shim

"..ALE TO JUŻ BYŁO..." co robiliśmy w przedszkolu

co robiliśmy w przedszkolu

ROK SZKOLNY 2023/24

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE W PRZEDSZKOLU - W dniu 22.04.2024r. wszystkie dzieci miały okazję oglądać przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka" w wykonaniu Teatru Kanon z Krakowa.
DZIEŃ ZIEMI - W minionym tygodniu we wszystkich grupach rozmawialiśmy o ekologii, by uczcić Dzień Ziemi. Dzieci miały okazję dowiedzieć się w jaki sposób troszczyć się o Ziemię, słuchając wierszy, oglądając kolorowe ilustracje oraz ćwicząc różne sytuacje proekologiczne. Rozmawiały na temat segregacji odpadów i recyklingu. Na koniec zajęć każda grupa wykonała plakaty, bądź prace plastyczne przedstawiające Ziemię i sposoby dbania o nią.
KONKURS RADY RODZICÓW "WIOSENNY KAPELUSZ I BUKIET Z RECYKLINGU" - W dniu 16.04.2024r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i zostały wręczone nagrody i dyplomy. Gratulujemy laureatom! Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i udział!
WIELKANOCNY ZAJĄCZEK - W czwartek przed świętami Wielkanocnymi w każdej sali czekały na dzieci prezenty od zajączka. Dodatkowo odwiedziły nas dwa białe zające w ogrodzie, z którymi dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Kolejną niespodzianką było szukanie wielkanocnych jajek (jajek na wodę). Niektóre grupy szukały ich w ogrodzie, inne w swoich salach, a najmłodsze przedszkolaki szukały na sypialni, pod leżakami po popołudniowej drzemce. Dziękujemy Radzie Rodziców za wielkie zaangażowanie w niespodzianki dla dzieci, a także za zasponsorowanie prezentów od zajączka.
ŚWIĄTECZNY OBIAD W PRZEDSZKOLU - Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wspólnie ucztowaliśmy przy pięknie udekorowanych stołach. Dzisiejsze menu też pasowało do naszego świątecznego dnia, był żurek z kiełbaską i jajkiem, a na podwieczorek swojska babka. Każde dziecko wychodziło dzisiaj z własnoręcznie zrobioną dekoracją. Mamy nadzieję, że ozdobi świąteczny stół w domu. Zdrowych i spokojnych świąt!
POWITANIE WIOSNY - Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy całym przedszkolem, wybierając się na wiosenny marsz w kolorowych wiankach na głowach. Podczas spaceru po najbliższej okolicy, dzieci rozdawały napotkanym przechodniom kwiaty z papieru z nazwą naszego przedszkola. To było bardzo ciekawe doświadczenie, kiedy wręczany kwiat wywoływał uśmiech u obdarowanych przechodniów. Pierwszy dzień wiosny był ciepły i bardzo radosny.
ŻÓŁWIKI W BIBLIOTECE - Grupa Żółwiki wybrała się do biblioteki na swoje pierwsze warsztaty o tematyce wielkanocnej, podczas których dzieci wysłuchały bajeczki, odgadywały zagadki i wyklejały plasteliną jajka.
KONKURS BAŚNI - W dniu 05.03.2024r.reprezentanci grup najstarszych Złotych Rybek i Rekinków uczestniczyli w kolejnej już edycji konkursu pt. "W świecie baśni" w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4. Tym razem konkurs dotyczył znajomości baśni Andersena. Dzieci odpowiadały na szereg pytań dotyczących znanych i lubianych baśni tego pisarza.
WARSZTATY REGIONALNE - W dniu 05.03.2024r. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w zajęciach regionalnych pt. "Zielono mi" z ciotką Nyszką organizowanych przez Instytut im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Dzieci wysłuchały opowiadania "Kwiecień. Wielkanocna palma", rozmawiały o wiosennym odradzaniu się przyrody, poznały stare zwyczaje regionalne, a ciotka Nyszka ubrana w strój regionalny nauczyła nas jak wykonać wiosenną wiązankę przy pomocy gałązek i kolorowej bibuły. Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup bibuły.
 
PRZEDSTAWIENIE - NIESPODZIANKA- W dniu 22.02.2024r. w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie pt. "W Kaczogrodzie" w wykonaniu rodziców naszych przedszkolaków. Rodzice wspaniale wcielili się w swoje role. Była wspólna zabawa, śpiew i wiele zabawnych sytuacji jak to u Kaczki Dziwaczki. Wszystkim widzom bardzo podobało się przedstawienie, za co serdecznie dziękujemy!
WALENTYNKI - W środę 14 lutego obchodziliśmy w przedszkolu Walentynkowy dzień przyjaźni. W tym dniu dzieci ubrały się na czerwono i z niecierpliwością czekały na otwarcie skrzynki walentynkowej. Dzień był pełen rozmów o przyjaźni i miłości. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii. Wszyscy spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nas wspólne zabawy, a także wręczanie walentynek przygotowanych przez dzieci.
PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK - W dniu 24.01.2024r. reprezentanci z gr. Rekinki i Złote Rybki brali udział w kolejnej edycji Kolędowania w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 4 w Katowicach. Panowała tam miła, serdeczna atmosfera, a dzieci miały możliwość zaprezentowania pastorałki pt. "Ciemno, cicho dookoła".
ZIMOWE ZABAWY W PRZEDSZKOLU - W dniu 24.01.2024r. odbył się w naszym przedszkolu "Dzień zimowych zabaw". Wszystkie dzieci ubrały się na biało i uczestniczyły w Zimowej Rewii Mody, potem bawiły się swoimi śnieżnymi kulami, tańczyły do muzyki pt. "Walc łyżwiarzy" z białymi chusteczkami.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA - Każda grupa przygotowała swój program artystyczny z piosenkami i wierszami okolicznościowymi. Tego dnia panowała w przedszkolu miła atmosfera, to był bardzo udany dzień.
JASEŁKA W BIBLIOTECE - Złote Rybki i Rekinki oglądały w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 w Katowicach
BAL KARNAWAŁOWY - W dniu 15.01.2024r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Od rana wystrój sal wprowadził dzieci w radosny nastrój. Pięknie przebrane dzieci dumnie prezentowały swoje stroje. Zabawa karnawałowa z wodzirejem przyniosła dużo uśmiechu, w całym przedszkolu rozbrzmiewała wesoła, skoczna muzyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyła się też profesjonalna sesja fotograficzna. Z niecierpliwością czekamy na gotowe zdjęcia.
SPOTKANIE OPŁATKOWE - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta Wigilia. Dzieci z grupy Rekinki wystawiły piękne Jasełka, a wszyscy przedszkolacy radośnie kolędowali, składali świąteczne życzenia oraz zjedli wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.
SZLACHETNA PACZKA - FINAŁ W PRZEDSZKOLU - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, łóżeczko kupione, zapakowane, czeka na podróż do rodziny:)
POŻEGNANIE Z UNICEFEM - W dniu 11.12.2023r. odbyło się podsumowanie zajęć, warsztatów, które zostały zasponsorowane przez Unicef. Z tej okazji dzieci obejrzały przedstawienie kukiełkowe do wiersza "Rzepka" J. Tuwima w ramach zajęć "Teatr da się lubić", wystawę prac plastycznych z zajęć "Zaczarowany świat origami" i zostały poczęstowane pierniczkami przygotowanymi w ramach zajęć kulinarnych "Cztery pory roku w polskim domu". Na zakończenie rozdane zostały pamiątkowe dyplomy dla uczestników zajęć.
 
WYJŚCIE DO TEATRU ATENEUM - Dzieci z gr. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki wybrały się na spektakl pt. "Czwórka z papieru i sznurka" do Teatru ATENEUM W KATOWICACH
MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU - 6 grudnia odwiedził nasze przedszkole długo wyczekiwany gość - święty Mikołaj wraz z sympatycznym pomocnikiem Elfem. Obdarował dzieci pięknymi prezentami. Mikołaj z Elfem oprócz prezentów, przywieźli ze sobą dużo uśmiechu i radości. Dziękujemy Radzie Rodziców za zaaranżowanie dzisiejszego spotkania. Dziękujemy szczególnie Mikołajowi i Elfowi za poświęcony czas i wizytę w przedszkolu.

SZLACHETNA PACZKA - AKCJA W PRZEDSZKOLU

DZIEŃ MISIA - 24 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każdemu dziecku towarzyszył w przedszkolu pluszowy miś, co było niecodzienną atrakcją. Każda grupa uczestniczyła w misiowych zabawach i niespodziankach. To był bardzo atrakcyjny dzień dla wszystkich przedszkolaków.

JESIENNY KONKURS RADY RODZICÓW "W KASZTANOWYM MIEŚCIE"

JESIENNE ZABAWY Z DESZCZEM - W tym tygodniu dzieci z grupy Żółwiki uczestniczyły w różnych zajęciach z deszczem w tle. Było jesienne muzykowanie do piosenek o deszczu, był wierszyk o parasolach, były zabawy na spostrzegawczość z akcesoriami na jesienną aurę: kaloszami i parasolami, były zabawy w kałużach!
PRZEDSZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI - W dniu 10.11.2023r. po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" i wspólnie, uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski o godz. 11.11.
ZBIÓRKA ŻOŁĘDZI DLA LEŚNEGO POGOTOWIA ZAKOŃCZONA - Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję!

KONKURS KULINARNY "DYNIOWY ZAWRÓT GŁOWY" - w dniu 25.10.2023r. odbył się rodzinny konkurs kulinarny "Dyniowy zawrót głowy" z dynią w roli głównej tzn. wszystkie konkursowe potrawy musiały mieć w składzie dynię. Było mnóstwo ciekawych ciast, ciasteczek, dżemów i oczywiście zup. Jury miało nie lada kłopot z rozstrzygnięciem konkursu. W tym roku oprócz kategorii przedszkolnej pojawiła się też kategoria szkolna dla uczniów klas I-III. W konkursie wzięły udział 23 prace. Najwięcej punktów w kategorii przedszkolnej przyznano potrawom Ignasia i Lidzi Cz. (I miejsce), Mileny B. (I miejsce) za dyniowe serniki, Zuzi K. (II miejsce) za zupę dyniową i Borysowi D. (III miejsce) za bułeczki w kształcie dyni z dżemem dyniowym, a w kategorii szkolnej I miejsce zajęła Maja M., II miejsce Lidia W., III miejsce Zofia G. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!!!

FESTIWAL DYNI - Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, czas ogłosić Dzień Dyni! Tym razem święto trwało aż trzy dni. W przedszkolu pojawiło się wiele różnych gatunków dyń, co pozwoliło nam lepiej poznać to ciekawe warzywo, a także wykorzystać je do różnych zabaw ruchowych, matematycznych, przyrodniczych i integracyjnych. Pierwszego dnia odbył się rodzinny konkurs kulinarny "Dyniowy zawrót głowy" z dynią w roli głównej, drugiego dnia odbył się zajęcia sportowe i plastyczne, a trzeciego dnia rozstrzygnięto konkurs kulinarny i dzieci ubrały się w dyniowych kolorach. W tym tygodniu było bardzo kolorowo w naszym przedszkolu.

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE W DELFINKACH I ŻÓŁWIKACH -W dniu 13.10.2023r odbyły się zajęcia warsztatowe stomatologiczne w ramach akcji Profilaktyka i Promocja Zdrowia. Zajęcia miały na celu uświadamianie dzieci na temat konieczności mycia i dbania o zęby.

 

ŚWIĘTO DRZEWA - "Jesienne drzewa kolorami się mienią, brązem, pomarańczem, żółcią i czerwienią". Każda grupa wykonując prace plastyczne z jesiennymi drzewami, uczciła dzisiejsze Święto Drzewa.

SPOTKANIE Z JESIENIĄ- W dniu 06.10.2023r. odbyła się impreza integracyjna w ogrodzie przedszkolnym pt."Spotkanie z Jesienią" pod hasłem "Jestem bezpieczny". Na początku prezentowały piosenki kolejno wszystkie grupy zgodnie ze swoimi możliwościami. W tym roku repertuar opierał się na tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na imprezę przybyli goście reprezentujący Straż Pożarną, Policję, Straż Miejską i Pogotowie. Na dzieci czekały zabawy wojskowe: mini poligon, ćwiczenia z musztry, fotobudka, czy zajęcia plastyczne i konstrukcyjne. Rodzice zadbali o kawiarenkę z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie czekał ciepły poczęstunek, pyszna kiełbaska i żurek. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w naszej imprezie!

 

MUSZELKI W PLANETARIUM - Muszelki wybrały się do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im Mikołaja Kopernika w Chorzowie uczestnicząc w warsztatach 3D „Kometa nad Szwajcarską doliną”.

ZŁOTE RYBKI W PLANETARIUM NA WARSZTATACH - Złote Rybki uczestniczyły w warsztatach w stacji meteorologicznej pt. "W świecie pogody".

KOSMICZNY DZIEŃ CHŁOPAKA W MUSZELKACH - Dzień Chłopaka obchodziliśmy w tym roku w klimatach podróży w kosmos. Dziękujemy rodzicom za piękne muszki dla chłopców, a także dziękujemy mamie Natalki G. za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla całej grupy.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - W dniu 29.09.2023r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały krótki program artystyczny, a potem złożyły przysięgę. Pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka wszystkich Delfinków, a pani wicedyrektor pasowała dzieci na Żółwików. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i medal (dziękujemy Radzie Rodziców), a na Delfinki i Żółwiki czekały upieczone ciasteczka przez tatę Pawełka S. Bardzo dziękujemy, a nowym PRZEDSZKOLAKOM gratulujemy!

 

ZAJĘCIA KULINARNE W ŻÓŁWIKACH - W dniu 28.09.2023r. dzieci z grupy Żółwiki wzięły udział w zajęciach kulinarnych, podczas których uczyły się jak zrobić dżem z dyni. Poznały kolejne etapy przygotowania warzyw i owoców i zasady bezpiecznego posługiwania się nożem oraz innymi sprzętami AGD. Teraz muszą trochę poczekać na degustację, aby wszystkie składniki się dobrze połączyły.

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 25.09.2023r. dzieci z grupy Rekinki uczestniczyły w zajęciach literacko - plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy.

ZAJĘCIA KULINARNE W MUSZELKACH - Dzieci z gr. Muszelki w ramach tematyki tygodnia "Witaminy z sadu i jesiennego ogródka" zrobiły pyszny i zdrowy sok owocowo - warzywny.
ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - Dzieci z grupy Złote Rybki wzięły udział w warsztatach pt. "Dzień drzewa"

ZŁOTE RYBKI W MUZEUM - Dzieci z grupy Złote Rybki uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Historii Katowic pt. "Fantastyczne zwierzęta".

DZIEŃ KROPKI - W dniu 15.09.2023r. obchodziliśmy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci i personelu zostały wzbogacone akcentem kropek. Nauczyciele zadbali o ciekawy scenariusz zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych i dydaktycznych.

ŻÓŁWIKI NA SKRZYŻOWANIU - Dzieci z grupy Żółwiki zdobywały nową wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, jak przechodzić przez jezdnię, na jakim świetle, poznały znaki znajdujące się przy przedszkolu, a także rozpoznawały i nazywały przejeżdżające pojazdy.

 

 

ROK SZKOLNY 2022/23

WYJŚCIE NIESPODZIANKA - W dniach 27 - 29.06.2023r. grupa Żółwiki i Złote Rybki udały się na zasłużoną niespodziankę po całym roku nauki. Lody, były pyszne, każdy wybrał sobie to, co lubi, wedle własnego gustu.

WYJŚCIE NIESPODZIANKA - W dniach 20 - 23.06.2023r. grupa Rekinki, Delfinki i Muszelki udały się na zasłużoną niespodziankę po całym roku nauki. Lody, były pyszne, każdy wybrał sobie to, co lubi, wedle własnego gustu.

 
WYCIECZKA CAŁODNIOWA DO CHLEBOWEJ CHATY- W dniu 15.06.2023r. nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty k/Brennej. Dzieci miały okazję popróbować produktów z własnego gospodarstwa gospodarzy tj.: mleko, masło, miód, chleb, a nawet samemu przygotować podpłomyki, które po upieczeniu kosztowały. Były pyszne! Przedszkolaki miały okazję poznać przeszłość przodków, ich pracę, obejrzeć zabudowania, a także karmić zwierzęta - kozy i owce. Pogoda dopisała, humory też, kiełbaska dobrze smakowała po całym dniu atrakcji. To był bardzo udany dzień!
POŻEGNANIE STARSZAKÓW 2023 - W dniu 13.06.2023r. odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola dla dzieci z grupy Rekinki. W czasie występu nasi wychowankowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym podziwialiśmy recytację wierszy, śpiew piosenek i różnorodne tańce tj.: polonez, krakowiak, trojak. Na koniec zostały wręczone upominki dla dzieci i dyplomy "Przyjaciela Przedszkola" dla wyróżniających się rodziców. Z łezką w oku żegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Życzymy im dalszych sukcesów w szkole!
 
MUSZELKI NA SPARTAKIADZIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA - W dniu 02.06.2023r. grupa MUSZELKI, jako reprezentacja naszego przedszkola wzięła udział w imprezie sportowej z okazji Dnia Dziecka na stadionie GKS-u przy ul. Bukowej, zorganizowanej przez Serduszko GKS-u. Na dzieci czekały różne konkurencje, gry i zabawy, poczęstunek i oczywiście prawdziwe medale. Nasi wychowankowie w pełni zasłużyli na otrzymane nagrody, walczyli dzielnie z przeszkodami, pokonywali wszelkie trudności i nawet upał im nie przeszkadzał. Brawo Muszelki!
 
PRZEDSTAWIENIE DLA PRZEDSZKOLAKÓW - W dniu 02.06.2023r. odwiedziły nas dzieci z koła teatralnego Kurtynka ze Szkoły Podstawowej nr 62, z którą tworzymy zespół. Uczniowie zaprezentowali nam piękne przedstawienie o bajkach i zachęcali do dalszego obcowania z książkami. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały teatrzyk, jeszcze raz dziękujemy! Fotografem spotkania była Marta, która odpowiadała za sesję zdjęciową w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Aparat zakupiony z funduszy projektu.
 

DZIEŃ DZIECKA - Dzień Dziecka w przedszkolu rozpoczął się niespodzianką od rodziców - specjalnie dla nas przygotowali inscenizację "Rzepki" J.Tuwima. Zaskoczenie i radość dzieci były ogromne. Rada Rodziców przygotowała też drobne prezenty dla przedszkolaków. Dziękujemy Wam Rodzice! W dalszej kolejności braliśmy udział w zabawach na boisku Szkoły Podstawowej nr 62. Były konkursy, zabawy i orzeźwiająca lemoniada. Każde dziecko otrzymało też piłkę z funduszy UNICEFU. To był dzień pełen wrażeń i dziecięcego uśmiechu.

DZIEŃ MAMY I TATY - 26.05 w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień Matki i Dzień Ojca. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do zaprezentowania swoich programów artystycznych. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców można było zauważyć wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Słodki poczęstunek zakupiony przez Radę Rodziców umilił te radosne chwile.
SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM - W dniu 19.05.2023r. odbyło się spotkanie z panią stomatolog i jej asystentką w ramach Programu Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Panie przeprowadziły wykład edukacyjny na temat choroby próchnicowej.
WYCIECZKA DO DOMU KULTURY - W dniu 18.05.2023r. całe przedszkole wyruszyło długą kolumną do Domu Kultury "Bogucice - Zawodzie" na spektakl teatralny pt. "Poszukiwanie piegów Pana Kleksa" w wykonaniu aktorów Teatru Uśmiech z Krakowa. Wszystkie dzieci dzielnie pokonały drogę, a samo przedstawienie dostarczyło im wielu wrażeń i dużo uśmiechu na twarzach.
KONKURS MATEMATYCZNY "RUSZ GŁOWĄ !" - W dniu 17.05.2023r. w naszym przedszkolu odbył się po raz 11 międzyprzedszkolny konkurs matematyczny "Rusz głową!" dla dzieci kończących edukację przedszkolną. W tym roku wyzwanie matematyczne podjęły przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 45, Miejskie Przedszkole nr 22, Miejskie Przedszkole nr 14 i oczywiście nasze przedszkole, które reprezentowały dzieci z gr. Rekinki. Były to dwie drużyny w składzie: Marta, Lidzia, Jerzyk oraz Nadia, Natalia i Łukasz. Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać liczne zadania, wykonać działania, często podchwytliwe. Wszystkie drużyny wypadły wspaniale, a o ostatecznym wyniku zadecydowały pojedyncze punkty. Najwięcej punktów i I miejsce zajęła pierwsza drużyna z naszego przedszkola, tuż za nimi i II miejsce zajęły dzieci z MP nr 22, a III miejsce zajęło MP 45. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za fantastyczną zabawę. Fotografem tego spotkania była Natalka z grupy Rekinki, która uwieczniła na zdjęciach uczestników zmagających się z zadaniami. Wykorzystany sprzęt pochodził z projektu Laboratoria Przyszłości.
 
UCZNIOWIE KLASY II „a” ZSP NR 17 W PRZEDSZKOLU - W dniu 15 maja z okazji Polskiego Święta Niezapominajki uczniowie klasy II „a” ZSP nr 17 prezentowali naszym przedszkolakom wiersze, opowiadania , piosenki i teatrzyk sylwet. Nasi przedszkolacy otrzymali również zakładki do książek z akcentem niezapominajki, notesiki do zapisywania i dobre słowo do zrywania. Każda z grup wiekowych otrzymała rośliny „niezapominajki”, które posadziliśmy uatrakcyjniając stację „Perełka”. Dziękujemy.
 
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - W dniu 10.05.2023r. zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe za najładniejsze pamiętniki w ramach projektu Wielka Liga Czytelników. W tym roku wzięło udział 28 dzieci, które musiało przeczytać co najmniej 5 książek z podanej listy z pomocą rodzica, opisać i narysować ilustracje do przeczytanych pozycji. Najładniejsze pamiętniki należały do Marcelinki S., Ali E., Ali J. i Kornelii K. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, gratulujemy i zapraszamy za rok!
 
Rekinki w Muzeum Śląskim - 9 maja Rekinki uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Na tropie Tomka" wg powieści Alfreda Szklarskiego. W zabytkowej budowli stolarni Muzeum Śląskiego stworzona jest nowoczesna przestrzeń edukacyjna dla dzieci. Starszacy mieli okazję przenieść się w świat wykreowany przez A. Szklarskiego i podróżować śladami Tomka. Próbowali rozwikłać historię zniknięcia Tomka. Pomogła im w tym zaplanowana trasa prowadząca przez pięć kontynentów, podczas której poznali bogate tradycje odległych kultur oraz rozwijali swoją kreatywność i pomysłowość. Dowiedzieli się np. gdzie rośnie pieprz; kto żyje w tipi; jakie zwierzęta zamieszkują dany kontynent; jak i gdzie żyją Masaje. 
 
TEATRZYK W PRZEDSZKOLU - W dniu 14.04.2023r. czekała na dzieci niespodzianka, a było to przedstawienie pt. "Wiosenna pobudka" w wykonaniu Teatru Kanon z Krakowa. Dużo śmiechu i dużo zabawy. Dziękujemy!
DELFINKI ZAKŁADAJĄ ZIELONY KĄCIK - Najmłodsze nasze przedszkolaki poznawały tajniki siania i sadzenia roślin, opieki nad nimi. Będą podlewać posiane roślinki i czekać z niecierpliwością na pojawienie się pierwszych listków.
SZUKANIE JAJEK WIELKANOCNYCH - Rada Rodziców zakupiła dla dzieci kolorowe jajka - psikawki na wodę. W wyniku współpracy z zajączkiem wielkanocnym, zostały one ukryte w ogrodzie przedszkolnym i na sypialni w przedszkolu. Każda grupa aktywnie szukała swoich jajek. Zabawa sprawiła wiele radości. Dziękujemy wielkanocnej spółce Rady Rodziców z zajączkiem.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - Żółwiki poznawały dzisiaj zwyczaje wielkanocne, odkrywając je na kolorowych obrazkach oraz podczas oglądania prezentacji multimedialnej dla dzieci na laptopie Acer z zasobów Laboratorium przyszłości.

