły przez jezdnię w miejscu oznakowanym przez sygnalizator świetlny i pasy.(zdjęcia w galerii i na facebooku) 

ZAJĘCIA NA LODOWISKU - W dniu 08.10.2019r. odbyły się pierwsze zajęcia na lodowisku w Spodku dla dzieci 6- letnich. Dzieci uczyły się jeździć na łyżwach podtrzymując się pingwinków, klocków pod czujnym okiem instruktorów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KLUB MAŁEGO EKOLOGA - Dzieci z grupy Rekinki w ramach Klubu Małego Ekologa zaprojektowały oraz wykonały Plakat - "Kochamy naszą Planetę". 30.09.2019r. z okazji Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata zasadziły roślinki, które stały się symbolem Małego Aktywnego Ekologa. Dzieci codziennie dbają, podlewają kwiatki, które szybko wzrastają. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

GRZYBOBRANIE U ŻÓŁWIKÓW - W dniach 30.09 - 04.10.2019r. Żółwiki w tematyce kompleksowej wybrały się na grzybobranie. W zabawach sensorycznych poznawały smaki, zapachy i przekrój grzybów. Pod lupą miały możliwość obserwacji budowy grzyba: nóżki oraz kapelusza w rurki i blaszki. Potem już malowały, lepiły, uczyły się wierszy i piosenek na temat grzybów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

NAUKA MYCIA RĄK - W dniu 03.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki i Złote Rybki uczestniczyły w spotkaniu edukacujnym z pracownikami Sanepidu w Katowicach w ramach Klubu Zdrowego Przedszkolaka. Motywem przewodnim warsztatów była edukacja dzieci w zakresie higieny ciała. Zabawny miś Szczepan towarzyszył przedszkolakom, kiedy uczyły się prawidłowego mycia rąk. Dzieci dowiedziały się również w jakich sytuacjach należy myć ręce. Uwieńczeniem spotkania były naklejki i odblaski, które powędrowały do rąk Rekinków i Złotych Rybek.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

SAŁATKA OWOCOWA W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 02.10.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki w ramach tematu tygodnia zrobiły pyszną, pełną zdrowia i witamin sałatkę owocową. Samodzielnie umyły i kroiły owoce. Nie zabrakło zabaw badawczych z rozpoznawaniem owoców zmysłami dotyku i smaku. Sałatka wszystkim bardzo smakowała, bo została zjedzona przez dzieci w całości. Dziękujemy rodzicom za przyniesione owoce, deseczki i fartuszki. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE W GR. MUSZELKI  -  W dniu 02.10.2019r. dzieci z gr. Muszelki przygotowywały pyszny, zdrowy soczek owocowy. Najpierw umyły przyniesione owoce (jabłka i gruszki), potem z pomocą pani wrzucały do sokowirówki, a na koniec mogły go spróbować. Był pyszny. Większość dzieci prosiła o dokładkę. Zajęcia te miały na celu: zachęcanie do zdrowego odżywiania się, pomagania rodzicom w prostych czynnościach kuchennych, a także uświadomienie, że trzeba być ostrożnym podczas włączania urządzeń elektrycznych.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W MUZEUM - W dniu 01.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki zwiedzały wystawy w Muzeum Śląskim. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

PORANEK BAJKOWY - W dniu 30.09.2019r. dzieci z grupy Muszelki, Złote Rybki i Rekinki wybrały się do Miejskiego Domu Kultury w Bogucicach na Poranek Bajkowy i obejrzały bajkę "Wielka Podróż Bolka i Lolka". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIE Z JESIENIĄ - W dniu 27.09.2019r. odbyła się coroczna impreza integracyjna "Spotkanie z Jesienią" pod hasłem "Jestem bezpieczny" w drodze do przedszkola, szkoły, pracy, na wakacjach czy na placu zabaw. Gośćmi specjalnymi byli strażacy i policjanci, którzy uświetnili naszą imprezę. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były zadania w grupach plastyczno - techniczne, quiz z wiedzy o bezpieczeństwie, rajd rowerowy, mini tor przeszkód, studio tatuażu, kawiarenka z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie ciepła kiełbaska. Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONCERT - W dniu 27.09.2019r. wszyscy przedszkolacy uczestniczyli w koncercie muzyków Agencji Artystycznej Silesia pt. "Poznajemy instrumenty - akordeon".

ZŁOTE RYBKI NA SKRZYŻOWANIU - W dniu 25.09.2019r. Złote Rybki wyruszyły z przedszkola na pobliskie skrzyżowanie, aby obserwować ruch uliczny. Poznaliśmy zasady poruszania się pieszych po ulicy, poznawaliśmy znaki drogowe, a także przechodziliśmy przez ulicę w wyznaczonych do tego miejscach czyli "na pasach" oraz "na światłach". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 23.09.2019r. dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych w bibliotece pt. "Dzień Nosorożca", podczas których poznawały warunki życiowe zwierząt afrykańskich. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 20.09.2019r. dzieci z gr. Muszelki zostały zaproszone na pierwsze zajęcia warsztatowe do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Wajdy pod hasłem: Świętujemy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dziękujemy!(zdjęcia w galerii i na facebooku)

AKCJA SPRZĄTAMY ŚWIAT 2019 - W dniu 20.09.2019r. wszyscy przedszkolacy wzięli udział w światowej Akcji Sprzątanie Świata, promowanej przez Wydział Edukacji Miasta Katowice. W oparciu o plakat przewodni akcji wszystkie grupy utrwaliły zasady segregacji a następnie "Eko - pozytywni" wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki wyruszyli w teren. Grupy młodsze zajęły się porządkowaniem ogrodu przedszkolnego, natomiast grupy starsze penetrowały ścieżki poza ogrodzeniem. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BAJKA NA SPOKOJNY SEN - W dniu 18.09.2019r. Biblioteka Miejska przy ulicy Wajdy wznowiła cykl czytania bajek najmłodszym wychowankom podczas odpoczynku. Bibliotekarka czytała bajki z serii "Opowiadania dla przedszkolaków" R. Piątkowskiej pt. "Konik" i "Czarny lew". Dziękujemy (zdjęcia w galerii i na facebooku) 

DZIEŃ KROPKI - W dniu 16.09.2019r. wszystkie dzieci w przedszkolu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropki pojawiły się podczas zajęć plastycznych (malowanie palcem, patyczkiem higienicznym, korkiem), technicznych (wycinanie, naklejanie), matematycznych, a także sportowych. To była świetna zabawa dla naszych przedszkolaków (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE - W dniu 13.09.2019r. grupa Muszelki ubrana w kamizelki odblaskowe wybrała się na wycieczkę na skrzyżowanie. Celem wyprawy było zwrócenie uwagi na znaki drogowe oraz prawidłowe przechodzenie przez jezdnię (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BEZPIECZNIE PRZEZ ULICĘ - W dniu 12.09.2019r. grupa Żółwików, opatrzona w odblaskowe kamizelki wyruszyła na obserwację skrzyżowania ulic, na którym ruch drogowy regulują sygnalizatory świetlne. Okazyjnie utrwaliliśmy również bezpieczne przechodzenie przez pasy bez sygnalizatora (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WITAMY PO WAKACJACH W PRZEDSZKOLU - Za nami już pierwsze dni w przedszkolu, rozpoczął się czas wspólnej zabawy, kreatywnych zajęć i ciekawych przygód. Wśród nas pojawili się nowi koledzy i koleżanki, najmłodsi przyzwyczajają się do nowego miejsca i pomału adaptują sie do przedszkolnej społeczności. Starsi przypominają sobie zasady panujące w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy udanego roku szkolnego! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

shim