ŚWIĄTECZNY OBIAD W PRZEDSZKOLU -Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wspólnie ucztowaliśmy przy pięknie udekorowanych stołach. Dzisiejsze menu też pasowało do naszego świątecznego dnia, był żurek z kiełbaską, na drugie danie jajo, a na podwieczorek swojska babka. Każde dziecko wychodziło dzisiaj z własnoręcznie zrobioną dekoracją. Mamy nadzieję, że ozdobi świąteczny stół w domu.

REKINKI W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ - Po krótkiej przerwie przeznaczonej na spożycie smacznego obiadu 03.04.23 grupa Rekinków ponownie wyruszyła na umówione warsztaty świąteczne do Biblioteki Miejskiej przy ul Wajdy. Tam grupa przygotowywała kolorowe kartki świąteczne ciekawymi technikami plastycznymi. Po ciężkim i pracowitym dniu dzieci zdążyły skorzystać jeszcze z bezpiecznych gier i zabaw w ogrodzie przedszkolnym.

REKINKI W MDK BOGUCICE - 2023.04.03 (poniedziałek) grupa Rekinków otrzymała zaproszenie na warsztaty do MDK Bogucice od mamy Anastazji M. która przygotowała dla dzieci w ogromnej plastycznej auli, wzory i materiały do wykonania koszyczków świątecznych z kolorowego filcu. Wszyscy w wielkim skupieniu wycinali koszyczek według przygotowanego szablonu, zszywali i ozdabiali. Po zakończeniu zadania grupa ogarnęła po sobie zaistniały bałagan i w nagrodę częstowała się kruchymi ciasteczkami. Dziękujemy.

ZABAWY RYTMICZNE W ŻÓŁWIKACH - W dniu 31.03.2023r. Żółwiki bawiły się wesoło z wykorzystaniem nowatorskiej metody pracy za pomocą "Bum bum rurek". Zabawy cieszyły się dużym zaangażowaniem, kształtując poczucie rytmu i kreatywność dzieci.

ŻÓŁWIKI ZAKŁADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK W SALI - Dzieci z Żółwików najpierw wysłuchały "Historii małej cebulki", poznając czynniki niezbędne do wzrostu roślin. Następnie nasypały ziemi do swoich doniczek i zasadziły cebulki, a także zasiały zioła oraz kwiaty. Teraz będą dbały o swoje sadzonki i czekały na pierwsze zielone efekty.

ZŁOTE RYBKI, REKINKI I MUSZELKI W KATOWICKIM SPODKU - 28-30.03.2023r Wychowankowie naszego przedszkola kolejno uczestniczyli w jednorazowym wypadzie na łyżwy do katowickiego Spodka. Atrakcją dnia dla każdej z grup wiekowych był przejazd busem oraz jazda na lodzie. Zabawom na łyżwach naszym przedszkolakom towarzyszyli wykwalifikowani instruktorzy. Pomimo, że po upadkach na tafli bolały: kolana, plecy i pozostałe poobijane części ciała satysfakcja z jazdy była nieoceniona.

ZIELONY KĄCIK ZŁOTYCH RYBEK - Wraz z nadejściem wiosny dzieci z gr. Złote Rybki założyły zielony kącik zaczynając swą przygodę z roślinami od fasoli i cebuli. Teraz bacznie będziemy obserwować zmiany zachodzące w kąciku.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - We wtorek wszystkie przedszkolaki z radością świętowały pierwszy dzień Wiosny. W ich ubiorze królowały różne odcienie zieleni. Była to doskonała okazja, aby uzmysłowić dzieciom bogactwo, które niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Były tańce, piosenki, zabawy w sztuce i nauce, a także na talerzu.

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI „WIOSENNA HODOWLA”  -  22 marca 2023r. dzieci z grupy Muszelki wzięły udział w zajęciach „Wiosenna hodowla” z wykorzystaniem aktywności własnej.  W oparciu o opowiadanie M. Różyckiej pt. „O żółtym tulipanie”, poznały warunki potrzebne do rozwoju roślin. Następnie wielozmysłowo poznały kształty, kolory i wielkość różnych nasion i cebulek. W oparciu o zdobytą wiedzę zorganizowały stanowiska pracy. Część praktyczna zajęć odbyła się w małych grupach. Całe zajęcia były dokumentowane za pomocą aparatu fotograficznego Sony RX100 III z programu Laboratoria Przyszłości. Z działaniem i obsługą aparatu dzieci zapoznały się na zajęciach porannych.

ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - 20.03.23 (poniedziałek) Złote Rybki uczestniczyły w cyklicznych warsztatach bibliotecznych pt „Wiosenne przebudzenie”, wysłuchały opowiadania o żabich zwyczajach, składały z elementów wizerunek żabki według podanej instrukcji i urządzały zabawy z chustą Klanzy.

I MIEJSCE REPREZENTACJI REKINÓW NA KONKURSIE ŚRODOWISKOWYM W ZSP NR 4 - W dniu 20.03.23 (poniedziałek) grupa w składzie Marta J., Lidia W., Weronika G., zwyciężyły w konkursie wiedzy o bajkach J.Ch. Andersena pt „W świecie baśni” . Laureatki zostały nagrodzone upominkami oraz miały  okazję obejrzeć  ciekawą interpretację inscenizacji z twórczości bajkopisarza w wykonaniu klas starszych ZSP nr 4.

KONKURS RODZINNY RADY RODZICÓW ROZSTRZYGNIĘTY - W dniu 13.03.2023r. ogłoszono wyniki i zostały wręczone atrakcyjne nagrody dla wszystkich uczestników. Gratulujemy!
 
ZABAWY RYTMICZNE W DELFINKACH - Delfinki jako pierwsze przetestowały nowe pomoce edukacyjne, czyli Bum bum rurki, które zostały zasponsorowane przez rodziców poprzez zakup książeczek kulinarnych. Jeszcze raz dziękujemy rodzicom, a dzieci z wielką radością uczestniczyły w zajęciach.
POKAZ ILUZJONISTYCZNY W PRZEDSZKOLU - W dniu 10.03.2023r. mieliśmy okazję obejrzeć bardzo ciekawy pokaz iluzji w wykonaniu Agencji Artystycznej Iluzjon z Krakowa. Dzieci w wielkim skupieniu oglądały magiczne sztuczki, które bardzo się podobały, a następnie wprawiły w wielki zachwyt wszystkich oglądających. Dziękujemy !
 
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU - Dzień Kobiet to świetna okazja do atrakcyjnego spędzenia dnia. Chłopcy już od kilku dni przygotowywali niespodziankę dla swoich koleżanek z grupy. Świętowaliśmy tańcem, zabawą i oczywiście kwiatami wykonanymi przez chłopców. Dziewczynki czuły się w tym dniu wyjątkowo.
LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI„ DZIEŃ KAMYCZKA ” - W poniedziałek 06.03.2023r. w grupie Rekinków świętowaliśmy „Dzień kamyczka”. Z tej okazji gościliśmy archeologa panią Ewę W. W części teoretycznej pani Ewa pomogła nam uporządkować powstałe skały na podstawowe grupy: magmowe, osadowe i metamorficzne . Zaprezentowała nam wiele gatunków skał, amonitów i minerałów jak również doświadczenie z próbą rozpalania ognia. Odpowiadała na wiele ciekawych pytań. W części warsztatowej dzieci prezentowały własne okazy kamyczków, wskazując na ich ciekawe cechy charakterystyczne jak strukturę, kształt czy kolor. Swoje unikaty przedszkolacy mieli okazję oglądać przez szkła powiększające. Na spotkaniu dzieci wykorzystały mikrofony i aparat fotograficzny.
 
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI - W piątek 23.02.2023r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie najstarszych grup z policjantami z II Komisariatu Policji w Katowicach. Funkcjonariusze zaprezentowali swoje umundurowanie, wyposażenie i akcesoria wspomagające pracę policjanta. Prowadzili z dziećmi pogadankę na temat zachowania czujności w różnych niebezpiecznych sytuacjach życiowych. W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu dzieci otrzymały drobne upominki.
 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU - W dniu 17.02.2023r. czekała na dzieci niespodzianka, a było to przedstawienie pt. "Przygody krasnala Pączka" w wykonaniu Teatru Kanon z Krakowa. Dużo śmiechu i dużo zabawy. Dziękujemy!

WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 15.02.2023r. Złote Rybki wzięły udział w zajęciach literacko - plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej F nr 16. Dzieci wysłuchały opowiadania "O leniwcu", poznały ślady obecności różnych zwierząt oraz wykonały pracę plastyczną - papugę z papieru.

BAL KARNAWAŁOWY - W dniu 14.02.2023r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Od rana wystrój sal wprowadził dzieci w radosny nastrój. Pięknie przebrane dzieci dumnie prezentowały swoje stroje. Zabawa karnawałowa z wodzirejem przyniosła dużo uśmiechu, w całym przedszkolu rozbrzmiewała wesoła, skoczna muzyka. Na pamiątkę tego wydarzenia odbyła się też profesjonalna sesja fotograficzna. Z niecierpliwością czekamy na gotowe zdjęcia.
 
ZIMOWE ZABAWY W OGRODZIE I DOKARMIANIE PTAKÓW - W dniu 10.02.2023r. dzieci z grupy Delfinki i Żółwiki zrealizowały zimowe wyjście do ogrodu, a przy okazji dokarmiły ptaki wysypując nasiona do karmników i zawieszając ptasie przysmaki. Żółwiki samodzielnie wykonały poczęstunek dla nich w postaci jabłkowych krążków z pestkami słonecznika.
 
REKINY, ZŁOTE RYBKI I MUSZELKI W TEATRZE - 03.02.2023 (piątek) wymienione grupy wiekowe wyprawiły się do Teatru Ateneum na spektakl „Królowa Śniegu”. Widowisko wyreżyserowane i oprawione zostało współczesnymi technologiami komputerowymi, grą świateł oraz hologramami. Wystawione przedstawienie dzieci oglądały z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem. Kolejna wyprawa udana.
 
MAMY NOWY MONITOR - Dzięki uprzejmości naszej Pani Dyrektor i połączeniu w Zespół Szkolno - Przedszkolny otrzymaliśmy wspaniały prezent, który ma służyć dzieciom w realizacji różnych zadań edukacyjnych. Pierwsze zajęcia już za nami. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU - W dniu 13.01.2023r. po długiej przerwie gościliśmy w naszym przedszkolu gości z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Każda grupa przygotowała swój program artystyczny z piosenkami i wierszami okolicznościowymi, a Rekinki wystawiły swoje Jasełka. Tego dnia panowała w przedszkolu miła atmosfera, to był bardzo udany dzień.

 

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK W BIBLIOTECE - W dniu 09.01.2023r. Rekinki i Złote Rybki uczestniczyły w recitalu kolęd i pastorałek Piotra Klimy, uczestnika jednej z edycji Voice of Kids.

ZŁOTE RYBKI NA WARSZTATACH W BIBLIOTECE - W dniu 04.01.2023r.Złote Rybki uczestniczyły w zajęciach literacko - plastycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy. Dzieci wysłuchały opowiadania o zwyczajach niektórych zwierząt w zimie oraz wykonały pracę plastyczną wg własnego pomysłu z wykorzystaniem sylwety pingwina i różnych materiałów.

KONCERT KOLĘD i PASTORAŁEK DLA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW -W czwartek 23.12.2022r. w naszym przedszkolu odbył się „Koncert kolęd i pastorałek” dla wszystkich grup wiekowych. Głównymi organizatorami w tym przedsięwzięciu zostali nasi absolwenci, którzy  na obecną chwilę  doskonalą swoje zdolności w szkole muzycznej: Kinga Ż. (pianino) i Stanisław Sz-C (puzon), Ania Ż. (gitara) oraz Ania C. (puzon). Młodzi muzycy zaprezentowali doskonały kunszt w kolędach i pastorałkach, które nasi przedszkolacy mogli wraz  z wykonywanym utworem zaśpiewać lub zanucić. Za wspaniałe umilenie czasu dziękują koledzy z przedszkola i dumne panie.

PRZEDSZKOLNA WIGILIA - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta wigilia. Dzieci z grupy Rekinki wystawiły piękne Jasełka, a wszyscy przedszkolacy radośnie kolędowali, składali świąteczne życzenia oraz zjedli wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.
 
SPOTKANIE Z PANIĄ Z SANEPIDU - Dnia 21.12.2022r. gościliśmy w przedszkolu panią z Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Katowicach. Pani przypomniała dzieciom podstawowe zasady higieny oraz skutki jej nieprzestrzegania. Przeprowadzona została pogadanka na temat zdrowia, pani przeczytała bajkę pt. "Przygody Dzielnego Misia Szczepana". Dzieci chętnie odpowiadały na zadane pytania wykazując się przy tym dużą wiedzą na temat zasad higieny i zdrowego stylu życia.
 
TALENCIAKI - Dotarły do nas pomoce dydaktyczne z akcji Talenciaki, które otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 62, z którą tworzymy zespół. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy zasilali kuponami nasze pudełko.
PLANETARIUM - W piątek odwiedziło nas w przedszkolu Planetarium Mobilne Orbitek. Seans "Zaczarowana rafa" oglądaliśmy w specjalnym bąbelku. Poznaliśmy zaczarowany świat podwodny, oglądając go z perspektywy łodzi podwodnej.

STROIKI ŚWIĄTECZNE U REKINÓW - Lepienie z masy solnej, rolowanie i zawijanie, cięcie siana, wycinanie dziurkaczami śnieżynek, sklejanie i komponowanie metodami projektu to wieloetapowe prace  grupy, które przyniosły ciekawe efekty.

REKINY  W ZIMOWEJ SZACIE - W czwartek 15.12.2022r grupa „Rekinków” rozpoczęła akcję „Okruszek dla ptaka nieboraka”. Po zaopatrzeniu ptaków w odpowiednią karmę dzieci skorzystały jeszcze przy okazji z radosnych zabaw na śniegu.

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU - 6 grudnia odwiedził nasze przedszkole długo wyczekiwany gość - święty Mikołaj wraz z sympatycznym pomocnikiem Elfem. Obdarował dzieci pięknymi prezentami oraz zabawkami dla każdej z grup. Mikołaj z Elfem oprócz prezentów, przywieźli ze sobą dużo uśmiechu i radości.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zaaranżowanie dzisiejszego spotkania. Dziękujemy szczególnie Mikołajowi i Elfowi za poświęcony czas i wizytę w przedszkolu.
REKINY NA WARSZTATACH W BIBLIOTECE - We wtorek 05.12.2022r. Rekinki uczestniczyły warsztatach bibliotecznych pod hasłem "Tajny sygnał reniferów” w oparciu o opowiadanie „Tappi i pierwszy śnieg ”. Dzieci potajemnie pomagały św. Mikołajowi w przygotowaniu dekoracji świątecznych.
 
DZIEŃ MISIA - 25 listopada przedszkolaki obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każdemu dziecku towarzyszył w przedszkolu pluszowy miś, co było niecodzienną atrakcją. Każda grupa uczestniczyła w misiowych zabawach i niespodziankach. To był bardzo atrakcyjny dzień dla wszystkich przedszkolaków.
KONKURS RODZINNY - W dniu 21.11.2022r. odbył się konkurs rodzinny plastyczno - kulinarny "Zdrowo jemy, dłużej żyjemy!". W konkursie wzięło udział 16 prac tj. 9 prac w kategorii ciasteczka i 7 w kategorii pasty, dipy, smarowidła. Wszystkie rodziny spełniły wymagania konkursowe tzn. był przepis z ilustracją oraz produkt do degustacji. Jury miało nie lada zadanie z wyborem najlepszej pasty czy ciasteczek oraz rysunków. Największą liczbę punktów w kategorii ciasteczka i I miejsce otrzymał Krystian M. za "Domowe delicje" oraz w kategorii pasty, dipy, smarowidła I miejsce zajęła Martyna K. za pastę z ciecierzycy i suszonych pomidorów. Najładniejsze obrazki to prace Lidzi W. i Borysa D. Wyróżnienie w kategorii ciasteczka otrzymała Yana Semeniuk. Gratulujemy!
 

AKCJA NA RZECZ LEŚNEGO POGOTOWIA ZAKOŃCZONA - 19.11.2022r. żołędzie dojechały do szpitala zwierząt leśnych w Mikołowie Kamionce. Wszystkim miłośnikom zwierząt, którzy dołączyli się do akcji serdecznie dziękujemy.

DZIEŃ DYNI W ŻÓŁWIKACH - Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, czas ogłosić Dzień Dyni! Żółwiki ubrały się w dyniowych kolorach, przyniosły do przedszkola różne gatunki dyń, co pozwoliło nam lepiej poznać to ciekawe warzywo, a także wykorzystać je do różnych zabaw ruchowych, matematycznych, przyrodniczych i integracyjnych.
ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - W czwartek 27.10.2022r. Złote Rybki uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy. Tym razem dzieci miały okazję spotkać się z gościem panią Justą Segdą, która w pięknym śląskim stroju opowiedziała dzieciom "Bajkę o cwergach i hazoku". Nauczyła dzieci piosenki o Karolince i wspólnie z nimi zatańczyła. Dzieci poznały kilka śląskich słów tj.:galoty, mantel, szczewiki. Zajęcia te bardzo podobały się naszym przedszkolakom.
FESTIWAL DYNI W SZKOLE - W piątek dzieci z przedszkola zostały zaproszone na oglądanie wystawy mieszczącej się w sąsiadującej szkole. Nasi wychowankowie podziwiali galerię pięknych dyń wykonanych przez uczniów.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za życzenia i wszelkie przejawy życzliwości! Tego dnia odwiedziła nas Amelka G., absolwentka naszego przedszkola i zaprezentowała Paniom i dzieciom taniec - jazz, który trenuje. Taniec ten to połączenie baletu, tańca współczesnego i akrobatyki. Bardzo dziękujemy Amelce za piękny pokaz, który uświetnił dzisiejsze święto!
ZAJĘCIA KULINARNE W ŻÓŁWIKACH - Jedzenie warzyw nie musi być nudne. Żółwiki wykorzystały marchewkę do upieczenia pysznego ciasta marchewkowego. Ciasto zrobione własnoręcznie smakowało dzieciom bardziej niż zwykle.
REKINKI W PLANETARIUM ŚLĄSKIM- 10.10.2022r grupa „Rekinów” wyprawiła się na wycieczkę autokarem do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im Mikołaja Kopernika w Chorzowie uczestnicząc w zajęciu jednolekcyjnym 3D „Kometa nad Szwajcarską doliną”
 
PIERWSZE ZAJĘCIA KULINARNE W DELFINKACH - W dniu 10.10.2022r. najmłodsi przedszkolacy zmierzyli się z trudnym zadaniem - przygotowali sok z jabłek i marchewki. Na początku poznali kolejne etapy wykonania soku tj. mycie owoców, krojenie na kawałki i wkładanie do sokowirówki, skąd w czarodziejski niemal sposób leci sok. Sok był naturalny, bardzo smaczny no i zdrowy. Wszystkie maluchy wypiły go do samego dna.
PRZEDSZKOLACY W COROCZNEJ AKCJI „ŚWIĘTO DRZEWA” - Sadzenie drzewa to wspólna praca na rzecz ludzi, przyrody, zwierząt i naszego wspólnego domu. Tegoroczna akcja przebiegała pod patronatem Klubu Gaja z Bielska-Białej i Lasów Państwowych Nadleśnictwa Katowice które przekazało naszym wychowankom sadzonki sosny czarnej. Dzieci starannie wyszukały w naszym ogrodzie odpowiednie miejsce, posadziły rośliny i zadbają o ich przyszły los.
DZIEŃ CHŁOPAKA W ŻÓŁWIKACH - Żółwiki miały dzisiaj wyjątkowy dzień, bo obchodziły Dzień Chłopaka. Chłopcy zaprezentowali swoją siłę oraz wiedzę na temat narzędzi. Była też trasa samochodowa, gdzie chłopcy - kierowcy musieli ją pokonać pod okiem patroli drogowych czyli dziewczynek. Na koniec zabawy odbyło się wręczenie upominków od dziewczynek dla chłopców.
 
SPOTKANIE Z JESIENIĄ- W dniu 30.09.2022r. odbyła się impreza integracyjna "Spotkanie z Jesienią", tym razem w przedszkolu. Na sali gimnastycznej prezentowały się kolejno wszystkie grupy zgodnie ze swoimi możliwościami. Grupa najstarsza Rekinki wystawiła przedstawienie o zwierzątkach. W salach czekały na dzieci i ich rodziców zajęcia plastyczne i zabawy przy muzyce. Rodzice zadbali o bogato zaopatrzoną kawiarenkę z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie czekał ciepły poczęstunek, pyszna kiełbaska i żurek. Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w naszej imprezie!
 

REKINKI NA BASENIE - W każdy wtorek tygodnia grupa Rekinków uczestniczy w zajęciach na basenie szkolnym. Wszystkie dzieci już swobodnie korzystają  z zajęć, w pełni wykonując polecenia nauczyciela i skrupulatnie stosując się do zaleceń ratownika. Sprawnie przebiega również przebieranie się przedszkolaków w stroje kąpielowe, a jeszcze bardziej sprytnie osuszanie po kąpieli. Zapraszamy do galerii.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - W piątek 23.09.2022r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na przedszkolaka. Najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały krótki program artystyczny, a potem złożyły przysięgę. Pani wicedyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka wszystkich Delfinków oraz nowych Żółwików. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, a na Delfinki czekały upieczone babeczki przez mamę Jagódki. Bardzo dziękujemy, a nowym PRZEDSZKOLAKOM gratulujemy!

DZIEŃ KROPKI -W dniu 15.09.2022r.obchodziliśmy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci i personelu zostały wzbogacone akcentem kropek. Nauczyciele zadbali o ciekawy scenariusz zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych i dydaktycznych.

 

REKINKI W BIBLIOTECE -W dniu 14.09.2022r.  grupa Rekinków uczestniczyła w warsztatach bibliotecznych pt. „Las pełen zapachów” Dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach, przyporządkowywały ich tropy i naśladowały wydawane przez mieszkańców lasu dźwięki i odgłosy. Grupa pracowała również plastycznie tworząc postać lisa.

WITAMY PONOWNIE W PRZEDSZKOLU- Za nami już pierwszy tydzień w przedszkolu, rozpoczął się czas wspólnej zabawy, kreatywnych zajęć i ciekawych przygód. Wśród nas pojawili się nowi koledzy i koleżanki, najmłodsi przyzwyczajają się do nowego miejsca i pomału adaptują się do przedszkolnej społeczności. Starsi przypominają sobie zasady panujące w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy udanego roku szkolnego!

 

 

ROK SZKOLNY 2021/22

POPISY ZŁOTYCH RYBEK- W dniu 29.06.2022r. na zajęciach dydaktycznych duże i małe Złote Rybki popisywały się swoimi umiejętnościami w czytaniu indywidualnym. Dzieci samodzielnie układały z kart alfabetycznych wyrazy trzy, cztero i pięciogłoskowe popisując się na tle grupy w czytaniu głośnym. Duże Rybki zdały egzamin wzorowo, małe Rybki pomyślnie.

PRZEDSZKOLACY OTWIERAJĄ „ŚCIEŻKĘ SENSORYCZNĄ” - 27.06.2022r. nasi przedszkolacy wspólnie z p. dyrektor i wychowawcami mieli przyjemność otworzyć nową atrakcję ogrodową „Ścieżkę sensoryczną”. Kolejne stanowisko edukacyjnego ogrodu powstało tylko dzięki wspólnej mocy dobra, w które bardzo zaangażowali się rodzice, dyrekcja oraz pracownicy przedszkola. Ścieżka  umożliwi rozwijanie u naszych dzieci nowych doznań. Wpłynie na usprawnienie koordynacji ruchowej, jak również będzie stanowić ciekawe urozmaicenie zabaw w ogrodzie przedszkolnym. Pierwszy spacer wywołał wiele radości. Dziękujemy!!!

"POŻEGNANIE Z PRZEDSZKOLEM"- W dniu 21.06.2022r. odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola dla dzieci z grupy Rekinki i dla dużych Złotych Rybek. W czasie występu nasi wychowankowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym podziwialiśmy recytację wierszy, śpiew piosenek i różnorodne tańce tj.: polonez, krakowiak, belgijka, hiszpański i taniec chłopców z kapeluszami. Starszacy wykonali również instrumentację polki J. Straussa II. Na koniec zostały wręczone upominki dla dzieci i dyplomy "Przyjaciela Przedszkola" dla wyróżniających się rodziców. Z łezką w oku żegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Życzymy im dalszych sukcesów w szkole!

REKINKI I ZŁOTE RYBKI NA SPOTKANIU Z SENIORAMI - Dnia 09.06.2022r. w bibliotece przy ul. Wajdy odbyło się spotkanie przedszkolaków i seniorów z okazji „Dnia Przyjaciela”. Pani bibliotekarka przywitała gości cytatem zapożyczonym z literatury o przyjacielu, a następnie przedszkolacy zaprezentowali przygotowany repertuar. Rekinki zaśpiewały piosenkę „Witajcie w naszej bajce” z filmu Akademia Pana Kleksa oraz przedstawiły wiersz „Pan kotek był chory” S. Jachowicza. Złote Rybki natomiast zaimprowizowały utwór muzyczny „Abrakadabra” i zatańczyły „Krakowiaka”. Prezentacje zostały nagrodzone gromkimi brawami.

IGRZYSKA PRZEDSZKOLAKA - W dniu 03.06.2022r. grupa Rekinki, jako reprezentacja naszego przedszkola wzięła udział w imprezie sportowej z okazji Dnia Dziecka na stadionie GKS-u przy ul. Bukowej, zorganizowanej przez Serduszko GKS-u. Na dzieci czekały różne konkurencje, gry i zabawy, poczęstunek i oczywiście prawdziwe medale. Nasi wychowankowie w pełni zasłużyli na otrzymane nagrody, walczyli dzielnie z przeszkodami, pokonywali wszelkie trudności i nawet upał im nie przeszkadzał. Brawo Rekinki!

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU - Super zabawa, niespodzianki i dużo radości, to Dzień Dziecka w naszym przedszkolu. Dzisiaj pogoda nieco pokrzyżowała nasze plany, ale zabawa i tak się udała. Były wesołe pląsy, zabawy sprawnościowe, relaks wśród piłeczek, malowanie dziecięcych marzeń, a popołudniu, gdy wyszło słońce zabawy w ogrodzie. Dzieci otrzymały również upominki od Rady Rodziców - latawce, które dodatkowo umiliły im dzisiejsze święto.

PREDSZKOLACY NA PLACU BUDOWY - Nasi przedszkolacy w Dniu Dziecka gromadnie nadzorowali efekty prac na ścieżce sensorycznej, niecierpliwie dopytując o jej otwarcie. Chętnie słuchali opowieści pań na temat: jak ścieżka będzie wyglądać i na czym będzie polegać jej funkcja.

DZIEŃ MAMY - Jest taki wyjątkowy dzień w roku - Dzień Mamy, kiedy wszystkie dzieci dziękują swoim mamom za miłość, dobroć, poświęcenie i opiekę każdego dnia. Nasze przedszkolaki ubrały się dzisiaj odświętnie, śpiewały radosne piosenki dla mam, a po powrocie do domu ukochają swoje mamusie i wręczą im własnoręcznie przygotowane upominki.

ZŁOTE RYBKI PRACUJĄ NA PROGRAMIE OGÓLNOPOLSKIM -ETAP IV - Ostatnim etapem ogólnopolskiego programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne” było zamyślone i planowe wypiekanie „Eko ciasteczek” z okazji nadchodzącego święta mamy. Płatki owsiane, nasiona: słonecznika, dyni, siemienia lnianego i miodu były głównymi składnikami zalecanymi w elementarnych podstawach zdrowego żywienia. Ciężka praca Złotych Rybek przyniosła smakowite rezultaty. Ciasteczka udały się znakomicie. Wszystkim, którzy będą kosztować życzymy smacznego.

CAŁODNIOWA WYCIECZKA DO PRZYBYNOWA - W dniu 23.05.2022r. wszystkie nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do Przybynowa, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Najpierw uczestniczyły w przejażdzce Jurajskim Ekspresem po okolicy, gdzie podziwialiśmy piękną przyrodę, potem oglądaliśmy zwierzęta w zagrodzie, a były to: lamy, kozy, kuce, a nawet kangur i wielbłąd. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach pt. "Skąd się bierze mleko?". Odgadywaliśmy nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka wraz z ich rodzinami i nazwy domków, w których mieszkają. Najciekawsze jednak było dojenie krowy, a każde dziecko mogło spróbować swoich sił. Kolejne zadanie było jeszcze bardziej ekscytujące, bo dzieci miały sampodzielnie przygotować masło za pomocą nowoczesnych maselniczek. Po dokładnej instrukcji przystąpili do pracy i z wielkim zaangażowaniem ubijali, aż ku ich zaskoczeniu powstało masło, które potem próbowali z pysznym chlebem. Na koniec zwiedzaliśmy Skansen Wsi Jurajskiej, w którym mogliśmy zobaczyć jakich sprzętów używali kiedyś ludzie, jak nie było prądu. Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała i radosnych humorach uczestnicy powrócili do przedszkola.

ZŁOTE RYBKI PRACUJĄ NA PROGRAMIE OGÓLNOPOLSKIM -ETAP III -Kolejnym etapem ogólnopolskiego programu „Skąd się biorą produkty ekologiczne”  Złote Rybki analizowały etapy prawidłowej diety człowieka, „Piramidę zdrowego żywienia” Podjęły też działania zespołowego zaprezentowania grafiki piramidy zdrowia, w której zaprezentowały własne jadłospisy pozytywnie wpływające na zachowanie prawidłowego  zdrowia i dobrego samopoczucia oraz sposoby na aktywny ruch.

ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - W dniu 15.05.2022r Złote Rybki uczestniczyły w  kolejnych warsztatach bibliotecznych. Tym razem wydzierały scenkę do opowiadania „Jestem dzieckiem książek”.

KONKURS MATEMATYCZNY "RUSZ GŁOWĄ !" - W dniu 13.05.2022r. w naszym przedszkolu odbył się po raz 10 międzyprzedszkolny konkurs matematyczny "Rusz głową!" dla dzieci kończących edukację przedszkolną. Po dwuletniej przerwie (z powodu obostrzeń Covidowych nie mogliśmy zapraszać gości z innych przedszkoli) wyzwanie matematyczne podjęły przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 45, Miejskie Przedszkole nr 22, Miejskie Przedszkole nr 14 i oczywiście nasze przedszkole, które reprezentowały dzieci z gr. Rekinki. Były to dwie druzyny: dziewczynek - w składzie Michalina, Ania i Natalka oraz chłopców w składzie: Ignaś, Stasiu i Jasiu. Wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać liczne zadania, wykonać działania, często podchwytliwe. Wszystkie drużyny wypadły wspaniale, a o ostatecznym wyniku zadecydowały pojedyncze punkty. Najwięcej punktów i I miejsce zajęła drużyna z MP nr 45 i drużyna chłopców z MP 20, tuż za nimi i II miejsce zajęły dziewczynki z MP nr 20, a III miejsce zajęły po równo MP 14 i MP 22. Wszystkim gratulujemy i dziekujemy za fantastyczną zabawę.

DZIEŃ SPORTU - W dniu 10.05.2022r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w zabawach i grach sportowych w ogrodzie przedszkolnym w ramach zakończenia projektu "Zdrowo jem, więcej wiem - aktywność fizyczna" przez grupę Rekinki. W organizacji tej imprezy pomógł nam tata Michaliny, który jest trenerem sportowym dzieci i przygotował dla nas specjalne zadania dopasowane do wieku i możliwości dzieci. Oprócz tego grupa Rekinki przygotowała piosenkę zachęcającą do aktywnego spędzania czasu pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch" oraz pokazy akrobatyczne dziewczynek (gwiazdy, szpagaty, mostki) i umiejętności piłkarskie początkujących piłkarzy. Zabawa była wspaniała, pogoda dopisała, to był naprawdę fantastyczny dzień. Jeszcze raz dziękujemy tacie Michaliny za poświęcony czas dla nas!

STREFA AKTYWNOŚCI - KONKURS - NOWA GRA ZESPOŁOWA - Rekinki zrealizowały kolejne zadanie z projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!", tym razem wymyslały nowe gry zespołowe razem z rodzicami. Pojawiły się zabawy ruchowe, ruchowo - taneczne, gry zespołowe, zabawy w wyścigi, a nawet gra planszowa. Spośród 15 zgłoszeń, 6 gier i zabaw przeszło do drugiego etapu, w którym dzieci oceniały zasady gry omawiane przez autorów, a następnie testowały je w sali gimnastycznej na sobie. Najwięcej głosów i I miejsce otrzymała gra Kuby M. "Niespadajka", potem II miejsce zajeły gry Mileny W. "Tańczące ręce" i Stasia R. "Bańkę łap", III miejsce zajęły gry Agaty "Mnich", Ksawerego "Bieg po buty" i Natalki "Kolorowa piłka". Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom gratulujemy!

ZABAWA TEMATYCZNA "W BIBLIOTECE" - Po spotkaniu z paniami z biblioteki dzieci postanowiły wcielic sie w role bibliotekarzy i czytelników. Po ustaleniu zasad wypożyczania tworzyły karty biblioteczne, uczyły się skanowania książek, sprawdzania terminów, doradzania tytułów, układania książek na półkach. Była to też okazja do przećwiczenia zwrotów grzecznościowych.

KOLOROWE WITAMINKI JEDZĄ DELFINKI Przez cały tydzień zdobywaliśmy informacje o tym, jak dbać o nasze zdrowie. Delfinki wiedzą już jak ważne dla zdrowia jest spożywanie owoców. Wykonując kolorowe szaszłyki owocowe przekonały się, że ich przygotowanie i jedzenie mogą być okazją do wspaniałej zabawy.

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA - W dniu 27.04.2022r. zaprosiliśmy do naszego przedszkola panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wajdy, które prowadzą warsztaty z najstarszymi grupami i czytanie na dobry sen z najmłodszymi w naszym przedszkolu, aby podziękować im za ciekawe zajęcia i za współpracę. W uroczystości wzięły udział wszystkie grupy, które przygotowały krótkie występy związane z bajkami, wierszami dla dzieci, były to piosenki i małe formy teatralne. Oprócz występów dzieci odgadywały słowne zagadki dotyczące bajek, jak i na podstawie charakterystycznych rekwizytów. Po zaprezentowaniu swojej wiedzy nt bajek dzieci przeprowadziły wywiad z zaproszonymi gośćmi dotyczący ich pracy, zasad panujących w bibliotece. Na tej imprezie wręczone zostały również dyplomy Młodego Czytelnika dla dzieci biorących udział w Wielkiej Lidze Czytelników. W tym roku zadanie z czytelnictwa zrealizowało 36 dzieci. Gratulujemy!

ZŁOTE RYBKI NA SPOTKANIU Z ILUSTRATORKĄ BAJEK - W środę 27.04.2022r.  dzieci z grupy Złote Rybki zostały zaproszone do MDK-Bogucice na spotkanie z ilustratorką bajek, plakatów i gier  dla dzieci A. Kocurek. W trakcie spotkania artystka omawiała współczesne techniki i programy komputerowe, które pomagają jej w małych projektach plastycznych jak i wielkich muralach. Pani Alicja prezentowała nam własne pomysły i szkice. Przedszkolacy słuchali w skupieniu zadając przy okazji ciekawe pytania. W dalszej części spotkania odbyła się część warsztatowa, w której samodzielnie tworzyliśmy ilustracje do bajki S. Jachowicza „Chory kotek”.Na koniec naszej wizyty organizatorzy przygotowali smaczny poczęstunek.

ZŁOTE RYBKI PRACUJĄ NA PROGRAMIE OGÓLNOPOLSKIM ETAP II - W dalszej części korzystając z okazji działań z wydmuszkami i wytłoczkami wyszukiwaliśmy opakowania, które posiadały najwyższe symbole ekologiczne, natomiast jajka klasy „0” pochodziły z chowu ekologicznego z tradycyjnego gospodarstwa rolnego oraz klasy „1” wskazywały na chów wolno wybiegowy, a ich pożywienie nie podlega ścisłej kontroli pod kątem ekologicznego pochodzenia. Jakość „0” i „1” nie jest łatwa do przewidzenia i w dużej mierze zależy od rzeczywistych warunków w jakich kury przebywają choć mogą one być bardziej wartościowe ze względu na dostęp do „trawki do skubania i grzebania w ziemi”. Dzieci dyskutowały też na temat karmienia kur mieszankami ziarna uprawianego na oborniku oraz wartościach odżywczych dla człowieka.

ZŁOTE RYBKI PRACUJĄ NA PROGRAMIE OGÓLNOPOLSKIMEtap I - Złote Rybki podjęły wyzwanie pracy na ogólnopolskim programie edukacyjnym, który został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz  Główny Inspektorat SANEPID Katowice pt.„Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Na rzecz programu dzieci otrzymały darmowe książki prezentujące sposoby produkcji żywności ekologicznej.Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Pierwszym etapem było zapoznawanie się z ilustracjami, omawianie i objaśnianie pojęć: nawóz naturalny, symbole  i etykiety ekologiczne.

ŚWIĄTECZNY OBIAD W PRZEDSZKOLU - Dzisiaj z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wspólnie ucztowaliśmy przy pięknie udekorowanych stołach. Dzisiejsze menu też pasowało do naszego świątecznego dnia, był żurek z kiełbaską, na drugie danie jajo, a na podwieczorek swojska babka. Każde dziecko wychodziło dzisiaj z własnoręcznie zrobioną dekoracją. Mamy nadzieję, że ozdobi świąteczny stół w domu.

ŚWIĄTECZNY COLLAGE W ZŁOTYCH RYBKACH - Stroiki na tegoroczne Święta Wielkanocne grupa Złotych Rybek przygotowała wieloetapowo w terenie i w sali przedszkolnej. Dzieci chętnie malowały, kleiły, wiły, składały, kręciły i zawijały. Etapów pracy było wiele, a efekt zachwycający. W ostatecznym etapie prace zdobiły stoły podczas przedszkolnego obiadu wielkanocnego. Zapraszamy do podziwiania.

WYJAZD DO PAŁACU MŁODZIEŻY - W dniu 08.04.22r. wszystkie nasze przedszkolaki wzięły udział w wycieczce na przedstawienie pt. "Jaś i Małgosia" w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 05.04.22r. dzieci z grupy Rekinki wzięły udział w warsztatach w bibliotece, gdzie zdobywały wiedzę o różnych krajach na świecie i ich charakterystycznych miejscach w oparciu o książkę pt. "Milion rzeczy".

KALIGRAFIA W ZŁOTYCH RYBKACH - Nawiązując do tematyki kompleksowej„ Ptactwo podwórkowe”, działania rozpoczęliśmy regulowaniem prawidłowego wdechu i wydechu dmuchając na pióro puchowe. Następnie relaksowaliśmy się w parach masując piórkiem pokrywowym. W dalszej kolejności postanowiliśmy poznać historyczne metody pisania gęsim piórem tzw. lotką. Zabawa była przednia, technika pracy  niełatwa, natomiast efekty  początkujących skrybów  imponujące.

ZAWODY SPORTOWE W PRZEDSZKOLU - W dniu 31.03.22r. dzieci z grup starszych wzięły udział w zawodach sportowych zorganizowanych w ramach rozwijania i doskonalenia sprawności fizycznej. Zajęcia przeprowadził nasz absolwent Adam. Dziękujemy za miło spędzony czas!

ZAJĘCIA TERENOWE ZŁOTYCH RYBEK - W poszukiwaniu pierwszych  oznak wiosny w terenie, Złote Rybki chciały sprawdzić czy wicie gniazda przez ptaki to  łatwa praca. Zbierały więc ciekawy materiał przyrodniczy, zwijały i skręcały przy pomocy  sizalu: gałązki, patyki, sucha trawę i piórka. Praca przebiegała w ogromnym skupieniu. Wytwory mają solidną podstawę. Wykorzystamy je  w najbliższym czasie przy ozdobach wielkanocnych.

ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - 28.03.2022r. to kolejne cykliczne spotkanie Złotych Rybek na warsztatach w bibliotece. Tym razem dzieci słuchały opowiadania „Płakała raz gąsienica dlaczego nikt mnie nie lubi?" poznając jedocześnie cykl rozwojowy motyla. Następnie w licznych pozycjach literackich przedszkolacy wyszukiwali różnorakich motyli: cytrynka, bielinka, rusałkę, pazia królowej i inne. Kolejnym etapem była praca własna  z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych pod hasłem „Motyl”.

MINI PLAYBACK SHOW - W dniu 25.03.2022r. odbył się w naszym przedszkolu konkurs muzyczny Mini Playback Show, w którym wzięło udział 21 uczestników w 16 prezentacjach. Dzieci samodzielnie dobierały sobie repertuar, stroje i sposób prezentowania się na naszej scenie. Na początku wystąpiła grupa Złote Rybki, która zaprezentowała swoją wersję Krakowiaka, aby dodać otuchy czekającym na występ artystom. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale na scenie, zdobywając serca publiczności i Jury.

A oto laureaci : w kategorii dzieci młodszych I miejsce zdobyła Iga D. z piosenką pt. "Tęcza", II miejsce zajął Krystian M. z piosenką pt. "Dwaj piraci", a III miejsce Ewelina S. jako Meluzyna z Podróży Pana Kleksa.

W kategorii dzieci starszych: I miejsce zajęły Milena W. jako Vaiana i Ania Ż. jako Sara James z piosenką pt. "Somebody", II miejsce zajęła Ekipa w składzie: Ksawery S., Agata Sz., Oliwia K.-M., Lena G., a III miejsce zajęli Kuba M. jako Mata w piosence pt. "Kiss cam" i duet Natalka M. (Kajah) i Michalina K. (Viki Gabor) w piosence pt. "Ramię w ramię". Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękujemy, i gratulujemy odwagi. Zapraszamy za rok!

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY- W poniedziałek wszystkie przedszkolaki z radością świętowały pierwszy dzień Wiosny. W ich ubiorze królowały różne odcienie zieleni. Była to doskonała okazja, aby uzmysłowić dzieciom bogactwo, które niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. Były tańce, piosenki, tropienie wiosny w ogrodzie, w sztuce i nauce, a także na talerzu.

ZŁOTE RYBKI SIEJĄ I SADZĄ - 18.03.2022r. w grupie Złotych Rybek był dniem bardzo pracowitym. Dzieci segregowały nasiona i cebulki, wyszukiwały podobieństwa i różnice układając je według wielkości. Zapoznały się ze sposobami rozmnażania  generatywnego z nasion  oraz wegetatywnego poprzez szczepienie i sadzonkowanie . Sami przedszkolacy działali dzisiaj pierwszą z metod sadząc  i wysiewając w jednym pojemniku, ale na różnych głębokościach. Każda z przygotowanych donic opatrzona etykietą, potrzebuje obecnie już tylko wnikliwej opieki na słonecznym parapecie.

AKCJA HUMANITARNA W PRZEDSZKOLU - Nasze przedszkole nie pozostaje obojętne wobec tego, co się dzieje za wschodnią granicą Polski, dlatego włączyliśmy sie do akcji pomocy ukraińskim uchodźcom. Organizatorem akcji było Miejskie Przedszkole nr 27 w Katowicach. To właśnie tam przekazaliśmy przyniesione przez Państwa dary. Serdecznie dziękujemy za okazane serce i chęć włączenia się do akcji. Razem możemy więcej!

KONKURS NA HASŁO REKLAMOWE - Grupa Rekinki zrealizowała kolejne zadanie projektowe, tym razem wzięła udział w wewnętrznym konkursie na hasło reklamowe, które w domu wymyślały dzieci razem z rodzinami w kategorii "Jak czytać etykiety?" - I miejsce zajął Marek D. oraz na hasło zachęcające do zdrowego odżywiania "Bądź zdrowy!" - I miejsce zajęła Natalka M., II miejsce zajeła Milena W., III miejsce zajęły Michalina K. i Oliwia K.-M. Dodatkowo dzieci w zespołach 2-3 osobowych brały udział w konkursie plastycznym na plakat reklamowy do wybranych haseł. Dzieci same przyznawały kolegom i koleżankom punkty. Najwiecej punktów i I miejsce otrzymała praca w wykonaniu Michaliny, Ani i Ksawerego, II miejsce zajęła praca Ignasia i Kacpra, III miejsce przyznały dzieci dwóm zespołom Oliwki, Agaty i Mai G. oraz Mileny, Martyny i Amelki. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

KONKURS WIEDZY Z WIERSZY JANA BRZECHWY - W dniu 16.03. reprezentacja naszego przedszkola w składzie: Ania Ż. i Mikołaj G. z gr. Rekinki zajęła I miejsce w środowiskowym konkursie baśni - wiersze J. Brzechwy, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 w Katowicach. Nasi wychowankowie musieli zapoznać się z 9 wierszami, zapamietać wszystkie szczegóły, a potem odpowiadać na podchwytliwe pytania. Byli świetni! Serdecznie gratulujemy!

REKINKI CZYTAJĄ ETYKIETY - Grupa Rekinki zrealizowała zadanie projektowe "Zbieramy informacje na temat tego, co jemy". Najpierw dzieci wysłuchały historyjki o ludziku Ferro - przybyszu z Turkusowej Planety, który zgubił się i jest bardzo głodny. Zadaniem dzieci było zachęcenie go do jedzenia zdrowych produktów. Następnie dzieci dowiedziały się jak czytać etykiety produktów, na co zwracać uwagę: skład, termin przydatności, pochodzenie (gdzie wyprodukowano) oraz jak robić mądre zakupy np. przygotować wcześniej listę potrzebnych produktów. Ważną informacją dla dzieci było to, że reklama nie zawsze mówi prawdę i niekoniecznie ładne opakowanie świadczy o zdrowej zawartości.

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 11.03 dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w warsztatach o kosmosie, wysłuchały opowiadania o Wielkiej Niedźwiedzicy i wykonywały ciekawe prace w parach, wykorzystując zdobytą wiedzę.

PRACOWNIA MALARSKA W DELFINKACH - W ramach plastycznej tematyki tygodnia, Delfinki stworzyły u siebie w sali pracownię malarską. Malując farbami na folii spożywczej pobudziły swoje zmysły, eksperymentowały kolorami i mogły wykazać się własną inwencją twórczą. Na zakończenie tych zabaw wykonały eksperyment "Kolorowa tęcza", aktywnie uczestnicząc w każdym etapie doświadczenia.

WIOSENNE TECHNIKI W ZŁOTYCH RYBKACH - Czas przedwiośnia Złote Rybki powitały pracując wieloma ciekawymi technikami plastycznymi. Precyzyjnie składały „Tulipana” z kolorowego  papieru technikami orgiami według instruktażu. Ozdabiały „Przebiśniegi, pierwiosnki, sasanki i krokusy”  kulkami wygniatanymi z krepiny. W działaniach doskonaliły sprawności manualne nie zapominając w pracy o walorach estetycznych.

WIECZÓR POEZJI - W dniu 07.03.2022r. odbył się po raz pierwszy w naszym przedszkolu Wieczór Poezji, w którym wzięły udział dzieci z rodzicami. Przy nastrojowych świecach i pięknej muzyce (poezji śpiewanej), przy pysznym ciastku i herbatce wysłuchaliśmy wierszy wesołych, śmiesznych, krótkich i długich, znanych i nieznanych. Utwory czytane były przez panie z przedszkola, dzieci, a także rodziców. Miła atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom i pojawiły się chęci na następne spotkanie. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie oraz mamie Marka za poczęstunek. (Jedno ciasto przygotowała grupa Rekinki:)

„DZIEŃ KAMYCZKA” U ZŁOTYCH RYBEK- W czwartek 03.03.2022r grupa Złotych Rybek stworzyła w swojej sali z ciekawych unikatów: kamyków, minerałów, kryształków i amonitów „ Kamienną galerię”. Z dostępnych skarbów dzieci dowiedziały się jak w dawnych czasach człowiek wykorzystywał kamień do swoich potrzeb: krzesał ogień, mieszkał w jaskiniach, pisał na kamiennych tabliczkach i polował  z kamiennym grotem. Okazało się też, że zwykłe na co dzień okazy po dokładniejszej analizie miały wiele różnic takich  jak: barwę, kolor, wzór, kształt, strukturę. Niektóre z nich były duże i ciężkie ale znalazły się też małe  i drobniutkie jak ziarenka piasku. Naukową lekcję,  którą nadzorował Tomek D. kolega z grupy zafascynowany dziedziną geologii, zakończyliśmy składaniem prahistorycznego dinozaura.

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE REKINKÓW- W dniu 02.03.2022r. dzieci z gr. Rekinki przeliczały, dodawały i odejmowały na liczydłach. Dzięki tym pomocom dydaktycznym uczyły się nowego sposobu dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

DELFINKI EKSPERYMENTUJĄ, BADAJĄ, DOŚWIADCZAJĄ - Zabawy badawcze dostarczyły dzieciom niezliczonej ilości nowych przeżyć związanych z odkrywaniem właściwości rzeczy i zjawisk. W ramach tygodnia z eksperymentami braliśmy udział w zabawach z wodą, wiatrem, śniegiem i lodem.
BAL PRZEBIERAŃCÓW 2022 - W dniu 9.02 odbył się bal w naszym przedszkolu. Dzieci były pięknie przebrane i bardzo rozemocjonowane tym wydarzeniem. Dla niektórych był to pierwszy bal w życiu. Dzieci tańczyły w swoich pięknie udekorowanych salach, brały udział w różnych zabawach tj.: limbo rock, labada, tańce z balonami, z krzesłami, pociąg, a nawet taniec z kotylionem. Atmosfera była wspaniała, humory dopisywały, impreza była udana!

ZŁOTE RYBKI NA WARSZTATCH MUZYCZNYCH -W dniu 01.02.2022r (wtorek) Złote Rybki uczestniczyły w warsztatach muzycznych w NOSPR. Po przybyciu  zostały zaproszone na aulę koncertową, w której obserwowały jak pod okiem dyrygenta, orkiestra ćwiczyła różne utwory muzyki klasycznej. Dzieci miały również okazję obejrzeć: rozplanowanie, wyposażenie i architekturę  gmachu od wewnątrz. Po  przechadzce zostały zaproszone  na salkę warsztatową gdzie poznały kilka rzadko spotykanych instrumentów świata. Bawiły się również  przy muzyce z różnymi akcesoriami  oraz zespołowo przygrywały do utworu „Jerzyk”.

ZŁOTE RYBKI „ KODUJĄ” - W dniu 28.01.2022(piątek) Złote Rybki pracowały z klockami Dienes’a. Biegle nazywały  kształty figur geometrycznych utrwalając je na płaszczyźnie i w przestrzeni. Segregowały i operowały materiałem na podstawie podanych cech jakościowych takich jak: kolor, wielkość, kształt i grubość.  Dodatkowo pracowały indywidualnie tworzą obrazy z figur. Radosna zabawa  i manipulacja rozmaitymi klockami pozwoliła na skuteczną stymulację logicznego myślenia.

ZŁOTE RYBKI NA ŚNIEGU -W dniu 25.01.2022 (wtorek) grupa Złote Rybki zorganizowała sobie zimowe zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Pogoda przygotowała miłą niespodziankę w postaci lekkiej odwilży i śnieg kleił się znakomicie. Korzystając z takiej okazji chłopcy formowali wysokie fortece i zamki, dziewczynki zajęły się klejeniem ogromnych kul śnieżnych dorównujących wysokością dzieci. Wesołe zabawy  uwieńczyło wspólne lepienie śniegowego bałwana.

ZŁOTE RYBKI NA WARSZTATACH -W czwartek 20.01.2022r. grupa  Złotych Rybek uczestniczyła w warsztatach bibliotecznych przy ul. Wajdy. Kreatywne działania wychowanków podparte zostały literaturą dziecięcą zatytułowaną „Pozdrowienie Żyrafy” H.Weisa. Po przeanalizowaniu utworu uczestnicy kolorowali i sklejali pomysłową pacynkę.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU - W tym roku nie mogliśmy zaprosić w przedszkolne progi swoich babć i dziadków. Każda grupa śpiewała w swojej sali okolicznościowe piosenki, a także wykonała piękne upominki, którymi zostaną obdarowani najbliżsi naszych wychowanków.

KONCERT KOLĘD i PASTORAŁEK DLA NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW -W czwartek 13.01.2022r. w naszym przedszkolu odbył się „Koncert kolęd i pastorałek” dla wszystkich grup wiekowych. Głównymi organizatorami w tym przedsięwzięciu zostali nasi absolwenci, którzy  na obecną chwilę  doskonalą swoje zdolności w szkole muzycznej: Kinga Ż. (pianino) i Stanisław Sz-C (puzon), który niestety przed samym spotkaniem się rozchorował. Kinga samodzielnie więc zaprezentowała doskonały kunszt pianistyczny w kolędach i pastorałkach, które nasiprzedszkolacy mogli wraz  z wykonywanym utworem zaśpiewać lub zanucić. Absolwentka zaprezentowała również trudniejsze utwory, które wytrwale  ćwiczy na wybranym instrumencie w szkole jak np. Sonatinę in F. Major Op.168, No1 zatytułowany „Diabelli”. Za wspaniałe umilenie czasu dziękują koledzy z przedszkola i dumne panie.

ZŁOTE RYBKI W AKCJI „ OKRUSZEK DLA PTAKA NIEBORAKA” -Złote Rybki kontynuują zimową akcję „Okruszek dla ptaka nieboraka”. Porządkują karmniki  z zaległych okruszków. Dosypują świeżych ziarenek i zawieszają tłuszczowe kule. Bacznie obserwują przybyłych gości do karmnika.

WIGILIA PRZEDSZKOLNA - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta wigilia. Ze względu na sytuację związaną z Covid-19, w tym roku każda grupa świętowała w swojej sali ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci radośnie kolędowały, składały świąteczne życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.
PROMOCJA ZDROWEJ DIETY - część II - Rekinki zaprezentowały kolegom z gr. Złote Rybki program artystyczny promujący zdrowe odżywianie. Składał się on z wiersza pt. "Witaminowe abecadło" i piosenki pt. "Sałatka jarzynowa".
PROMOCJA ZDROWEJ DIETY - część I - Dzieci z grupy Rekinki przygotowały zdrowe przekąski dla swoich kolegów i koleżanek z całego przedszkola. Zachęcały do picia owocowych koktajli, naturalnych, świeżych soków np. z pomarańczy. Dodatkowo przygotowały kolorowe koreczki z różnych warzyw, mini mozzarelii, listków bazylii oraz zielone gofry z dodatkiem szpinaku. Wszyscy, którzy odważnie próbowali przekąski w nagrodę otrzymali owsiane ciasteczko. Dodatkowo stanowisko promocyjne było ozdobione projektowymi pracami konkursowymi dzieci z gr. Rekinki. Tego dnia do pomocy zaprosiliśmy mamę Natalki, która miała okazję uczestniczyć w naszych zajęciach za co bardzo dziękujemy!!!
ZAJĘCIA KULINARNE W REKINKACH - W dniu 08.12.2021r. dzieci uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, na których robiły zdrowe batony z płatków owsianych, orzechów laskowych, masła orzechowego i różnych nasion. Po upieczeniu wszystkie dzieci częstowały się zdrowymi słodyczami.
MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU - W tym roku prezenty od Mikołaja czekały na dzieci pod choinką, bo był trochę chory i nie chciał zarazić dzieci. Były tam zabawki dla każdej grupy oraz "jabłuszka" do jazdy po śniegu i coś zdrowego, czyli pomarańcze dla każdego dziecka. Mikołaju bardzo dziękujemy, że nie zapomniałeś o nas:)
REKINKI W BIBLIOTECE- W dniu 03.12.2021r. dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w warsztatach o tematyce świątecznej, słuchały opowiadania oraz wykonały aniołka.

ŻÓŁWIKI PIEKĄ CIASTECZKA - W dniu 26.11.2021r. dzieci uczyły się piec zdrowe ciasteczka owsiane ze słonecznikiem i sezamem. Po upieczeniu wszystkie dzieci próbowały złocistych ciasteczek. Były pyszne. Dziękujemy rodzicom za przyniesione składniki!

KONKURS PLASTYCZNY - W dniu 26.11.2021r. dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w kolejnym zadaniu projektowym "Zdrowo jem, więcej wiem". Tym razem był to konkurs plastyczny pt. "Zdrowe słodycze". Dzieci wykonywały prace z plasteliny, bibuły, ziarenek i nasion według własnego pomysłu. Były to różne zdrowe ciasteczka, batony oraz desery z owocami. Najwięcej punktów otrzymały prace: I miejsce zajął Marcel, II miejsce Marek i Stasiu, III miejsce zajęły Maja M. i Oliwka. Wszystkie prace były bardzo ładne, ciekawie wykonane, dlatego też wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki.
 
DZIEŃ MISIA - 25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe a każdy był piękny i wyjątkowy.

ZŁOTE RYBKI STEMPLUJĄ, DZURKUJĄ I KARBUJĄ - W środę 24.10.2021r. Złote Rybki poznawały nowe techniki plastyczne: stemplowanie, dziurkowanie i karbowanie. Dzieci wykazały duże zainteresowanie działaniami. Wieloetapowe działanie na jednym pasku papieru zaprezentowało się dużą pomysłowością i nadając pracy ciekawewzory, kształty i faktury.

REKINKI W BIAŁEJ KRAINIE - W dniu 19.11.2021r. dzieci z gr. Rekinki wzięły udział w zadaniu projektowym "Ostrożnie z solą i cukrem" w ramach realizowanego projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!". Tym razem podróżowały Zdrowolotem ( a właściwie Zdrowobusem) do Nieznanej Krainy. Jak się okazało była to Biała Kraina od soli i cukru, a dzieci przywitała Cukrowa Wróżka. Nasi przedszkolacy musieli rozpoznać różne rodzaje soli, a także różne odsłony cukru. Były to np. sól morska, himalajska, sos sojowy itd., cukier trzcinowy, cukier puder, syrop klonowy, z agawy i oczywiście miód. Dzieci korzystając ze zdobytych wiadomości wypowiadały się na temat konieczności ograniczania soli i cukru, mówiły o konsekwencjach i rysowały drzewko decyzyjne. Były też próby odszukania zawartości soli i cukru na etykietkach produktów spożywczych, puzzle, a na koniec dzieci układały historyjkę obrazkową o bohaterach tej niecodziennej krainy.

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W DELFINKACH - Delfinki realizowały zajęcia matematyczne z zakresu poznawania nazw i kształtów figur geometrycznych. Zabawy łączyły w sobie różnorodne formy aktywności i utrwalały poznawane przez dzieci figury.

ZŁOTE RYBKI  W BIBLIOTECE - W dniu 18.11.2021r. Złote Rybki po raz pierwszy całą grupą, uczestniczyły w warsztatach bibliotecznych pt.„Nieprzydatne rzeczy mogą okazać się skarbem”. Robiliśmy coś z niczego ( magiczne chmurki) opierając się na opowiadaniu A. Loth-Ignaciuk „Tosia  i pudełko”.

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 16.11.2021r. dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w warsztatach w bibliotece, gdzie tematem przewodnim był jeż i jego środowisko. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania pt. ", a następnie wykonały jeża z papierowego talerzyka, a nawet go nazwały. Każdy według własnego pomysłu.

ZŁOTE RYBKI  MUZYKUJĄ Z JESIENIĄ - W tym tygodniu Złote Rybki pogłębiały wiedzę o instrumentach muzycznych i odkrywały aspekty dzieł muzyki klasycznej poznając ich: zapis nut na pięciolinii, rytm, tempo i dynamikę. Działały plastycznie, tanecznie i muzycznie. Poprzez metodę aktywnego słuchania muzyki metodą B.Strauss stworzyły orkiestrę i wyćwiczyły  partyturę  utworu „ Le Basque –ar. J. Galway”.

 

WYCIECZKA DO PAŁACU MŁODZIEŻY - W dniu 10.11.2021r. wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce na przedstawienie pt. "Piękna i Bestia" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji. Wszystkie dzieci były zachwycone przedstawieniem, które było bardzo ciekawe nie tylko dla przedszkolaków, ale i dla personelu:)
MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - Nasze przedszkole organizowało konkurs plastyczny pt. "Magiczne kolory polskiej jesieni" dla przedszkolaków z katowickich placówek. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci będą dalej rozwijać plastyczną twórczość. Po naradach Jury konkursowe oraz przedstawiciele najstarszych grup wybrało zwycięskie prace. Oto zwycięzcy: I miejsce - Antonina z Publicznego Przedszkola Sióstr św. Jadwigi, I miejsce według jury dziecięcego - Lena z Miejskiego Przedszkola nr 70. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy!
KONKURS NA PLAKAT "DBAM O ZDROWIE" - Dzieci z gr. Rekinki zrealizowały kolejne zadanie z projektu "Zdrowo jem, więcej wiem!" wykonując plakat o zdrowym odżywianiu. Plakat był tworzony w parach i oceniany przez same dzieci, kolegów i koleżanki ze Złotych Rybek i panie z przedszkola. Wszystkie prace były ciekawe, kolorowe i ładnie wykonane. Najwięcej punktów zdobyła para: Jasiu i Maja M. i zdobyli I miejsce, potem II miejsce zajęły: Agata i Maja G., III miejsce zajęły dwie pary: Stasiu i Marek oraz Ksawery i Filip. W nagrodę laureaci otrzymali zdrowe smakołyki w ekologicznych torebkach, a wszystkie pozostałe dzieci częstowały się zdrowymi przekąskami tj.: pomidorki i marchewki. Gratulujemy!
ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! - Dzieci z gr. Rekinki realizują nowy projekt o zdrowym odżywianiu. Wysłuchały wiersza S. Jachowicza pt. "Chory kotek", dowiedziały się, że nadmiar jedzenia lub zbyt mała ilość są niezdrowe dla człowieka, a przede wszystkim pożywienie musi być odpowiednie dla dzieci. Co należy jeść, a czego trzeba unikać. Na koniec wykonały kartę pracy z projektu oraz dostały pracę domową na napisanie zdrowego jadłospisu na jeden dzień!

AKCJA ZBIÓRKI ŻOŁĘDZI ZAKOŃCZONA - 07.11.2021 Zebrane przez naszych wychowanków żołędzie i orzechy w ramach projektu „ Z darami natury świat nie jest ponury” trafiły do „Leśnego pogotowia” w Mikołowie Kamionce. Dzięki wspólnej akcji przedszkolacy zrealizowali już po raz drugi punkt pod hasłem „Ekokultura” polegającej na organizowaniu  zbiórek na rzecz zwierząt.

 

"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY!" - Dzieci z gr. Rekinki przystąpiły do zajęć z darami jesieni w ramach projektu "Z darami natury świat nie jest ponury!". Zrealizowały zadanie "Przyrodnicze obrazki". Najpierw odbijały liście na kartonie, potem je wycinały i tworzyły nowe obrazki.

DZIEŃ LIŚCIA W ZŁOTYCH  RYBKACH -W tym roku szkolnym „Złote Rybki” obchodziły dzień liścia wieloetapowo. W pierwszej kolejności ugniatały, formowały i wypiekały potrzebne elementy z masy solnej, składały czapeczki technikami orgiami i zbierały liście w ogrodzie przedszkolnym. Zbiórka polegała na przeliczaniu naturalnego pęku w zakresie liczby 10 oraz sumowania naręcza z trzech bukietów po10 sztuk. W dniu 27.10.2021r. „Złote Rybki” podjęłyzaplanowane składanie „Leśnych skrzatów”. Dzieci pracowały na naturalnym materiale przyrodniczym samodzielnie nakłuwając pojedynczo  listki na wykałaczkę, następnie dobierały rozbudowanym elementom dekoracyjne: guziki, czapeczki, szmatki i sznurki. Efektowne skrzaty na pewno zostaną ciekawą ekspozycją jesiennej dekoracji.                        

URODZINY MARCHEWKI W ZŁOTYCH RYBKACH -15.10.2021 to dzień, w którym Złote Rybki zorganizowały grupowe „Urodziny Marchewki”. Rozśpiewaną piosenką „solenizantka” dnia witała przybyłych gości, którzy we wspólnym gronie składali życzenia. Odśpiewali również tradycyjne sto lat. Wspólne  zabawy i tańce łączyły zebranych w koła, kółeczka oraz pary. Kolejnym punktem uroczystości było wykonanie marchewkowej pacynki z przyniesionych materiałów: tasiemek, szmatek, guzików  i włóczek. Po wykonaniu wszystkich zadań przyszedł czas na poczęstunek. Imprezkę zakończyliśmy degustacją marchewkowego ciasta i muffinek: Marcina, Marty, Jerzyka i Łukasza.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA - W dniu 15.10.2021r. w grupie Delfinków odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka. To pierwsza tak ważna uroczystość Delfinków. Od tego dnia staja się oficjalnie przedszkolakami. Podczas części artystycznej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, a potem złożyły przysięgę przedszkolaka. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka, które na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało dyplom i małą niespodziankę - odblask. Bardzo dziękujemy Mamie Natalki G. za dyplomy dla dzieci.

WIRUSOOCHRONADzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Akcji informacyjno - edukacyjnej pt. "Wirusoochrona" zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Katowicach. Młodsi przedszkolacy uczyli zakładać misiowi maseczkę, zachęcali do profilaktycznych szczepień, starsi prowadzili poważne rozmowy nt higieny i czystości, przypominali o konieczności mycia rąk i kichania w zgięcie łokcia. Na koniec rozwiązali krzyżówkę, kolorowali obrazki i projektowali własnego wirusa. Miłym akcentem była nauka piosenki pt. "Mydło i woda - tak się zaczyna wirusoochrona". Teledysk do tej piosenki, przygotowany przez gr. Rekinki pokażemy już wkrótce:)

REKINKI NA SPOTKANIU Z PISARZEM - W dniu 11.10.2021r. dzieci z grupy Rekinki uczestniczyły w spotkaniu z panem Wojciechem Widłakiem autorem książek dla dzieci tj. "Pan Kuleczka", "Wesoły Ryjek". Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul.Wajdy.

ŚWIĘTO DRZEWA W NASZYM PRZEDSZKOLUW dniu 11.10.2021r wszyscy nasi przedszkolacy uczestniczyli w IXX edycji  ogólnoświatowej akcji „Święto drzewa” organizowanej przez Klub „Gaja”. W tegoroczne sadzonki zaopatrzyło nas w ramach  wieloletniej  współpracy  Nadleśnictwo Katowice. Hasłem wiodącym akcji w obecnym roku szkolnym  było „Drzewo dla przyrody”.

KSZTAŁTY I FIGURY W ZŁOTYCH RYBKACHote Rybki utrwalały znajomość  podstawowych figur geometrycznych: koła, trójkąta, kwadratu i prostokąta. Wyszukiwały i porównywały różnice oraz podobieństwa w kształtach, wielkościach oraz kolorach. Pracowały z wypychanką. Układały  w zespołach obrazy geometryczne.

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W ŻÓŁWIKACHDzieci z gr. Żółwiki wzięły udział w zabawie "Liczymy kolorowe listki". Celem zajęcia było przeliczanie elementów zbioru- dzieci 3 letnie do 2, dzieci 4 letnie do 4, odwzorowywanie, odtwarzanie liczebności zbioru za pomocą liczmanów, utrwalenie nazw podstawowych kolorów.

"Z DARAMI NATURY ŚWIAT NIE JEST PONURY!" - Dzieci z gr. Rekinki po udanym spacerze przystąpiły do zajęć z darami jesieni w ramach projektu "Z darami natury świat nie jest ponury!". Zrealizowały zadanie "Kółko i krzyżyk", "Kasztanowy zawrót głowy"

REKINKI NA SPACERZE - W dniu 05.10.2021r. Rekinki wybrały się do parku w Bogucicach na poszukiwanie darów jesieni.  Dzieci zbierały kasztany, żołędzie i kolorowe liście, a także rozpoznawały i nazywały drzewa rosnące w parku. Pogoda była piękna, wymarzona na popłudniowy spacer. 

DZIEŃ CHŁOPAKA - W dniu 30.09.2021r. dzieci w gr. Delfinki i Złote Rybki świętowały Dzień Chłopaka i Dziewczynki. Była to świetna okazja do nauki rozróżniania swojej płci oraz do wspólnych zabaw integracyjnych. Mama Natalki i Weroniki przygotowały dla dzieci dyplomy, medale, kwiaty, bransoletki oraz słodką niespodziankę. Dziękujemy za wielkie zaangażowanie. Dziewczynki z gr. Rekinki też pamiętały o swoich kolegach i przygotowały dla nich Laurki.
"DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA" w gr. Rekinki i Złote Rybki - W dniu 29.09.2021r. odwiedziły nasze przedszkole Panie z biblioteki, które przeczytały dzieciom bajeczki pt. "Uparta Florentynka" i "Reksio". Bardzo dziękujemy.

ZAJĘCIA pt. "NA ULICY" w grupie ŻÓŁWIKI - Celem zajęcia było poznanie zasad ruchu drogowego, stosowanie ich w zabawie, przyklejanie kółek wg podanego rytmu (dzieci 3- letnie - 2 elementy, dzieci 4- letnie - 3 elementy).

ZAJĘCIA KULINARNE W REKINKACH- W dniu 28.09.2021r. odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia kulinarne. Dzieci przygotowały deser z mango według własnego pomysłu, wykorzystując mango, banany, jogurt naturalny, pestki słonecznika, nasiona chia oraz czekoladową granolę.

SPOTKANIE Z JESIENIĄ - W dniu 24.09.2021r. odbyła się impreza integracyjna "Spotkanie z Jesienią" pod hasłem "Jesteśmy razem", choć w reżimie sanitarnym. Na początku najstarsza grupa Rekinki zaprezentowała scenkę "Przedszkolakiem fajnie być", a następnie wystąpiły pozostałe grupy ze swoim programem artystycznym.  Głównymi atrakcjami dla dzieci były zadania sprawnościowe w grupach tj. wyciąganie orzechów za pomocą szczypiec, skoki w workach, turlanie dyni, tor przeszkód z ziemniakami, porowe ringo i podwójne narty. Bonusem zabaw była fotobudka z nauką kaligrafii. Zadanie dość trudne, ale chętnych nie brakowało. Brawa dla odważnych! Rodzice zadbali o bogato zaopatrzoną kawiarenkę z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie czekał ciepły poczęstunek, tym razem były to hot- dogi. Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! 

 
ZŁOTE RYBKI NA SPACERZE-W dniu 21.09.2021r. Złote Rybki udały się na wycieczkę na skrzyżowanie, gdzie obserwowały ruch uliczny, rozpoznawały i nazywały pojazdy, liczyły przechodniów i przejeżdżające pojazdy.
 

DZIEŃ KROPKIW dniu 15.09.2021r.obchodziliśmy Dzień Kropki. Tego dnia ubrania dzieci i personelu zostały wzbogacone akcentem kropek. Nauczyciele zadbali o ciekawy scenariusz zajęć plastycznych oraz zabaw ruchowych i dydaktycznych.

 

ROK SZKOLNY 2020/21

DYPLOM ZA UDZIAŁ W PROJEKCIE "FANTAZJE KULINARNE" - Zadania, pomysły Złotych Rybek zostały docenione przez organizatorów projektu. Bardzo się cieszymy i dziękujemy!

KAWIARENKA W ZŁOTYCH RYBKACH - Grupa Złote Rybki hucznie świętowała zakończenie roku szkolnego organizując sobie Kawiarenkę, podczas której dzieci samodzielnie komponowały swój ulubiony deser. Były owoce sezonowe, bakalie i przede wszystkim lody! Do miłego świętowania zaprosiły wszystkie Panie. Było bardzo miło i smacznie.

DZIEŃ TATY - Dzisiaj jeden ze szczególnych dni w roku - Święto Taty. Wszystkie przedszkolaki w salach śpiewały piosenki i wykonywały kolorowe laurki dla swoich tatusiów.

LETNI PLENER ARTYSTYCZNY - W poniedziałek 21 czerwca, przedszkolny ogród wypełnił się małymi malarzami. Wszystkie grupy wyposażone w pędzle, gąbki i słomki ruszyły w plener malarski. Malowały letnie pejzaże, tworzyły kolorowe plamy za pomocą techniki dmuchania w farbę, a także formowały muszelki z gliny. W taki sposób nasze przedszkolaki przywitały lato. Radości i uśmiechom nie było końca.
Dodatkowo zrealizowaliśmy zadanie z projektu "Piękna Nasza Polska
ZAJĘCIA SENSORYCZNE W ZŁOTYCH RYBKACH - Dzieci rozpoznawały i nazywały zioła, suszone i świeże wykorzystując różne zmysły: wzroku, dotyku, a przede wszystkim węchu. Piękny aromatyczny zapach unosił się w całej sali. Dzieci z grupy Złote Rybki wykonały również eksperyment po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją w postaci piktogramów. Analizowały wszystkie kolejne etapy pracy, pomagały sobie przy nalewaniu wody, odmierzały krople atramentu i oleju. Na koniec obserwowały powstałe wzory i uzupełniały kartę pracy.
"POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS" - 15 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W podziękowaniu za wspólnie spędzony czas grupa Rekinki zaprezentowała program artystyczny.
ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE W DELFINKACH - Dzieci z gr. Delfinki ćwiczyły metodą zadaniową z wykorzystaniem gum oporowych do ćwiczeń rozciągających zasponsorowanych przez mamusię Ali K., za które jeszcze raz dziękujemy. Była to świetna zabawa.

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW -Dzisiaj zostały wręczone dyplomy i nagrody dla miłośników książek, którzy z wielkim zapałem czytali, rysowali ilustracje i wypełniali pamiętnik razem z rodzicami. Bardzo dziękujemy za cierpliwość i zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji w nowym roku szkolnym.

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU - Super zabawa, niespodzianki i dużo radości, to Dzień Dziecka w naszym przedszkolu. Dzisiaj na dzieci w ogrodzie czekało słońce, wspólne zabawy i konkurencje. Dzięki sprzętom i przyborom gimnastycznym, przedszkolny ogród zamienił się w kolorowy park zabaw. Dzieci otrzymały również upominki od Rady Rodziców - samoloty i lizaki, które dodatkowo umiliły im dzisiejsze święto.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE DELFINKÓW - Dzieci z grupy Delfinki wykonały pracę pt. "Mój domek". Doskonaliły cięcie nożyczkami po linii z zachowaniem zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami.

DZIEŃ MAMY - Jest taki wyjątkowy dzień w roku - Dzień Mamy, kiedy wszystkie dzieci dziękują swoim mamom za miłość, dobroć, poświęcenie i opiekę każdego dnia. Nasze przedszkolaki ubrały się dzisiaj odświętnie, śpiewały radosne piosenki dla mam, a po powrocie do domu ukochają swoje mamusie i wręczą im własnoręcznie przygotowane upominki.

POIDEŁKA DLA PSZCZÓŁ - Z okazji Światowego Dnia Pszczół, Rekinki i Muszelki wykonały poidełka dla pszczółek, jednocześnie biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Just in Nature", mającej swój profil na FB.

ZABAWY DELFINKÓW W OGRODZIE - Delfinki w ogrodzie przedszkolnym malowały na chodniku kolorową kredą przyniesioną przez Karolinkę. Była świetna zabawa. Dziękujemy.

ZAKOŃCZENIE AKCJI CHARYTATYWNEJ - 17 maja zakończyliśmy zbiórkę darów dla pacjentów covidowych przebywających w szpitalu. Dziękujemy Państwu za udział w naszej akcji. Przedmioty zbiórki zostały przekazane Szpitalowi w Katowicach - Murckach, który został przekształcony w szpital covidowy.

ZABAWA TEMATYCZNA W MUSZELKACH - W tym tygodniu bawimy się w nowo powstałej „Pracowni krawieckiej”. Przymierzamy i upinamy tkaniny łącząc je z guzikami, gumkami, tasiemkami i suwakami. Pomysłowość i kreatywność Muszelek jest nieograniczona. Wykorzystujemy również dodatkowe akcesoria krawieckie jak manekiny, stojaki, apaszki i kapelusze. Grupa Muszelek wspólnymi siłami zaprojektowała współczesny strój śląski na specjalne zamówienie  Rekinów. Instalacja modelu jest w obecnej chwili ozdobą w galerii poświęconej 100- rocznicy Powstań Śląskich.

DELFINKI NA WIEJSKIM PODWÓRKU - Dzieci wysłuchały piosenki pt. "Na podwórku", rozpoznawały odgłosy zwierząt, odczytywały globalnie nazwy zwierząt przyporządkowane obrazkowi.

GOŚCIE W PRZEDSZKOLU - W dniu 17.05.2021r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Płonką i Przyjaciółmi. Spotkanie poświęcone było upamiętnieniu 100 - tnej rocznicy Powstań Sląskich, a także miało przybliżyć dzieciom kulturę śląską. Rekinki i Złote Rybki w sposób artystyczny przywitały przybyłych gości. Dzieci ze swoimi rodzicami przygotowały również makiety wybranych obiektów Katowic, za co serdecznie dziękujemy.

MIARY, MIARKI, MIARECZKI W MUSZELKACH - W tym tygodniu Muszelki poznawały pojęcie miary wykorzystując w praktyce różne przyrządy miernicze: centymetry, linijki, stopy i łokcie. Zabawa nauczyła wychowanków pojęć porównywania długości: równy , długi dłuższy najdłuższy oraz krótki, krótszy najkrótszy. Dzieci potwierdziły teorię że łokieć-łokciowi nie jest równy a stopa – stopie. Wychodząc naprzeciw zebranym materiałom krawieckim wykonaliśmy znaną większości zabawkę z guzika i sznurka pod nazwą  „bączek”. Ten mały drobiazg został przez wychowanków uznany za szczególną atrakcję dnia.

WYSTAWA - Wystawa zorganizowana w ramach projektu Wielkiej Ligi Czytelniczej „Nasze Katowice” jest poświęcona regionowi śląskiemu. Przedstawia Katowice dawniej i obecnie, ukazuje najważniejsze obiekty związane z kulturą naszego regionu. Ukazuje też literaturę wywodzącą się właśnie z ziemi śląskiej. Nawiązuje także do wydarzeń sprzed 100 lat 1921- 2021 z III powstaniem śląskim. W ten sposób chcemy uczcić pamięć naszych bohaterów walczących o wolny Śląsk. Chcemy także aby nasi najmłodsi pamiętali o tym i byli dumni, że tu mieszkają.

WIOSENNE ZABAWY DELFINKÓW - Tym razem dzieci z Delfinków uczestniczyły w zabawie pt. "Na wiosennej łące". Były to zabawy ruchowe przy piosence "Pszczółka mała" oraz zajęcia plastyczne "Wiosenna łąka" malowane techniką dużej plamy.

MUSZELKI PISZĄ LIST - W tym tygodniu grupa Muszelek postanowiła napisać list do koleżanki, która długo choruje. Dzieci poznawały drogę formalną układania listu: data, od kogo i do kogo jest kierowany, o czym chcemy poinformować, jakie formy grzecznościowe kierujemy do adresata w piśmie, jak podpisujemy i adresujemy. Poznawaliśmy też drogę listu  od nadawcy do odbiorcy. List osobiście wysłaliśmy w trakcie spaceru okolicznościowego na pocztę. Pisanie listu oczywiście oparliśmy na dziecięcych formach technik Celestyna Freineta. Koledzy i koleżanki dołączyli osobiste laurki.

LAPBOOK - Spośród kilku zadań Wielkiej Ligi Czytelniczej  dzieci z grupy Muszelki upodobały sobie „Lapbooka”. Chęć skonstruowania  książeczki tematycznej  pt. „Zamek królewski” podyktowana została tym, że wiele treści z ulubionych bajek rozgrywa się  w pobliżu, tuż obok lub w jego murach. Wieloetapowe działania przedszkolaków w kreatywny sposób prezentują  styl życia ówczesnych epok. W trakcie rekonstrukcji lapbooka Muszelki uporządkowały  przede wszystkim wiedzę o: zbrojowni i rycerstwie, ogrzewaniu i oświetleniu komnat,  kuchni królewskiej, modzie pałacowej oraz piśmiennictwie. Interaktywny projekt zamku wymagał od dzieci zastosowania kilku technik plastycznych  oraz umiejętności łączenia ze sobą różnorodnych materiałów zdobniczych. Przedsięwzięcie było bardzo pracochłonne i kosztowało naszych przedszkolaków wiele pracy. Efekt plastycznej pracy wzbudza wiele zainteresowań, obecnie  jest  ciekawą atrakcją wśród kolegów w innych grupach wiekowych.

INWENTARYZACJA U MUSZELEK - W trakcie licznych rozmów o owadach, ich znaczeniu dla roślin oraz człowieka, zwyczajach i zajmowanych siedliskach, Muszelki pięknie dodawały  i odejmowały liczby w zakresie liczby 6.Tego dnia grupa przeprowadziła  wizualno-praktyczną inwentaryzację mieszkańców łąki weryfikując owady według podanych  cech  grupując je jednocześnie w zbiory. Dzieci  uzupełniały również karty pracy wypełniając pola sylwetami owadów, operując tylko w zakresie podanej liczby. Dzieci dodatkowo prowadziły liczne zabawy ortofoniczno-logopedyczne naśladując dźwięki owadów, jak również odzwierciedlały ich ruchy: gestem i grą pantomimiczną.

"W STARYM KINIE" - Dzieci z grupy Żółwiki oglądały bajeczkę na starym projektorze, była to dla nich niecodzienna sytuacja, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Bajeczka przeniosła dzieci do starego Krakowa, pomogła utrwalić poznaną dotychczas wiedzę. Był to jeden z punktów projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

"JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM" - Dzieci z Rekinków i Złotych Rybek zrealizowały zadanie z projektu "Piękna Nasza Polska Cała", w którym bierze udział nasze przedszkole. Zadanie "Jesteśmy Polką i Polakiem" miało na celu zapoznanie dzieci z polskimi strojami ludowymi, takimi które mamy w przedszkolu. Były to stroje śląskie, łowickie, krakowskie i góralskie. Dzieciom bardzo się podobały i chętnie pozowały w fotobudce.

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W ramach projektu Wielka Liga Czytelnicza Pani Małgosia przeczytała dzieciom z Żółwików kilka bajeczek, które z zaciekawieniem wysłuchały dzieci. Dziękujemy!

KONKURS "W ŚWIECIE BAŚNI" - Dzieci z gr. Rekinki wzięły udział w konkursie pt. "W świecie baśni" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 13 w Katowicach. Wśród nagrodzonych znalazły się dziewczynki z naszego przedszkola. Lena K. zajęła I MIEJSCE, a Maja M. i Maja W. WYRÓŻNIENIA, laureatkom serdecznie GRATULUJEMY!

PIRAMIDA ŻYWIENIA - To już ostatnie zadanie z projektu ogólnopolskiego "Fantazje Kulinarne", w którym biorą udział Złote Rybki. Tym razem analizowaliśmy zasady zdrowego żywienia. Na początku w sali działaliśmy plastycznie, a później w ogrodzie tworzyliśmy wspólnie żywą piramidę zdrowego odżywiania.

KONKURS Z RELIGII - Podczas nauczania zdalnego Pani z religii ogłosiła konkurs na budowlę kościoła. Dzieci, które wykonały zadanie to: Sergiusz, Maja M. z Rekinków, Nikola i Kacperek M. ze Złotych Rybek. Oprócz nich Pani nagrodziła dzieci, które wykonały kolorowanki. Były to dzieci: Amelka S. z Muszelek, Ksawery ze Złotych Rybek i Łukasz z Rekinków. GRATULUJEMY!

DZIEŃ ZIEMI - Co roku 22.04 na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto - Dzień Ziemi. Nasze przedszkolaki uczciły je, ubierając się w kolorach zielono - niebieskich, a także poprzez zabawy i piosenki uczyły się jak żyć ekologicznie.

NAUCZANIE ZDALNE - od 29.03 do 16.04.2021r. nauczanie odbywało się na odległość. Nauczyciele przygotowywali zadania, zabawy do samodzielnego wykonania w domu. Wszystkim rodzicom dzieciom, którzy podjęli trud nauki serdecznie dziękujemy!

KONKURS W MDK-u BOGUCICE - Tuż przed świętami został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Święta jak malowane" na najładniejszą pisankę. Spośród licznych prac wyłoniono zwycięzców, w tym z naszego przedszkola: II miejsce otrzymała Lena K. z Rekinków, a wyróżnienia dostali Ksawery B. ze Złotych Rybek i Denis L. z Delfinków. GRATULUJEMY!

ZABAWA W OGRODNIKÓW GR. REKINKI - W dniu 26.03.2021r. Rekinki uczestniczyły w pracach ogrodniczych. Wiosna coraz mocniej świeci ciepłym słoneczkiem. Rekinki założyły zielony ogródek. Najpierw poznały etapy sadzenia roślin, a potem wysiały do doniczek różne nasiona. Będą o nie dbały i obserwowały jak rosną.

ZABAWY Z JAJEM W ROLI GŁÓWNEJ - W dniu dzisiejszym dzieci z gr. Złote Rybki uczestniczyły w zabawach, w których dominowało jajko. Był to też kolejny punkt projektu ogólnopolskiego "Fantazje Kulinarne". Dzieci oglądały jajka, rozpoznawały ptaki domowe, od których te jajka pochodziły. Wykonywały różne eksperymenty: kręcenie jajek surowych i ugotowanych, rozbijanie skorupek, wciąganie żółtka butelką plastikową, a także rozwiązywały sudoku obrazkowe. Punktem kulminacyjnym były zajęcia kulinarne, na których dzieci wykonały jajeczka faszerowane pastą z żółtka, szynki, szczypiorku i rzeżuchy oraz deser "Jajko sadzone". Wszystkie pyszności zniknęły z talerzyka w bardzo krótkim czasie.

ZABAWA W OGRODNIKÓW - Delfinki zakładały hodowlę pod hasłem "Wiosna na parapecie".

POWITANIE WIOSNY - 22.03.2021r. wszystkie przedszkolaki przybyły do przedszkola ubrane na zielono. Każda grupa powitała wiosnę w swojej sali, śpiewając radosne piosenki, bawiąc się wesoło oraz wykonując wiosenne zadania. Nasze najbliższe wyjścia do ogrodu przedszkolnego będą obfitowały w poszukiwanie oznak wiosny w przyrodzie.

GIMNASTYKA W DELFINKACH - Tym razem dzieci z grupy Delfinki ćwiczyły z chustą animacyjną metodą zadaniową z elementami Pedagogiki Zabawy.

OCHRONA PRZECIWWIRUSOWA Nasze Przedszkole wzięło udział w akcji informacyjno-edukacyjnej WIRUSOOCHRONA organizowanej przez Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Podczas zajęć przeprowadzonych przez nauczycieli, dzieci wzbogaciły swoją wiedzę z zakresu zdrowia i higieny,  a podejmowane przez nie działania praktyczne pozwoliły utrwalić właściwe nawyki higieniczno-zdrowotne.  Zajęcia obejmowały działania z zakresu: promocji podstawowych zasad higieny osobistej; roli szczepień zdrowotnych; zachęcania dzieci do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania; podstawowych zasad postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa; a także dostosowania ubioru do aktualnej pory roku i warunków pogodowych.

WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejny punkt projektu Fantazje Kulinarne. Tym razem utrwalaliśmy nazwy warzyw i owoców, układaliśmy przestrzenne puzzle z marchewki i pietruszki, a przede wszystkim przygotowaliśmy pyszne napoje na bazie owoców. Było to smoothie oraz tradycyjne koktajle z kefirem. Wszystkie napoje zostały wypite od razu. Były pyszne!

MARCOWE SŁONECZKO U MUSZELEK - Akrobacja grupowa i indywidualna ze wstążką, piosenka  o promyku słońca i artystyczne lepienie słoneczka z masy solnej to zabawy twórcze, które towarzyszyły Muszelkom w tym tygodniu. Najważniejsza jednak była spontaniczność, twórczość artystyczna  i uśmiech na twarzach przedszkolaków.

DZIEŃ KOBIET U MUSZELEK - Kilku chłopców z grupy Muszelek uczciło Dzień Kobiet w naszej grupie. Koledzy przynieśli poczęstunek dla swoich małych koleżanek i pań pracujących w przedszkolu. Było sto lat i życzenia na wszystkie dni tygodnia  oraz pory roku. Przyznajemy, że to  była miła chwila!

BUDKA DLA DZIUPLAKÓW Z URZĘDU MIASTA - Akcja „ WieszaMy budki dla dziuplaków” to część projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Budki zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES, a nasze przedszkole chętnie uczestniczy w atrakcyjnych przedsięwzięciach naszego miasta. Dziękujemy.

KONKURS KULINARNO - PLASTYCZNY "MOJA KSIĄŻKA KUCHARSKA" - W dniu 10.03.2021r. zostały wręczone dyplomy i nagrody dla dzieci biorących udział w konkursie. Wpłynęły 33 prace od 28 dzieci w dwóch kategoriach deser i danie główne. Jury konkursu miało dużo pracy, ale ostatecznie wyłoniło zwycięzców: najciekawszy przepis, najładniejszy dziecięcy obrazek oraz najciekawszy pomysł i wykonanie. W projekcie ogólnopolskim reprezentować nasze przedszkole będą prace: Lidzi W. w kategorii danie główne "Placki z warzywami" oraz Leny K. w kategorii deser "Lody tajskie". Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

ZAJĘCIA W GR. DELFINKI - ZABAWA DYDAKTYCZNA "PIES, KOT TO NASI PRZYJACIELE" - Celem zajęcia było uświadamianie konieczności sprawowania opieki nad zwierzętami domowymi, zaspokajanie ich potrzeb, nabywanie opiekuńczego stosunku do zwierząt, przypomnienie co jedzą psy i koty, próba globalnego czytania wyrazów "kot", "pies", przyklejanie ich w odpowiednie miejsce, usprawnianie motoryki narządów mowy, utrwalanie prawidłowej wymowy samogłosek i spółgłosek w zestawieniach głoskowych (miau, mru, mrał, hau).

DZIEŃ KOBIET W REKINKACH - Dzień Kobiet był dla Rekinków okazją do super zabawy. Dziewczynki wykazały się znajomością nazw kwiatów, a także powiesiły na sznurze do prania kolorowe skarpetki wg określonego wzoru. Były też ćwiczenia na sprawnościowe oraz niespodzianka od chłopców, czyli własnoręcznie przygotowane bransoletki.

DZIEŃ KOBIET W ZŁOTYCH RYBKACH - Chłopcy z gr. Złote Rybki wręczyli dziewczynkom ze swojej grupy laurki i lizaki. Były zabawy, a także rozmowy dotyczące zawodów wykonywanych przez kobiety. Dla utrwalenia dzieci odgadywały zagadki na powyższy temat.

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE W GR. DELFINKÓW - Ćwiczyliśmy metodą zadaniową z wykorzystaniem szarf, woreczków, obręczy, kolorowych kółek. Celem zajęcia było ćwiczenie ogólnej sprawności fizycznej, szybkiej reakcji na sygnał nauczyciela, utrwalenie nazw kolorów. Po ukończonych ćwiczeniach Borys osłodził Dzień Kobiet nie tylko dziewczynkom, ale i chłopcom.

MARCOWE REWOLUCJE W MUSZELKACH - Początek nowego miesiąca to pogaduchy o przysłowiowym „W marcu jak w garncu”. Z tej okazji dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach animacyjnych z marcową pogodą w magicznym garncu. Dodatkowo uczyły się na pamięć wiersza „Marcowa pogoda”B.Formy, a metoda projektu poprzez wykorzystanie różnorodnych technik plastycznych inspirowała grupę do wykonania własnego marcowego garnca.

ZABAWY REKINKÓW KLOCKAMI DIENESA - Zajęcia matematyczne nie muszą być nudne. Nasze za sprawą klocków Dienesa były kolorowe i ciekawe. Rekinki utrwaliły nazwy i wygląd figur geometrycznych, układały sekwencje matematyczne, a także sortowały klocki w zbiory według określonej cechy.

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - Do Rekinków przyszła dzisiaj Pani Agnieszka, która pracuje w naszym przedszkolu. Przeczytała kilka bajek, których Rekinki z zaciekawieniem wysłuchały.

ŚLADAMI DINOZAURÓW - Prehistoryczny świat dinozaurów od zawsze fascynował dziecięcą wyobrażnię. Z okazji Dnia Dinozaura Rekinki urządziły w sali dzień zabaw tematycznych metodą Storyline. Najwięcej radości dało dzieciom wykonanie doświadczenia "Wulkan". Dowiedzieliśmy się co jest w środku wulkanu i dlaczego wybucha. Zajęcia zakończyły się robieniem skamieliny ze śladami dinozaurów z wykorzystaniem masy solnej.

GALAKTYKA Z PUNKTU WIDZENIA MUSZELEK - Planety, asteroidy, układ gwiazd i droga mleczna to tematy, które budziły duże zainteresowanie grupy Muszelek. Poznawaliśmy zawód i sposoby pracy kosmonauty, śledziliśmy w prasie i literaturze rakiety, satelity i życie obcych czyli „Ufo”. Uczyliśmy się piosenki „Ufoludki” autorstwa zespołu Fasolki, wycinanką wykonywaliśmy podobiznę kosmity i latającego spodka. Analizowaliśmy następstwa kolejnych dni i nocy składających się na :  tygodnie, miesiące i pory roku.

"KULINARNA SZTUKA" ZŁOTYCH RYBEK - W dniu 19.02.2021r. dzieci z gr. Złote Rybki wykonały obrazek z produktów spożywczych tj.: banany, pomidorki koktajlowe, marchewki, rodzynki, płatki migdałowe, paluszki, za klej posłużył im dżem truskawkowy i jagodowy, a za papier wafle. Z tych składników powstały piękne prace, które na koniec zostały ...zjedzone. Były bardzo smaczne. To już kolejne nasze zadanie z ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne".

REKINY DOKARMIAJĄ PTAKI - Kilka dni temu Rekinki wykonały ekologiczne karmniki dla ptaków. Dzisiaj wyszły do ogrodu przedszkolnego i zawiesiły je na drzewie. Pod drzewem dzieci położyły marchewki dla zajączków, które często biegają po ogrodzie. Będziemy obserwować przez okno jak ptaki i zające częstują się smakołykami.

WESOŁE GRY I GIERKI MUSZELEK - W tym tygodniu dzieci z grupy Muszelek poznawały sporty zimowe oraz prowadziły wspólne zimowe gry i gierki wykorzystując różne pomoce  dydaktyczne i rekwizyty. Trenowały rzut do celu śnieżką, tańczyły pantomimę z chustami do utworów „Śniegowa samba”, ścigały się ze śnieżynkami oraz przygrywały sobie na instrumentach muzycznych do piosenki „ Na czym zima gra"

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W DELFINKACH - Dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt."Kłopoty Krzysia". Celem zajęcia było rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych, układanie i przyklejanie figur wg wzoru, tworzenie kompozycji z figur wg własnego pomysłu.

WALENTYNKI W REKINKACH - Poniedziałek 15.02.2021r. był dla Rekinków czerwonym dniem miłości przyjaźni. Dzieci brały udział w zabawach przy muzyce i oczywiście otworzyły Pocztę Walentynkową, na którą tak czekały. Nikt nie był dzisiaj smutny. Każdy otrzymał kolorowe dowody sympatii.

ZIMOWE ZABAWY MUSZELEK - Zainicjowane zabawy technikami Pedagogiki Zabawy oraz metodami wg idei C.Orffa rozpoczęliśmy nauką piosenki „Zima i wiatr”. Pracowaliśmy nożyczkami wycinając zimową śnieżynkę wykorzystując ją następnie w tworzeniu zimowego pejzażu „Drzewo”. Kolejnym etapem były zabawy z wykonanymi już w domu z różnorodnych materiałów „śnieżnymi kulami”. We wstępnych oględzinach porównywaliśmy materiał z jakiego zostały wykonane, wielkość, kolor oraz twardość. Tańcząc z kulą indywidualnie i w parch, masując się, podrzucając i turlając sprawdzaliśmy wytrzymałość pomysłowego materiału. Działania tego dnia były przednie, dlatego na prośbę uczestników, powtórzyliśmy je z niewielkimi zmianami w atrakcjach kolejnego dnia.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE - GRUPA ZŁOTE RYBKI -Tym razem dzieci pracowały z masą solną, ugniatały ją, wałkowały, wycinały radełkiem lub drewnianym nożykiem różne kształty, ciastka. Na koniec wykonały ze swojej porcji niedużą kulę, która zamieniła się w Tłusty Czwartek w .... pączka - zmyłkę. Polukrowany i ozdobiony posypką zaniosą dzieci do domu, na samodzielnie wykonanych serwetkach

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 10.02.2021r. do Rekinków przyszła pani Ania z naszego przedszkola. Przyniosła ze sobą bajki, które przeczytała dzieciom. Wszystkie Rekinki z uwagą słuchały "Czerwonego Kapturka" oraz "Jasia i Małgosi". Bardzo dziękujemy za to spotkanie.

KARMNIKI DLA PTAKÓW GR. REKINKI - Na dzisiejszych zajęciach Rekinki dowiedziały się, które ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów, a które zostają w Polsce i potrzebują pomocy przedszkolaków. Wiemy czym i w jaki sposób możemy je karmić. Dzisiaj wykonaliśmy proste karmniki, używając smalcu i ulubionych przysmaków ptaków. Pójdziemy do ogrodu przedszkolnego dokarmiać przylatujące tam ptaki.

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 04.02.2021r. rozpoczeliśmy cykl spotkań przy książce. Zwykle zapraszaliśmy rodziców lub dziadków naszych przedszkolaków, ale ze względu na pandemię, nie możemy tego zrobić, więc poprosiliśmy nasze panie z obsługi o czytanie bajek. Pierwszą osobą była pani Beatka, która przeczytała dzieciom ze Złotych Rybek zapomnianą nieco bajkę pt. "Ferdynand Wspaniały". Dzieci w skupieniu słuchały pięknego opowiadania, bardzo dziękujemy za niecodzienne spotkanie

ZŁOTE RYBKI ROBIĄ KOŁOCZ ŚLĄSKI - Grupa Złote Rybki samodzielnie wykonała kolejne zadanie z projektu ogólnopolskiego "Fantazje kulinarne" i z projektu "Piękna nasza Polska cała" - "Tradycyjne danie regionalne". Było to ciasto drożdzowe z serem i kruszonką zwane na Śląsku kołoczem. W 2011 r. kołocz wpisany został na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej.

ZAJĘCIA PLASTYCZNO - TECHNICZNE W DELFINKACH - Tym razem dzieci z grupy Delfinki wykonały pracę pt."Domek dla ptaszków" na podstawie wiersza pt. "Karmnik". Celem zajęcia było poznanie: wyglądu domku dla ptaszków, nazw ptaków zimujących, etapów konstruowania karmnika, przypomnienie sposobów dbania o ptaki zimą.

ZŁOTE RYBKI PROJEKTUJĄ ZIMOWĄ GARDEROBĘ - Tym razem dzieci z grupy Złote Rybki stanęły przed wyzwaniem zaprojektowania ubrań na zimę. Pracowały w małych zespołach 2-3 osobowych, najpierw rysowały, potem wycinały, a następnie przymierzały stroje na papierowym dziecku. Projektowanie pochłonęło je bez reszty, stworzyły piękne, kolorowe ubrania w różnym rozmiarze.

MUSZELKI NA KONTROLI W KARMNIKU -Trwająca w dalszym ciągu akcja „Okruszek dla ptaka nieboraka” dobrnęła do dnia, w którym przyszedł czas na zaplanowaną kontrolę oraz przegląd przedszkolnych karmników. Dzieci dokładnie powymiatały pozostałe resztki zaległej karmy i odśnieżyły stołówkę. Zasypały najwyżej  i najniżej położoną jadłodajnię świeżymi ziarenkami. Inspekcję zakończyliśmy zawieszając plaster świeżej słoninki dla sikoreczek.

METODA PROJEKTU W MUSZELKACH - Wybierając się do sklepu zawsze planujemy listę zakupów. W dniu dzisiejszym grupa projektowała własny wykaz na zakup najpotrzebniejszych produktów. Do tworzenia spisu potrzebnych artykułów wykorzystaliśmy reklamy pobliskich marketów, nożyczki oraz klej. Z zaprojektowaną listą zakupów w najbliższym czasie mogą zapoznać się rodzice Muszelek, którzy powinni  ocenić  czy zapotrzebowanie złożone w projekcie jest adekwatne do domowych potrzeb i zrealizować  go na ewentualnych zakupach. Powodzenia.

"FARTUCH SZEFA KUCHNI" - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejne zadanie z projektu ogólnopolskiego Fantazje Kulinarne pt. "Fartuch Szefa Kuchni". Nasza propozycja to fartuchy na cztery pory roku:) Dzieci "wybrały się " do pracowni artystycznej, w której projektowały fartuchy na sztalugach, używając farby na paletkach, wycinały elementy z serwetek i papieru, tworzyły kieszonkę i ozdabiały swoje prace. Dzieci pracowały zespołowo i były bardzo zaangażowane w swoje dzieło, potem odbyła się sesja zdjęciowa w swoich fartuchach.

„SKLEP” ZABAWA TEMATYCZNA MUSZELEK - Zdobyta wiedza dzieci na temat organizacji i funkcjonowania sklepu zaprosiła nas wreszcie  do odzwierciedlenia  zabawy w zorganizowanym kąciku. Dzieci cierpliwie oczekiwały na swoją kolej. Stosowały w trakcie zakupów zwroty grzecznościowe: proszę, przepraszam , dziękuję. Wykorzystywały wagi do odważenia produktów oraz inne zebrane gadżety zgodnie z ich przeznaczeniem. Nieoczekiwanie w trakcie zabawy grupa chłopców postanowiła  złożyć zamówienie  na telefon, była przerwa na  naprawę kasy fiskalnej, dostawę towaru a nawet doszło do włamania, które było dobrą okazją do przeprowadzenia  tajnego śledztwa. Atrakcyjną zabawę zainicjowały również dziewczynki w dziale „Petite Damme”, w którym prezentowały co nóż to nowe stylizacje karnawałowe. Zabawa w sklep jeszcze długo będzie się wzbogacać się  o nowe pomysły, które zależeć będą od fantazji i bogatych doświadczeń  naszych wychowanków.

KĄCIK TEMATYCZNY W MUSZELKACH W poszukiwaniu nowych form zabawowych, które bardzo efektywnie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka postanowiliśmy założyć „Sklep wielobranżowy”, który rozparcelowaliśmy na różnorakie działy. Zgromadziliśmy potrzebne wyposażenie: wagi, kasy, bogatą listę opakowań po produktach spożywczych, chemicznych, kosmetycznych  a nawet unikalną biżuterię. Dodatkowymi gadżetami są siatki, torebki, portfel i oczywiście środki płatnicze: karty, monety i waluta papierowa. Ustalaliśmy zasady pracy sklepu z podziałem na ekspedientów, klientów i dostawców. Utrwaliliśmy zasady kulturalnego korzystania z atrakcyjnego kącika oraz porządkowania miejsca po zakończonej zabawie. Będzie się działo! W kolejnych doniesieniach obowiązkowo zaprezentujemy efekty naszej zabawy.

"DZIEŃ BAŁWANA" W GRUPIE DELFINKÓW - Celem zajęcia było: przeliczanie elementów zbioru do 4, poprawne posługiwanie się pojęciami: tyle samo, mniej, więcej, wspólne konstruowanie bałwana, przyklejanie brakujących elementów, zabawy z bałwanem.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU - W tym roku nie mogliśmy zaprosić w przedszkolne progi swoich babć i dziadków. Każda grupa śpiewała w swojej sali okolicznościowe piosenki, a także wykonała piękne upominki, którymi obdarowała swoich najbliższych.

PRZYGOTOWANIA MUSZELEK DO DNIA BABCI I DZIADKA - Tematyka kompleksowa przygotowań do szczególnego święta przebiegała różnymi etapami. Najpierw  Muszelki przygotowywały prezent w postaci kwiatka z jesiennych liści które: owijały sizalem, smarowały klejem i brokaciły.  Następnie uczyły się na pamięć radosnego wiersza o życzeniach na wszystkie dni tygodnia. Każdy z wychowanków również samodzielnie popisywał się zdolnościami recytatorskimi wiersza na forum wielkiego jury, w którego skład wchodzili wszyscy koledzy z grupy rówieśniczej.

ZIMOWE IGRASZKI REKINKÓW - Rekinki przyniosły do przedszkola swoje sanki, "jabłuszka", które zabrały do ogrodu w ramach zimowych zabaw na śniegu. Pomimo mroźnego powietrza, nie brakowało ciepłej atmosfery. Dzieci zjeżdżały z górki, lepiły bałwana, a także rzucały się śnieżkami. Po powrocie do przedszkola ogrzaliśmy się ciepłą zupką, ktróra smakowała jeszcze bardziej niż zwykle.

MUSZELKI  UKOŃCZYŁY „PANA BAŁWANA”- Wtorek 19.01.2021r. Dzisiaj niespodziewanie przyszła odwilż. Śnieg pięknie się sklejał. Pracowała łopata do śniegu, pracowały Muszelki. Sklejaliśmy małe, duże i wielkie kulki. „Pan bałwan” ogromny i okrągły, pięknie wylepiony i ładnie wystrojony z uśmiechem zagląda do naszej sali. Zadanie wykonane!!!

ZAWODY SPORTOWE NA ŚNIEGU - Dzieci z grupy Złote Rybki zrealizowały kolejne zadanie "Sport to zdrowie" z ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne". Zawody rozpoczęły się od rozgrzewki, a następnie dzieci zostały podzielone na dwie drużyny i uczestniczyły w konkurencjach o różnym stopniu trudności. Najbardziej podobały się zadania z rekwizytami przyniesionymi z domu tj.: jabłuszka i sanki. Dzieci musiały wykazać się szybkością, zwinnością i umiejętną współpracą z kolegą lub z koleżanką. Zabawa była przednia. W nagrodę za udział i dyscyplinę w zawodach udaliśmy się na na nasze górki...

MUSZELKI KLECĄ BAŁWANAZ pierwszym puszystym śniegiem Muszelki wybrały się do ogrodu ulepić pierwszego bałwana. Przygotowana marchewka, durszlak, szalik i  ziemniaczane guziki mobilizowały do pracy dzieciaki. Trafiliśmy jednak na trudną i mozolną pracę ponieważ suchy śnieg i lekki mróz nie pozwoliły ulepić śnieżnej kuli o odpowiednich rozmiarach. Bałwana Muszelki lepiły dwa dni, a efekty  jak widać mizerne, ale zabawa była przednia. Nie tracimy jednak wiary. Bałwana i tak ulepimy na naszym tarasie. 

WIGILIA PRZEDSZKOLNA - Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła uroczysta wigilia. Ze względu na sytuację związaną z Covid-19, w tym roku każda grupa świętowała w swojej sali ze swoimi wychowawczyniami. Dzieci radośnie kolędowały, składały sobie świąteczne życzenia oraz zjadły wspólny wigilijny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. W całym przedszkolu panował uroczysty nastrój pełen życzliwości i serdeczności. Wierzymy, że wspólne świętowanie w przedszkolu było miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym.

MUSZELKI W AKCJI DOKARMIANIA PTAKÓWZ następstwem pierwszego dnia kalendarzowej zimy 22.12 Muszelki rozpoczęły akcję dokarmiania ptaków pod hasłem „Okruszek dla ptaka nieboraka”. Wspólnymi siłami oczyściły karmniki  w stacji  „Ptasznik” oraz napełniły je świeżymi ziarenkami: prosa, słonecznika i pszenicy. 

TANIEC ANIOŁÓWW piątek REKINKI zamieniły się w zastęp aniołów. Przebrały się żeby zatańczyć świąteczną aranżację utworu Silent Night Tytusa Wojnowicza. Taniec bierze udział w konkursie międzyprzedszkolnym dla dzieci.

BOMBKA NA KATOWICKIM RYNKUCo roku najstarsza grupa każdego przedszkola miejskiego w Katowicach, przygotowuje świąteczną bombkę. Jest ona wieszana na jednej z choinek na rynku naszego miasta. REKINKI wykonały bombkę w kolorach kuli ziemskiej. Zachęcamy do odszukania jej na choince podczas spaceru po katowickim rynku.

ZABAWY MATEMATYCZNE W DELFINKACH - Tym razem dzieci dowiedziały się co to jest "para" i "komplet". Celem zajęcia było zrozumienie tych pojęć (szukanie do pary, do kompletu), utrwalenie nazw części garderoby, dostosowanie ubioru do panującej aury.

OZDOBY ŚWIĄTECZNE W MUSZELKACHRadosny przedświąteczny czas „Muszelki” wykorzystały na przygotowywanie ozdób świątecznych różnorodnymi technikami plastycznymi. Lepiły masę solną  wycinając z niej foremką gwiazdki, które w kolejnych etapach trzeba było wypiekać i malować farbami metalicznymi. Gwiazdkami  brokatowymi natomiast dzieci ozdabiały sylwetę bożonarodzeniowego aniołka. Jesteśmy pewni że Nasze rękodzieła zostaną doskonałym akcentem Waszych świątecznych aranżacji.

"DOBRE MANIERY PRZY STOLE" - W dniu 17.12.2020r. gr. Złote Rybki uczestniczyła w zajęciach o dobrych manierach pt. "Wizyta w restauracji" w ramach projektu Fantazje Kulinarne. W role gości i kelnera wcielały się poszczególne dzieci. Była to też świetna okazja do przećwiczenia zwrotów grzecznościowych i zasad nakrywania do stołu. 

PIERNICZKI DELFINKÓW - W dniu 10.12.2020r. Delfinki rozpoczęły pieczenie pierników. Najpierw wyrabiały ciasto - ciasto odpoczywało, potem wałkowały i wyciskały wzory. Następny etap pieczenie i strojenie, ale najlepszy do degustowania posypek i lukru. Wszystkim dzieciom bardzo smakowały, a Rodzice sprawdzą czy dobre przed świętami:)

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W grupie Złotych Rybek czuć zapach świąt, bo dzieci przygotowywały pierniczki, wyrabiały ciasto, pięknie je dekorowały i ozdabiały różnymi posypkami. Dodatkowa nasza praca została wysłana jako jedno z zadań Ogólnopolskiego projektu "Fantazje kulinarne", do którego zostaliśmy zaproszeni przez przedszkole z Warszawy:)

MIKOŁAJKI W PRZEDSZKOLU -  W tym roku Mikołaj miał wyjątkowych pomocników. Całe nasze przedszkole wypełniło się małymi elfami, które przyjechały dzwoniącymi zaprzęgami. Przy dźwiękach wesołej muzyki bawiły się radośnie, zdobywały ukryte prezenty, a wszystko to wprowadziło dzieci w tajemniczy świat pomocników św. Mikołaja. Sam Mikołaj nie zapomniał o przedszkolakach i zostawił dla każdego małą niespodziankę.

 

PRACA PLASTYCZNA "ODWIEDZINY W WIOSCE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA" - Grupa Rekinki w oczekiwaniu na miłego gościa postanowiła wykonać zespołowe prace plastyczne, które ozdobią salę i wprowadzają w świąteczną atmosferę.

AKCJA "KARTKA ŚWIĄTECZNA DLA SENIORA" - Dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki wzięły udział w akcji charytatywnej "Kartka świąteczna dla seniora". Kartki mają być przekazane osobom samotnym i smutnym z nadzieją, że prace zrobione przez dzieci wywołają u nich uśmiech i przyniosą radość. Kartki zostaną przekazane do TPPS i DPS. 

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU - W dniu 04.12.2020r. dzieci występowały dla Górników z okazji ich święta: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły tańce śląskie tj.: "Nie chcę Cię znać", "Grozik", "Trojak". Choć w tym roku nie było prawdziwych gości, ale występy, odświętne stroje uświetniły tą uroczystość i tradycja została podtrzymana!

ZAJĘCIA W DELFINKACH - W tym tygodniu dzieci z gr. Delfinki poznawały temat "Górnicy". Celem zajęć było poznanie miejsca pracy górników; na czym polega ich praca, jakie ma znaczenie dla innych ludzi oraz sposobu wykonania czapki górniczej. 

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE W DELFINKACH -W dniu 26.11.2020r. dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt. "Zabawy z piłką", prowadzone były metodą zadaniową z elementami gimnastyki twórczej Rudolfa Labana.

DZIEŃ MISIA PLUSZOWEGO W PRZEDSZKOLU - Jak co roku w dniu 25.11.2020r. obchodziliśmy to pluszowe święto, ale jednak inaczej. Każda grupa świętowała w swojej sali, były tańce, zabawy przy muzyce, z chustą animacyjną, zgadywanki, zawody sportowe, plastyczne, a nawet zajęcia kulinarne.

Kulinarny „Dzień misia” Muszelki rozpoczęły od przytulenia własnych maskotek, utrwalenia wiersza jak niedźwiedź szukał mieszkania i prezentacji części ciała swojego  milusińskiego  przy  piosence „Ja jestem niedźwiadek”. Dzieci przytoczyły nazwy najpopularniejszych misiów z  wielkiego świata jak: Kolargol, Kubuś Puchatek, Paddington i miś Uszatek, krótko omawiając ich charakterystyczny wygląd. Dzieci przypomniały jeszcze improwizację ruchową do piosenki „Jestem sobie gruby misio” i rozpoczęły przygotowania do zabawy kulinarnej. Wykorzystując kilka smacznych produktów i kuchennych akcesoriów stworzyły smaczny deser z wizerunkiem misia.

ZAJĘCIA KULINARNE W ŻÓŁWIKACH - KISZENIE KAPUSTY - Dzieci z gr. Żółwiki ukisiły kapustę na zimę, a teraz przyszedł czas na degustację.

ZABAWA MATEMATYCZNA W DELFINKACH - Dzieci z gr. Delfinki brały udział w zajęciach pt. "Do czego pasuje". Celem zajęcia było klasyfikowanie przedmiotów według poznanej cechy (co jeździ po ulicy, co służy do zabawy), uzasadnianie wyboru, zabawa w prawidłowe przechodzenie po pasach, wykonanie samochodu z pudełek po zapałkach. Wykorzystując elementy plastyczne (pasy, sygnalizację świetlną, znaki drogowe, samochody) z poprzednich zajęć zbudowaliśmy makietę ulicy.

MUSZELKI OBCHODZIŁY DZIEŃ LIŚCIAW dniu 19.11.2020r grupa Muszelek obchodziła we własnej sali zabaw „Dzień liścia”. Dzieci bawiły się przy piosence „Z liściem na ¾”. Tańczyły indywidualnie wykorzystując elementy papieroplastyki, ucząc się  jednocześnie nowego tekstu i choreografii do piosenki „ Kolorowe listki”. W artystycznym ruchu zastosowaliśmy różnopoziomowe układy taneczne  z gazetą. Po zakończeniu zabaw improwizacyjnych wychowankowie  przystąpili do działań  ze świeżym materiałem przyrodniczym. Przedszkolacy wykorzystując naturalne listki i własne kolorowe nici na szpulkach: wiły, skręcały i zawiały ekologicznego ślimaka. Prace po przedszkolnej kwarantannie mogą zdobić Wasze okienne parapety. Zapraszamy do galerii.

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 18.11.2020r. grupa Złotych Rybek przygotowywała pyszne rogaliki z ciasta drożdżowego z nadzieniem różanym. Najpierw obserwowały kolejne etapy wyrastania ciasta, wałkowania, potem samodzielnie nakładały nadzienie oraz zwijały rogaliki z trójkątów. Na koniec delektowały się pysznymi słodkościami o delikatnym różanym smaku. 

ŻOŁĘDZIE W LEŚNYM POGOTOWIUW opóźnionej dostawie z różnych nieoczekiwanych problemów, zebrane przez naszych wychowanków  żołędzie dotarły nareszcie do Leśnego Pogotowia. Serdeczne podziękowania  w imieniu swoich podopiecznych wszystkim naszym przedszkolakom i rodzicom przesyła  opiekun zwierząt  inż. Jacek Wąsiński. Leśniczy obiecał że jego podopieczni każdego zimowego poranka obdarowani zostaną garścią smakołyków. Mamy nadzieję, że chrupiącej przekąski wystarczy na długi zimowy czas ponieważ wspólnymi siłami  zebraliśmy aż 210 kg.

JĘZYK MIGOWY W MUSZELKACHW ramach  realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” Muszelki utrwalały piosenkę pt.„Morze Bałtyckie” przy okazji poznając kilka elementów  z języka migowego, którym na co dzień porozumiewają się ze sobą osoby głuchonieme. 

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - W naszym przedszkolu obchody Dnia Niepodległości przypadły w dniu 10.11. i 12.11.2020r. W tym roku uroczyste śpiewanie hymnu miało miejsce w każdej grupie osobno o symbolicznej godzinie 1111. W tych dniach przedszkolacy rozmawiali o Polsce, jej symbolach, dzieci wykonywały różne prace plastyczno - techniczne tj.: kotyliony, godło i flagę Polski oraz Złote Rybki oglądały prezentację nt. symboli narodowych. Dodatkowo 12.11.2020 odbył się Pokaz Mody Patriotycznej (w ramach projektu Piękna Nasza Polska Cała), podczas którego dominowały barwy narodowe. Niespodzianką okazał się podwieczorek w biało- czerwonym kolorze! Była to smakowita galaretka truskawkowa z bitą śmietaną. Palce lizać

AKCJA CHARYTATYWNA DLA UBOGICH - W naszym przedszkolu zorganizowano zbiórkę na rzecz osób ubogich pod patronatem Fundacji Pomoc Maltańska. Nasi rodzice i dzieci wykazali się dobrym sercem i hojnością, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy!!!

WYDZIERANKA U MUSZELEK- Grupa Muszelek wyklejała sylwetę wiewiórki  nieznaną im dotąd techniką. Wydzieranka to właśnie jedna z trudniejszych metod plastycznych wymagająca bardzo dużej sprawności manualnej, a przede wszystkim cierpliwości w długotrwałym wyklejaniu  obrazka. Muszelki spisały się na medal, sprawne paluszki nie zawiodły, a wytwory dziecięcych działań wyglądają wyśmienicie. Zapraszamy do galerii.

DZIEŃ MARCHEWKI W REKINKACH - W dniu 06.11.2020r. u Rekinków zagościł kolor pomarańczowy. To za sprawą Dnia Marchewki, który dzieci świętowały. Był to dzień na zakończenie tygodnia o zdrowym odżywianiu. Wszyscy wesoło się bawili. Nie zabrakło konkursów, a na koniec odbyła się degustacja zdrowej marchewkowej przekąski.
 
ZABAWY PLASTYCZNE W DELFINKACH - Dzieci z grupy Delfinki lepiły z masy solnej jeżyki. Poznały nowe tworzywo plastyczne (masę solną), lepiły kształt jeża, wbijały kolce, malowały farbą. I oto w naszym lesie zamieszkały jeże.
 
JESIEŃ W MUZYCE I SZTUCE - GRUPA ZŁOTE RYBKI. Dzieci doskonaliły umiejętność gry na instrumentach do piosenki pt. "Pan Listopad" oraz wycinały na temat Hałabała i jego goście do tematu "Zwierzęta przygotowują się do zimy".

 

„SPOTKANIE Z JEŻEM”W trakcie jednego z codziennych spacerów na podwórku przedszkolnym grupa Muszelek miała szczęście spotkać się „oko w oko” z prawdziwym jeżem. Radość i zdziwienie wychowanków z przypadkowego spotkania przerosła najśmielsze oczekiwania, a  naturalna lekcja  zoologii  na żywym okazie stała się bardzo atrakcyjna. Muszelki miały możliwość obserwacji jak jeż zwija się w kulkę, spija wodę z listka i  cichutko „fuka”. Dzieci wymieniały również wiele ciekawych spostrzeżeń i wiedzy na temat ssaka. W końcu jeż przetarł własny szlak i zniknął  w zaroślach, a my zafascynowani zwierzakiem w dalszej części tworzyliśmy  ołówkiem i kredką  jego  wizerunek.

„DZIEŃ DYNI” W MUSZELKACH Koniec jesiennych pogawędek o warzywach, Muszelki uczciły „Świętem Dyni”. Pięknie wystrojone dzieci w kolor pomarańczowy najpierw rozwiązywały zagadki literackie, poznawały budowę, kształty oraz walory odżywcze królowej warzyw. Potem czarowały dynię  przy utworze „Deszczyk” z pedagogiki zabawy zamieniając ją w karocę  i wesoło bawiły się urządzając różne konkursy. Bohaterkę dnia dzieci podawały sobie w kole, turlały po podłodze urządzały slalom między nimi. Kolejną atrakcją była degustacja pestek z dyni i pieczonej „Hokkaido”, którą przyniosła Hania P. Dodatkowo w ciągu tygodnia wykonywaliśmy prace plastyczne malując, wycinając i sklejając dyniowe „monstrum”.

"JESIENNA POGODA W DELFINKACH"- celem zajęcia było poznanie zjawisk atmosferycznych występujących jesienią: deszcz i wiatr. Dzieci śpiewały piosenkę pt. "Deszczowa piosenka" z wykorzystaniem patyczków (wystukiwanie rytmu do słów: kap, kap, kap). Rozpoznawały i nazywały zjawiska z nagrań, malowały farbą plakatową chmurki i deszczyk. Utrwalały kolor niebieski.

UCZTA U MUSZELEK - 22.10.2020r. dzieci podjęły temat opowiadania L.Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę”, żeby nie zasmucać Hałabały grupa przygotowała się do spotkania z krasnalem i chętnie wzięła udział w przygotowanych przez niego  zabawach. W krasnalkowych strojach wspólnie przygotowywali produkty do borówkowego placka metodami Klanzy do utworu „Ciasto”, a następnie w masażyku relaksacyjnym wypiekali pyszne składniki. Tańczyli elementami metody Dennisona (ruchami naprzemiennymi) do jesiennej czaczy i wielu innych dyskotekowych utworów. Relaksowali się piórkami, które pozostawiły odlatujące ptaki, a ucztę u krasnala Hałabały zakończyli smacznym poczęstunkiem.

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 21.10.2020r. dzieci pomagały przygotować koktajl owocowy z różnych owoców: borówek, dojrzałych gruszek, bananów, brzoskwiń i jogurtu naturalnego. Każdy dobierał sobie skład według własnych upodobań, były przepyszne, bo dzieci domagały się dokładki 

ZABAWY PRZYRODNICZE DELFINKÓW - Delfinki brały udział w zabawie pt."Dary jesieni". Celem zajęcia było rozpoznawanie i nazywanie darów jesieni po dotyku (żołądź, kasztan, szyszka), przypomnienie wyglądu znanych grzybów (kurka, prawdziwek, muchomor) lepienie ich z plasteliny jako części składowej "Makiety las". Montowanie makiety ze zrobionych przez dzieci rekwizytów. Prawdziwy las zagościł w naszej sali. 

MUSZELKI „NA PASACH” - W dniu 19.10.2020r. uczestniczyliśmy w przełożonym spacerze z powodu deszczowej pogody. Bezpiecznie ubrani w maseczki i odblaskowe kamizelki, wyruszyliśmy obserwować ruch drogowy. Utrwaliliśmy przy okazji działanie sygnalizatora świetlnego na przejściu dla pieszych oraz  bezpieczny sposób przechodzenia przez ulicę bez sygnalizacji.

ŚWIĘTO CHLEBA w ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 16.10.2020r. obchodzimy Dzień Chleba. Dzieci z gr. Złote Rybki podjęły wyzwanie i w ramach zajęć kulinarnych oraz projektu "Piękna nasza Polska cała" samodzielnie wykonały chleb na zakwasie i na drożdzach. Jest to praca czasochłonna, polegająca głównie na czekaniu, tak że przygotowanie i wypiekanie zajęło nam dwa dni. Efekty pracy cieszyły wszystkich piekarzy, a upieczony pachnący chleb ze świeżym masełkiem (z czosnkiem lub z pietruszką - też wykonaneprzez dzieci) znikał w mgnieniu oka. Ale to był pyszny ...dzień.

„BEZPIECZNE MUSZELKI” Tygodniowa tematyka „ Jesteśmy bezpieczni” zainspirowała grupę Muszelek do działań plastycznych. Tym razem dzieci wycinały nożyczkami i sklejały elementy pod hasłem „Przejście dla pieszych”. Prace godne polecenia!!! Zapraszamy do galerii.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W DELFINKACH - Dzieci wykonały pracę plastyczną w oparciu o wiersz "Grzyby". Celem zajęć było poznanie treści wiersza, wprowadzenie liczebników porządkowych: pierwszy, drugi, trzeci, poznanie wyglądu grzyba jadalnego, trującego, malowanie techniką małej plamy, cięcia nożyczkami trawki. Ostateczny efekt pracy fantastyczny.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA „Święto Drzewa”09.10.2020r. nasi przedszkolacy wzięli udział w  18 edycji ogólnopolskiej akcji „Święto drzewa” opatrzoną hasłem „Drzewo dla zwierząt”. Każda grupa wiekowa posadziła na terenie edukacyjnego ogrodu własną sadzonkę dla zwierząt podarowaną przez Nadleśnictwo Katowice. Posadzone i podlane młode roślinki będziemy bacznie obserwować i sprawdzać czy warunki wzrostu w naszym ogrodzie są dla nich sprzyjające. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W AKCJI „DRZEWO DLA ZWIERZĄT” - W związku z kompleksową tematyką o drzewach grupa „Muszelek” tworzyła z masy solnej ptaszki, które wybrała jako temat przewodni hasła „Drzewo dla zwierząt” związanego z 18 edycją ogólnopolskiej akcji „Święta Drzewa”. Akcja ta corocznie organizowana jest przy współpracy Nadleśnictwa Katowice i Klubu Gaja z Bielska Białej. Oprócz zdobywanej wiedzy związanej z lokatorami zamieszkującymi drzewa czyli ptaszkami, dzieci podejmowały wiele innych dodatkowych działań. Lepiły skrzydlatych przyjaciół z masy solnej, wypiekały, malowały, ozdabiały piórkami i prezentowały je wśród rówieśników. Wspaniałe efekty prosimy podziwiać w galerii.

MUSZELKI W ZABAWIE TROPIĄCEJ - W dniu poprzedzającym „Święto Drzewa” grupa Muszelek wybrała się na zabawę tropiącą do edukacyjnego ogrodu. Celem zabawy było wyszukiwanie drzew liściastych i iglastych wraz z ich owocami. Po powrocie do przedszkola: porównywaliśmy, nazywaliśmy i segregowaliśmy zdobyte trofea według określonych cech. Analizowaliśmy i dobieraliśmy ich mateczne owoce: klonu, kasztana, jarzębiny, głogu, orzecha oraz różnorodne szyszki: świerka, jałowca i sosny. Dzieci w zabawie wykazywały się bogatą wiedzą o budowie i różnych gatunkach drzew.

SZASZŁYKI OWOCOWE REKINKI - W dniu 09.10.2020r. po całym tygodniu o tematyce owocowo - warzywnej, Rekinki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych. Wspólnie myliśmy owoce, a potem je kroiliśmy na mniejsze kawałki i robiliśmy z nich pyszne i zdrowe szaszłyki owocowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KASZTANOWE ZNALEZISKO REKINKÓW - Jak każdego dnia Rekiny wybrały się do przedszkolnego ogrodu. Biegając  wesoło po trawie znalazły kasztanowe skarby. Radość ze zbierania nie miała końca. 

CZYTANIE BAJEK REKINKI - W dniu 06.10.2020r. odwiedziła nas pani Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wajdy. Przeczytała nam bardzo ciekawą bajkę o wiewiórkach. Dowiedzieliśmy się też, że w bibliotece znowu będzie odbywało się wtorkowe czytanie bajek. Szczegóły na stronie internetowej biblioteki.(zdjęcia w galerii i na facebooku) 

REKINKI POZNAJĄ LITERY... - Przedszkole to nie tylko zabawa, ale też nauka. Rekinki chętnie poznają litery, potrafią już napisać swoje imię. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

INSTRUKTAŻ MUSZELEK - 01.10.2020r. Dzieci wycinały i sklejały muchomorka według podanej instrukcji: kapelusz trójkątny lub zaokrąglony, kropki okrągłe lub kwadratowe, nóżka prosta lub pogrubiona u nasady grzybka. Taki instruktaż ułatwił pomysł na wykonanie własnego muchomorka. Muszelki  chętnie pracowały  składając elementy w jednolitą całość. Piękne efekty prawda?

ZAJĘCIA KULINARNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 01.10.2020r. dzieci ze Złotych Rybek wzięły udział w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach kulinarnych. Zadaniem dzieci było przygotowanie owocowych szaszłyków. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczego posługiwania się nożem, kroiły owoce na kawałki, nabijały je na patyczek, a potem mogły się poczęstować. Wszystkie dzieci wspaniale wykonały zadania i zjadły owoce ze smakiem. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZABAWY MATEMATYCZNE W DELFINKACH - W dniu 25.09.2020r. dzieci z grupy Delfinki uczestniczyły w zabawie pt."Korale pani Jesieni". zabawa miała na celu klasyfikowanie kół według jednej cechy "kolor" oraz utrwalenia kolorów. Dzieci wywiązały się z tego zadania fantastycznie. A po zajęciach była wspólna zabawa. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

CZTERY ŻYWIOŁY W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 23.09.2020r. Złote Rybki oglądały prezentację multimedialną dotyczącą żywiołów panujących na Ziemi: woda, ogień, powietrze i ziemia. Dzieci z dużym zaiteresowaniem śledziły kolejne zdjęcia, filmiki, które mały na celu uświadomić młodym ludziom jak ważne jest dbanie o nasze środowisko i naszą planetę. Po zabawach ruchowych nawiązujących do tematu, dzieci przystąpiły do twórczej pracy ze słomkami, którymi rozdmuchiwały farby. W ten sposób stworzyły mapę żywiołów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KREATYWNE MUSZELKI - 23.09.2020r. w grupie Muszelek był dniem pomysłowych inspiracji z drucikami kreatywnymi. Dzieci doskonaliły sprawności manualne: kręcąc, zwijając, plątając i prostując miękki materiał twórczy. Dzięki tej łatwej technice powstawała ciekawa biżuteria, zwierzęce kształty oraz bliżej nieokreślone projekty. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU Dzień bez samochodu to europejski dzień i jednocześnie wielka kampania przypadająca na 22 września. W tym dniu dużo rozmawiamy o poszanowaniu klimatu i korzyściach zdrowotnych płynących z pozostawienia auta w domu. Do obchodów tego dnia przyczyniła się również część naszych przedszkolaków. Oto wzorcowi wychowankowie, którzy stawiają pierwsze kroki w działaniach klimatycznych. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

AKCJA„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020” - W dniu 21.09.2020 „Muszelki”, "Żółwiki" i "Delfinki" uczestniczyły w 27 akcji „Sprzątania świata”. Grupy wyposażone w dziecięce grabki i łopatki zabrały się do sprzątania własnego podwórka. Akcja przybierając formę zabawową miała na celu podniesienie wzrostu świadomości ekologicznej,  a także poprawę stanu czystości naszego obejścia. Natomiast dzieci z grupy "Złote Rybki" i "Rekinki" zajęły się rozpoznawaniem, segregowaniem śmieci przyniesionych z domu. Po właściwym uporządkowaniu wyniosły je do pobliskich koszy do segregacji odpadów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ KROPKI - W dniu 15.09.2020r. wszystkie dzieci w przedszkolu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropki pojawiły się podczas zajęć plastycznych (malowanie palcem, patyczkiem higienicznym, korkiem), technicznych (wycinanie, naklejanie), matematycznych, a także sportowych. To była świetna zabawa dla naszych przedszkolaków (zdjęcia w galerii i na facebooku)Grupa Muszelek „Dzień kropki” rozpoczęła tańcem integracyjnym do utworu „Pata, pata” w wykonaniu Miriam Makeba. W dalszej części dzieci wspólnie z panią prowadziły rozmowę na temat „Czy kropka jest ważna?” Po burzliwej debacie radosne kropki wędrowały z ręki do ręki przy pomocy klamerek. Dodatkowo wesołe kropki były kręcone, turlane, maglowane i podrzucane raz wysoko a innym razem nisko. Wesołe zabawy z kropkami zakończyliśmy ciekawą pracą plastyczną    z korkiem  pt „ Kropka w kropce”.

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ W OGRODZIE Jak co roku rozpoczęliśmy cykl spotkań czytelniczych. Tym razem przyszła do nas pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 16 przy ul. Wajdy, gdyż grupowe zajęcia w bibliotece są jeszcze wstrzymane ze względu na pandemię. Spotkanie odbyło się w ogrodzie, gdzie mieliśmy okazję posłuchać legendy śląskiej o Skarbniku.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WITAMY PO WAKACJACH W PRZEDSZKOLU - Za nami już pierwsze dni w przedszkolu, rozpoczął się czas wspólnej zabawy, kreatywnych zajęć i ciekawych przygód. Wśród nas pojawili się nowi koledzy i koleżanki, najmłodsi przyzwyczajają się do nowego miejsca i pomału adaptują sie do przedszkolnej społeczności. Starsi przypominają sobie zasady panujące w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy udanego roku szkolnego! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

 

ROK SZKOLNY 2019/20

POŻEGNANIE STARSZAKÓWW dniu 26.06.2020r. odbyło się nietypowe zakończenie roku szkolnego w przedszkolu. W związku z zaistniałą sytuacją, przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostały wręczone pamiątkowe dyplomy dzieciom kończącym edukację w przedszkolu. Były podziękowania dla Pani Dyrektor, dla wychowawców, ale także dla bezinteresownie działających rodziców. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy.

CERTYFIKAT - W dniu 18.06.2020r. nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT WIELKIEJ LIGI CZYTELNICZEJ  "PLACÓWKA AKTYWNIE PROMUJĄCA CZYTELNICTWO W ROKU SZKOLNYM 2019/2020". Bardzo się cieszymy, że udało się wszystko dokończyć w wyznaczonym czasie!!!

QUIZ NIESPODZIANKA - Zabawa interaktywna - połącz w pary - z personelem przedszkola z okazji "Dnia Dziecka"

LAURKA DLA PAPIEŻA NA 100 - ne URODZINY - Zapraszamy Was do wykonania laurki z okazji 100- nej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Karol Wojtyła był księdzem, duszpasterzem, a w końcu papieżem i jedną z "największych" postaci XX wieku. Urodzinowa laurka będzie pięknym znakiem uczestnictwa w obchodach 100 urodzin Karola Wojtyły.

AKCJA "POMAGAMY OWADOM PRZETRWAĆ SUSZĘ"- akcja, która ma na celu pomaganie pszczołom, ale również innym zwierzętom przetrwać czas suszy.
Wystarczy zrobić poidełko  i wystawić je na balkon, parapet, bądź taras i tyle... niby tak niewiele, a naprawdę dużo!.. ratujemy w ten sposób wiele owadów. 

AKCJA BIAŁO - CZERWONE BIESIADOWANIE  propozycja na rodzinne spędzenie ŚWIĄT MAJOWYCH: biało - czerwony strój, dekoracje, karaoke pieśni patriotycznych, przekąski w barwach narodowych.

ZABAWY INTERAKTYWNE O POLSCE - puzzle, memo, zgaduj - zgadula, zabawa prawda i fałsz.

QUIZ NIESPODZIANKA - Zabawa interaktywna z personelem przedszkola pod hasłem "Kto ukrył się za maseczką?"

BEZPIECZNY SPACER W MASECZKACH Jak wiadomo od jakiegoś czasu wszyscy musimy je zakładać w miejscach publicznych dla zachowania ostrożności, gdyż maseczki chronią nas przed wirusami. Stworzyliśmy specjalną galerię na facebooku dla dzieci, które chciały pochwalić się swoimi nowymi atrybutami.

FESTIWAL BAŚNI I LEGEND - w dniu 22.04.2020r. zamieszczone zostały zdjęcia na facebooku z realizacji zadań w ramach akcji promującej czytelnictwo - Wielka Liga Czytelnicza. 

W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje projekt „Wielka Liga Czytelnicza”, w ramach którego miał odbyć się w przedszkolu Festiwal baśni regionalnych. Z przyczyn od nas niezależnych, nie możemy sfinalizować tego zadania, dlatego też przygotowaliśmy dla dzieci inną propozycję. Zadania są niezależne od siebie, można sobie wybrać jedno lub obydwa.

Zad. 1 Czytamy dziecku legendę „O smoku wawelskim” lub „O hejnale z wieży mariackiej”. Wyjaśniamy to, co niezrozumiałe, omawiamy z nim treść legendy. Następnie dziecko wykonuje pracę plastyczną (dowolną techniką) do wybranej legendy.

Zad.2 – Dziecko prezentuje strój pod hasłem „Moda w starodawnym Krakowie” (Może to być strój mieszczański,  szlachecki, królewski – Zróbcie z tego, co macie w domu, liczy się Wasza pomysłowość ).

AKCJA CHARYTATYWNA DLA HOSPICJUMW tym trudnym czasie nasze przedszkole podjęło charytatywną współpracę z Hospicjum "Cordis" w Katowicach - Janowie. Organizujemy zbiórkę produktów żywnościowych i środków czystości. Akcja trwa do 17.04.2020r.

AKCJA "ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO" - W dniu 02.04.2020r. nasza aktywna społeczność przedszkolna wzięła udział w Akcji Dzień Świadomości Autyzmu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym (zdjęcia na facebooku)

NAUCZANIE ZDALNE TRWA - Od 16.03.2020r. do nadal kształcimy dzieci na odległość. Zadania pojawiają się w zakładkach BIULETYN danej grupy, a fotorelacje można oglądać na przedszkolnym facebooku. 

ZAJĘCIA OTWARTE W "MUSZELKACH" - W dniu 11.03.2020r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. "W świecie baśni". Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały rekwizyty z różnych bajek, ćwiczyły spostrzegawczość podczas zajęć matematycznych, a na koniec z pomocą rodziców tworzyły ilustracje do wybranych bajek. Piękne prace można podziwiać na wystawie w holu przedszkola (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WIZYTA W PRZEDSZKOLNEJ KUCHNI - W dniu 09.03.2020r. Złote Rybki w ramach zajęć dydaktycznych poszerzających wiedzę o zawodach dorosłych, uczestniczyły w spotkaniu z paniami kucharkami. Miejscem spotkania była przedszkolna kuchnia. Poznaliśmy przedmioty i sprzęt niezbędny do pracy kucharkom, zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa podczas pobytu w kuchni, a także przeprowadziliśmy wywiad z paniami, dzięki któremu poznaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zachęcamy naszych rodziców do odwiedzenia naszej grupy (po kwarantannie) w celu zapoznania dzieci z ciekawymi zawodami, które państwo wykonują. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY Z POLICJANTAMI - W dniu 06.03.2020r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w spotkaniu z policjantami w ramach programu profilaktyczno - edukacyjnego pt. "Mam przyjaciela policjanta". Na początku dzieci oglądały prezentację o zachowaniu bezpieczeństwa w różnych codziennych sytuacjach. Na koniec przedszkolacy mogli pooglądać i przetestować ekwipunek policjanta. Dziękujemy za spotkanie.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE "MUSZELEK" - W dniu 04.03.2020r. odbyły się kolejne zajęcia kulinarne "Smoothie", tym razem dzieci wyciskały ręcznie sok z pomarańczy i dobierały składniki swojego smoothie w postaci jabłka lub banana. Zabawa była udana, a na koniec delektowaliśmy się pysznym, gęstym sokiem. Mniam, mniam. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE C.D - W dniu 04.03.2020r. i 05.03.2020r. pojawili się w naszym przedszkolu kolejni goście była to Babcia Amelki G. z gr. Rekinki i czytała dzieciom bajki pt. "Żyrafa Klementyna" i "Lew Teodor" oraz Tata Sergiusza C. z gr. Muszelki, który przeczytał dzieciom bajki z książki pt. "Opowiadania dla przedszkolaków". Serdecznie dziękujemy i zapraszamy następnych gości!(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 02.03.2020r. dzieci z grupy Rekinków uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem zajęć było osłuchanie z wierszem Juliana Tuwima pt. "Lokomotywa" i próba animacji treści wiersza wykorzystując do tego wykonane przez siebie ilustracje. 

ŻÓŁWIKI PRZY KATOWICKIM SPODKU - W dniu 28.02.2020r. (piątek) grupa Żółwików w ramach tematyki            kompleksowej „Podróże w kosmosie” wybrała się na spacer wokół jednego z najsłynniejszych obiektów katowickiej architektury (hali widowiskowo - sportowej) w kształcie latającego spodka lub jak kto woli „UFO” (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIA PRZY KSIĄŻCE - W dniu 27.02.2020r. rozpoczęliśmy cykl spotkań z rodzicami przy książce w ramach Wielkiej Ligii Czytelniczej. Jako pierwsza zgłosiła się i przeczytała bajeczkę pt."Dobre wychowanie" Mama Lenki K. z gr.Złote Rybki. Dzieci z uwagą i radością słuchały nowych bajek. Cykl ten ma zachęcić do codziennego czytania dzieciom. Dziękujemy i zapraszamy kolejnych gości.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 17.02.2020r. jak co miesiąc Muszelki były na zajęciach w bibliotece. Tym razem rozmawiały i słuchały bajek o kotkach, a to z okazji Światowego Dnia Kota (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MASA PAPIEROWA U "ŻÓŁWIKÓW" - W dniu 17.02.2020r. grupa „Żółwików” zajmowała się produkcją masy papierowej. Cięcie nożyczkami, rozdzieranie i ugniatanie z wodą makulatury to podstawowe metody pozyskiwania masy przynoszące dzieciom wielką frajdę na każdym etapie pracy. W dalszych działaniach przyszedł czas na atrakcyjną zabawę w formie indywidualnej i zespołowej. Oto efekty naszej pracy (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BAL PRZEBIERAŃCÓW Z RODZICAMI - W dniu 14.02.2020r. w WALENTYNKOWYM klimacie odbył się w naszym przedszkolu Bal Przebierańców z udziałem rodziców. Dodatkowo był to bal charytatywny "Dla Maćka", a zbiórka pieniędzy przeznaczona została na dalszą jego rehabilitację. Do głównych atrakcji balu należały: zabawa z wodzirejem, zabawy karnawałowe przy muzyce tj. Limbo Rock, taniec na gazecie, taniec z krzesełkami oraz zabawy doświadczalne przygotowane przez Naszego Rodzica, Salon Tatuażu czy zabawy przy stolikach (kolorowanki, puzzle o tematyce balowej). Oprócz tego odbyła się niecodzienna sesja zdjęciowa z rodzicami. Wszyscy uczestnicy balu byli pięknie przebrani i fantastycznie się bawili. Była to naprawdę udana impreza! DZIĘKUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA OTWARTE W REKINKACH - W dniu 13.02.2020r. odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców dzieci z Rekinków prowadzone przez panią z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej pod hasłem "Ręka, oko, ucho". Celem zajęć było pokazanie rodzicom przykłady zabaw usprawniających oko, rękę, ucho, które można wykorzystać do zabaw z dziećmi w domu.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA w MUSZELKACH - W dniu 12.02.2020r. dzieci z Muszelek uczestniczyły w niecodziennych zajęciach, podczas których wydrapywały rysunek spod czarnej farby. Zadanie to wymagało dużego skupienia uwagi i koncentracji, a przy tym było bardzo przyjemne(zdjęcia na facebooku)

ZIMOWE ZABAWY ZŁOTYCH RYBEK - W dniu 12.02.2020r. Złote Rybki na przekór aurze za oknem wybrały się na zimowe zabawy do krainy Królowej Śniegu. Zajęciom z elementami metody Porannego Kręgu towarzyszył delikatny miętowy zapach unoszący się w sali oraz wiele wrażeń sensorycznych. Przyjemnie było chociaż na kilka chwil pobawić się w zimę(zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONKURS PIERNIKOWY - W dniu 10.02.2020r. zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym "Najpiękniejsza ozdoba z piernika" organizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 40 w Katowicach. Wszystkie miejsca "zgarnęły" dzieci z naszego przedszkola: I miejsce zajęła Marta J. z gr.Żółwiki, II miejsce zajęła Amelka G. z gr.Rekinki, III miejsce zajęła Amelka S. z gr. Żółwiki, a podziękowanie za udział otrzymała Ania C. z gr. Żółwiki. Gratulujemy, dziękujemy za cierpliwość. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WALENTYNKOWE WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 07.02.2020r. Rekinki uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Podobno zły czar zdejmuje tylko pocałunek. Walentynkowe perypetie książkowe". Dzieci rozmawiały o okazywaniu uczuć, wycinały niespodzianki Walentynkowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

PLANETARIUM "ORBITREK" - W dniu 06.02.2020r. nasza sala gimnastyczna zamieniła się w olbrzymie obserwatorium astronomiczne. Wszystko to za sprawą Planetarium "Orbitrek", które odwiedził nasze przedszkole. Najpierw bawiliśmy się wielkimi piłkami imitującymi słońce i planety, a następnie wchodziliśmy do obserwatorium, gdzie obejrzeliśmy projekcję o gwiazdach, planetach, słońcu i o księżycu. Poszerzyliśmy naszą wiedzę astronomiczną w ciekawy sposób. To była bardzo kosmiczna lekcja. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYSTĘPY REKINKÓW W BIBLIOTECE - W dniu 30.01.2020r. dzieci zaprezentowały seniorom z Klubu Seniora swój program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Wajdy. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "ZŁOTYCH RYBKACH" - W dniu 29.01.2020r. dzieci z gr. Złote Rybki występowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "REKINKACH" - W dniu 28.01.2020r. dzieci z gr. Rekinki występowały dla swoich gości z okazji Święta Babci i Dziadka. Tańczyły, śpiewały i recytowały okolicznościowe wiersze oraz grały na instrumentach utwór pt."Marsz turecki". Na koniec dzieci wręczyły swoim gościom piękne laurki. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "MUSZELKACH" - W dniu 10.01.2020r. dzieci z gr. Muszelki zaprezentowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka przedstawienie Jasełkowe z koncertem kolęd i krótki program okolicznościowy. Po złożonych życzeniach i wręczonych laurkach dzieci zaprosiły swoich miłych gości do częstowania się pysznym, własnoręcznie upieczonym ciastem. Było dużo radości i wzruszeń, a na koniec imprezy odbyła się tradycyjnie sesja zdjęciowa. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "DELFINKACH" - W dniu 10.01.2020r. "Delfinki"występowały dla swoich gości z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W "ŻÓŁWIKACH" - W dniu 10.01.2020r. „Żółwiki” dla swoich Babć i Dziadków przygotowały przestawienie „Jesienne zapasy”, w którym zaprezentowały zdobytą wiedzę na temat przygotowań ludzi i zwierząt do zimy. Scenariusz wzbudził ogromną aprobatę wśród zaproszonych gości i nagrodzony został gromkimi brawami. Dalsza część uroczystości odbywała się w sali Żółwików, gdzie gości podjęliśmy słodkim ciasteczkiem, ciepłą herbatką i miłą konwersacją. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WOLONTARIUSZKI CZYTAJĄ DZIECIOM- W dniu 10.01.2020r. wolontariuszki z IV LO im. gen.S.Maczka przeczytały dzieciom z najmłodszych grup  bajkę o trzech papierowych smokach, zaczerpniętą z japońskiej literatury. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SŁODKOŚCI DLA GOŚCI - W dniu 09.01.2020r. dzieci z gr. Muszelki przygotowały pyszne świąteczne ciasto - piernik dla swoich gości na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

Dzieci- DzieciomW przeddzień uroczystości związanych ze świętem babci i dziadka, grupa „ Żółwików”  wraz z paniami zaprosiła wszystkich przedszkolaków na próbę generalną przedstawienia „Jesienne zapasy”. Wszyscy przedszkolacy mieli możliwość utrwalenia i usystematyzowania wiedzy na temat przygotowań ludzi i zwierząt do zimy, niejednokrotnie wspomagając śpiewem znanych piosenek i rytmicznym klaskaniem. Dziękujemy! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE PLASTYCZNYM - Zosia K. i Paulina G. z gr. Rekinków to laureatki konkursu plastycznego pod hasłem "Świąteczne kartki bożonarodzeniowe" organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Ligocie. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

JASEŁKA I SPOTKANIE OPŁATKOWE  W dniu 20.12.2019r. w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Opłatkowe, podczas którego dzieci z gr. III Muszelki  wystawiły Jasełka i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Po życzeniach złożonych przez panią Dyrektor wszystkim zgromadzonym, rozpoczęliśmy indywidualne składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. Następnie udaliśmy się do sal na świąteczny obiad przy pięknie udekorowanych stołach. Tego dnia było dużo radości i wzruszeń, dzieci były odświętnie ubrane, z sal płynęły kolędy, wreszcie poczuliśmy zbliżające się Święta Bożego Narodzenia...(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY DOŚWIADCZALNE - W dniu 18.12.2019r. grupa Złotych Rybek uczestniczyła w warsztatach pt. "Co to jest magnes?" w Domu Kultury w Bogucicach. Celem zajęć było poznanie właściwości magnesu i samodzielne wykonywanie doświadczeń z przyciąganiem różnego rodzaju przedmiotów.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI PIEKĄ PIERNIKI - W dniu 17-18.12.2019r. dzieci z gr. Rekinki przygotowywały świąteczne pierniki.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

JASEŁKA W BIBLIOTECE - W dniu 18.12.2019r. dzieci z gr. Muszelki i Rekinki zostały zaproszone do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wajdy na Jasełka i Koncert kolęd, wystawione przez uczniów z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 (Szkoła Podstawowa nr 13) w Bogucicach. Dziękujemy za zaproszenie.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONKURS PLASTYCZNY W MDK-u - W dniu 17.12.2019r. w Miejskim Domu Kultury w Bogucicach zostały wręczone nagrody w VIII edycji konkursu plastycznego" Świąteczne Inspiracje Bożonarodzeniowe". W kategorii stroik świąteczny II miejsce otrzymała Marta J., a III miejsce otrzymała Milena W., w kategorii kartka świąteczna III miejsce zajęła Hania Ś., a wyróżnienie otrzymała Julia U. W kategorii ozdoby świąteczne  I miejsce zajęła Amelka S., II miejsce zajęła Ania C., a wyróżnienia otrzymali Marta J. i Sergiusz C.  GRATULUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 12.12.2019r. Złote Rybki uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.

ZŁOTE RYBKI STROJĄ CHOINKĘ - W dniu 11.12.2019r. dzieci ubierały choinkę.

II MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY O ŚLĄSKU - W dniu 10.12.2019r. reprezentacja naszego przedszkola z gr. Rekinki w składzie: Amelka G., Maciek Z., Wojtek G. i Nathan T. zajęła II miejsce w między przedszkolnym konkursie wiedzy o Śląsku, Katowicach, znajomości gwary śląskiej i legendy o Skarbniku zorganizowanym przez MP nr 45. SERDECZNIE GRATULUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE PLASTYCZNYM - Dzieci z naszego przedszkola: Amelka G., Maja W. i Ania Ż. otrzymały wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym ph. "Kanapkowy zawrót głowy". Gratulujemy!

XII ZJAZD BARBÓRKOWY- W dniu 9.12.2019r. dzieci z gr. V - Rekinki uczestniczyły i zaprezentowały się  w XII Przedszkolnych Prezentacjach Barbórkowych w Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach. Na koniec występu uczestnicy otrzymali słodkie upominki od organizatorów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM - W dniu 06.12.2019r. naszych przedszkolaków odwiedził bardzo oczekiwany gość - Święty Mikołaj. Radości nie było końca, wręczył prezenty - zabawki dla każdej grupy. Dzieci w podziękowaniu zaprezentowały piosenki i wierszyki, a także zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Mikołaj obiecał odwiedzić nas za rok! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 05.12.2019r. dzieci z gr, Rekinki uczestniczyły w warsztatach plastycznych, na których robiły zawieszki do bagażu z Magdaleną Kilarską, autorką książki "Bagażnik, czyli rzecz o pakowaniu...". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 03.12.2019r. dzieci z gr. Muszelki uczestniczyły w warsztatach w bibliotece pt. "Mikołaj tuż, tuż".

DZIEŃ GÓRNIKA - W dniu 03.12.2019r.odbyła się uroczystość z okazji Dnia Górnika, która już na stałe wpisała się w kalendarz naszego przedszkola. Przedszkolaki jak co roku powitały  zaproszonych gości, ubranych w galowe mundury, ciekawym programem artystycznym. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowały swoje umiejętności, recytując, tańcząc i śpiewając. Po części artystycznej goście podzielili się z nami wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, a dla najuważniejszych słuchaczy przygotowali słodką niespodziankę. Uwieńczeniem spotkania była ciekawa sesja fotograficzna. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYJAZD DO PAŁACU MŁODZIEŻY - W dniu 02.12.2019r. wszystkie przedszkolaki pojechały do Pałacu Młodzieży na przedstawienie pt. "Piotruś Pan". Dzieci po raz kolejny mogły przeżywać przygody chłopca, który nie chciał dorosnąć. (zdjęcia w galerii i na facebooku) 

LICEALIŚCI CZYTAJĄ BAJKI - W dniu 29.11.2019r. biblioteka przy IV Liceum Ogólnokształcącym im.gen.S.Maczka wznowiła cykl literacki pt. "Licealiści czytają przedszkolakom". W tym dniu wolontariuszki przeczytały najmłodszym dzieciom bajkę pt. "Lekcja pływania"A. Cholewińskiej - Szkolik. Dziękujemy! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE MUSZELEK - W dniu 28.11.2019r. dzieci z gr. Muszelki uczestniczyły w kolejnych zajęciach kulinarnych pt. "Jesienny deser na ciepło", który akurat pasował na chłodniejszy, listopadowy dzień. Zadaniem dzieci było kruszenie biszkoptów, krojenie owoców (gruszek i brzoskwiń z puszki) oraz przygotowanie kremu z jajek i serka naturalnego z odrobiną miodu. Po złożeniu deseru z różnych części, został on włożony na 20 min. do piekarnika w celu zapieczenia. Po lekkim ostudzeniu, wszystkie dzieci z apetytem zajadały deser. Był przepyszny! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONCERT - W dniu 26.11.2019r. wszystkie dzieci uczestniczyły w koncercie Agencji Artystycznej Silesia pt. "Muzyka polska".(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY W BIBLIOTECE - W dniu 25.11.2019r. Rekinki uczestniczyły w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt. "Dzień jeża", podczas których utrwalały podstawowe wiadomości o zwyczajach jeży. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPARTAKIADA SPORTOWA - W dniu 25.11.2019r. grupa Rekinki uczestniczyła w Spartakiadzie w Szkole Podstawowej nr 40, podczas której rywalizowała w konkurencjach sportowych z przedszkolakami z innych przedszkoli. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ MISIA - W dniu 25.11.2019r. już po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Misia Pluszowego. W tym dniu najważniejszymi gośćmi w przedszkolu były misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się zabawa z okazji tego wesołego święta. Nie zabrakło uśmiechu, skocznej muzyki i konkurencji sprawnościowych z udziałem misiów. 

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 21.11.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki uczestniczyły w zajęciach z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Katowicach. Zajęcia mają na celu usprawnić koncentrację uwagi w sferach oko - ręka - ucho. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MEDALE MUSZELEK - W dniu 19.11.2019r. dzieci z gr. Muszelki otrzymały medale za zdobycie sprawności Zdrowego Przedszkolaka.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA DO TEATRU w BĘDZINIE - W dniu 18.11.2019r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola pojechały autokarami na przedstawienie pt. "Opowieści ze zmyślonego cyrku"do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Przedszkolacy z dużym zainteresowaniem i skupieniem uwagi obserwowali  spektakl, bogaty w umiejętności cyrkowe aktorów: przewroty akrobatyczne na linach, żonglowanie przedmiotami i sztuczki magiczne. Nie zabrakło śmiechu, różnych okrzyków i wspaniałej zabawy. W teatrze panowała wyjątkowa atmosfera, a dzieci mogły poczuć się prawdziwymi widzami. Do przedszkola wróciliśmy z nowymi wrażeniami i w doskonałych humorach.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZABAWY ANIMACYJNE U ŻÓŁWIKÓW - W dniu 14.11.2019r. grupa „Żółwików” udzielała się w zabawach z chustą animacyjną „Klanzy”. Dzieci integrowały się we wspólnych zabawach: „Balonik”, „Koło młyńskie”, „Pod parasolem”, „Wulkan” oraz w zabawach utrwalających kolory podstawowe. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI ZDOBYWAJĄ SPRAWNOŚĆ ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA - W dniach 12-15.11.2019r. "Muszelki" wykonywały różnorodne zadania tj. prawidłowe szczotkowanie zębów, doświadczenia z wodą, komponowanie zdrowej kanapki z papieru, degustacja egzotycznego owocu - khaki, aktywne uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych. Za każde wykonane zadanie otrzymywały naklejkę oraz tworzyły książeczkę sprawności, za którą już wkrótce otrzymają papierowe medale. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA MATEMATYCZNE W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 14.11.2019r. "Złote Rybki" poznały nowe znaki matematyczne: "+" oraz "=", uczyły się dodawać i zapisywać działania za pomocą poznanych znaków. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

HYMN DLA POLSKI - W dniu 08.11.2019r. wszystkie przedszkolaki zebrały się w sali gimnastycznej o symbolicznej godzinie 1111. Powodem tego spotkania była Ogólnopolska Akcja Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN. Ubrani w biało - czerwone barwy odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcja zjednoczyła dzisiaj 19 tysięcy szkół i przedszkoli z całej Polski w radosnym brzmieniu Mazurka Dąbrowskiego. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY W BIBLIOTECEW dniu 06.11.2019r. Muszelki uczestniczyły w zajęciach pt. "ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK". Słuchały bajek, rozpoznawały tytuły po obrazkach i fragmentach tekstu. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KASZTANOWE MIASTO - W dniu 06.11.2019r. Złote Rybki zbudowały w swojej sali prawdziwe kasztanowe cuda. Zadanie miało na celu nauczyć dzieci pracy zespołowej, a budowanie umilała im wesoła jesienna muzyka. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE - W dniu 04-05.11.2019r. rozpoczął się cykl zajęć w oparciu o bajki terapeutyczne prowadzony przez wolontariuszkę - emerytowaną nauczycielkę. Tematem zajęć były emocje. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA Z PEDAGOGIEM - W dniu 31.10.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki i Rekinki rozpoczęły cykl zajęć z pedagogiem z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Katowicach. Zajęcia mają na celu usprawnić koncentrację uwagi w sferach oko - ręka - ucho. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W dniu 30.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki i Złote Rybki zaraz po śniadaniu wyruszyły na wycieczkę do Nadleśnictwa Katowice. Na miejscu czekał już pan Leśniczy, który opowiedział dzieciom ciekawostki z życia leśnych zwierząt. Przedszkolacy podglądali pracę pszczół w ulu, spacerowali po lesie, głaskali sierść zwierząt i słuchali ich odgłosów. To była ciekawa przygoda dla każdego małego przyrodnika. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 28.10.2019r. Rekinki wzięły udział w warsztatach w Miejskiej Bibliotece Publicznej pt."Piesek czarny i kudłaty". Zajęcia dotyczyły zaspokajania potrzeb swoich czworonożnych pupili. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY DOŚWIADCZALNE - W dniu 25.10.2019r. grupa Rekinków uczestniczyła w warsztatach pt. "Co to jest magnes?" w Domu Kultury w Bogucicach. Celem zajęć było poznanie właściwości magnesu i samodzielne wykonywanie doświadczeń z przyciąganiem różnego rodzaju przedmiotów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ ZIEMNIAKA - W dniu 24.10.2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. W tym dniu dominowały ziemniaki na zajęciach plastyczno - technicznych. Powstały jeżyki, kukiełki, pieczątki odbijane na papierowych szalikach, pojawiły się w piosence, w zabawie i oczywiście podczas obiadu . Odbyło się też spotkanie braci przedszkolnej przy "ognisku", które dla lepszego efektu "rozpaliliśmy" w sali Delfinków. Śpiewaliśmy piosenki i rozmawialiśmy o walorach tego codziennego warzywa, a potem udaliśmy się na obiad, oczywiście z ziemniakami. Tego dnia wszystkie dzieci były ubrane w kolorach ziemniaczanych: brązowych, żółtych, różowych. Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DELFINKI - KUCHARZAMI - W dniu 23.10.2019r. Delfinki robiły kompoty do przedszkolnej spiżarni. Poznały znaczenie robienia zapasów na zimę oraz sposób wykonania kompotu. Z zapałem pokonywały kolejne etapy pracy i radowały się z osiągniętego efektu. Zapraszamy Rodziców do powtórzenia zabawy w domu. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZŁOTE RYBKI W BIBLIOTECE - W dniu 21.10.2019r. dzieci w kolorowych skarpetkach uczestniczyły w warsztatach poświęconych tej części garderoby. Dzieci słuchały opowiadania J. Bednarek pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", kolorowały i ozdabiały szablony z papieru oraz prezentowały swoje skarpetki podczas gimnastyki na dywanie. Dziękujemy rodzicom, którzy zastosowali się do naszej prośby. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KISZENIE KAPUSTY u ŻÓŁWIKÓW - W dniu 18.10.2019r. Grupa „Żółwików” rozpoczęła kolejny etap przygotowań do zimy. Październik to czas kiszenia kapusty, bez której trudno wyobrazić sobie tradycyjną polską kuchnię. Po zapoznaniu się z wyglądem i walorami smakowymi surowego warzywa, przedszkolaki nazywały i segregowały zioła, przyprawy oraz dodatki, które miały podnieść walory smakowe kapusty. Ugniatanie i ubijanie było ostatecznym procesem kiszenia poszatkowanych piórek. Mozolnej pracy towarzyszyła ciągła degustacja, na którą ogromny wpływ miała dziecięca ciekawość. Niecierpliwie oczekujemy na efekty naszej pracy.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

WARSZTATY Z ŻYRAFĄ OLĄ - W dniu 17.10.2019r. Muszelki, Złote Rybki i Rekinki gościły w swoich grupach Żyrafę Olę - maskotkę z podręczników, która zachęcała dzieci do szukania dobrych rozwiązań we wspólnej zabawie. Dzieci słuchały opowiadania, szukały dobrego rozwiązania konfliktu, śpiewały piosenkę i układały historyjkę obrazkową. Dziękujemy za miło spędzony czas. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

JESIEŃ W NASZYM OGRODZIE - W dniu 16.10.2019r. Delfinki na spacerze rozpoznawały i nazywały drzewa: klon, kasztanowiec, brzoza, jarzębina. Zbierały liście i kasztany. Zebrane dary jesieni przyniosły do przedszkola i udekorowały nimi kącik przyrody. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DZIEŃ EDUKACJI - W dniu 14.10.2019r. wszystkie dzieci oraz wszyscy pracownicy przedszkola zebrali się w sali gimnastycznej, żeby wspólnie uczcić Święto Edukacji Narodowej. Każda grupa zaprezentowała dla pań jakąś niespodziankę. Były radosne piosenki, piękne tańce, laurki, przedszkolna orkiestra, ciasto marchewkowe przygotowane przez gr. Złote Rybki oraz upominki od Rady Rodziców. Takie spotkanie było miłą integracją dla wszystkich uczestników. DZIĘKUJEMY! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ŻÓŁWIKOWE PRZETWORY - W dniu 11.10.2019r. grupa „Żółwików” przygotowywała owocowe  kompoty. W skład  przetworów wchodziły pokrojone w ćwiartki:  jabłuszka, gruszki i śliwki. Dzieci z zachowaniem wszelkich zasad higieny naprzemiennie  układały owoce . Słoiczki z przygotowaną  słodką zalewą  przedszkolaki zaniosły do kuchni w celu pasteryzowania.  Jeszcze tylko pięknie ozdobimy słoiczki i pożyczymy smacznego. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE W GR. MUSZELKI - W dniu 10.10.2019r. dzieci z gr. Muszelki przygotowywały sałatkę jarzynową z ugotowanych warzyw. Zajęcia rozpoczęły się od rozpoznawania przyniesionych produktów, zapoznały się ze sposobem przyrządzania potrawy i z bezpiecznym obchodzeniem się nożem. Dzieci wzorowo wywiązały się z powierzonego im zadania i ze smakiem zajadały samodzielnie wykonaną sałatkę.  (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ŚWIĘTO DRZEWA - W dniu 10.10.2019r. nasi przedszkolacy ze wszystkich grup wiekowych podjęli się szeregu 17-stu działań związanych z obchodami Międzynarodowego Święta Drzewa organizowanego przez Klub Gaja z Bielska Białej przy współpracy z Lasami Państwowymi. Tegoroczne drzewka otrzymane od Nadleśnictwa Katowice wyrosną w zaaranżowanym „gaiku” przylegającym do stacji „Lesisko”. Uatrakcyjniając ten szczególny dzień w grupach panie czytały bajki i opowiadania o różnych przygodach bohaterów szczególnego dnia, dzieci rysowały życzenia dla drzew oraz wykonywały eksperymentalne doświadczenia z sadzeniem szyszek w doniczkach. Z niecierpliwością oczekujemy na efekty  naszych przedsięwzięć. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

DELFINKI NA SPACERZE - W dniu 09.10.2019r. Delfinki pierwszy raz wyszły poza teren przedszkola. Obserwowały ruch drogowy i uczyły się bezpiecznego zachowania na ulicy. Przechodziły przez jezdnię w miejscu oznakowanym przez sygnalizator świetlny i pasy.(zdjęcia w galerii i na facebooku) 

ZAJĘCIA NA LODOWISKU - W dniu 08.10.2019r. odbyły się pierwsze zajęcia na lodowisku w Spodku dla dzieci 6- letnich. Dzieci uczyły się jeździć na łyżwach podtrzymując się pingwinków, klocków pod czujnym okiem instruktorów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KLUB MAŁEGO EKOLOGA - Dzieci z grupy Rekinki w ramach Klubu Małego Ekologa zaprojektowały oraz wykonały Plakat - "Kochamy naszą Planetę". 30.09.2019r. z okazji Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata zasadziły roślinki, które stały się symbolem Małego Aktywnego Ekologa. Dzieci codziennie dbają, podlewają kwiatki, które szybko wzrastają. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

GRZYBOBRANIE U ŻÓŁWIKÓW - W dniach 30.09 - 04.10.2019r. Żółwiki w tematyce kompleksowej wybrały się na grzybobranie. W zabawach sensorycznych poznawały smaki, zapachy i przekrój grzybów. Pod lupą miały możliwość obserwacji budowy grzyba: nóżki oraz kapelusza w rurki i blaszki. Potem już malowały, lepiły, uczyły się wierszy i piosenek na temat grzybów. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

NAUKA MYCIA RĄK - W dniu 03.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki i Złote Rybki uczestniczyły w spotkaniu edukacujnym z pracownikami Sanepidu w Katowicach w ramach Klubu Zdrowego Przedszkolaka. Motywem przewodnim warsztatów była edukacja dzieci w zakresie higieny ciała. Zabawny miś Szczepan towarzyszył przedszkolakom, kiedy uczyły się prawidłowego mycia rąk. Dzieci dowiedziały się również w jakich sytuacjach należy myć ręce. Uwieńczeniem spotkania były naklejki i odblaski, które powędrowały do rąk Rekinków i Złotych Rybek.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

SAŁATKA OWOCOWA W ZŁOTYCH RYBKACH - W dniu 02.10.2019r. dzieci z gr. Złote Rybki w ramach tematu tygodnia zrobiły pyszną, pełną zdrowia i witamin sałatkę owocową. Samodzielnie umyły i kroiły owoce. Nie zabrakło zabaw badawczych z rozpoznawaniem owoców zmysłami dotyku i smaku. Sałatka wszystkim bardzo smakowała, bo została zjedzona przez dzieci w całości. Dziękujemy rodzicom za przyniesione owoce, deseczki i fartuszki. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

ZAJĘCIA KULINARNE W GR. MUSZELKI  -  W dniu 02.10.2019r. dzieci z gr. Muszelki przygotowywały pyszny, zdrowy soczek owocowy. Najpierw umyły przyniesione owoce (jabłka i gruszki), potem z pomocą pani wrzucały do sokowirówki, a na koniec mogły go spróbować. Był pyszny. Większość dzieci prosiła o dokładkę. Zajęcia te miały na celu: zachęcanie do zdrowego odżywiania się, pomagania rodzicom w prostych czynnościach kuchennych, a także uświadomienie, że trzeba być ostrożnym podczas włączania urządzeń elektrycznych.(zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W MUZEUM - W dniu 01.10.2019r. dzieci z gr. Rekinki zwiedzały wystawy w Muzeum Śląskim. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

PORANEK BAJKOWY - W dniu 30.09.2019r. dzieci z grupy Muszelki, Złote Rybki i Rekinki wybrały się do Miejskiego Domu Kultury w Bogucicach na Poranek Bajkowy i obejrzały bajkę "Wielka Podróż Bolka i Lolka". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

SPOTKANIE Z JESIENIĄ - W dniu 27.09.2019r. odbyła się coroczna impreza integracyjna "Spotkanie z Jesienią" pod hasłem "Jestem bezpieczny" w drodze do przedszkola, szkoły, pracy, na wakacjach czy na placu zabaw. Gośćmi specjalnymi byli strażacy i policjanci, którzy uświetnili naszą imprezę. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci były zadania w grupach plastyczno - techniczne, quiz z wiedzy o bezpieczeństwie, rajd rowerowy, mini tor przeszkód, studio tatuażu, kawiarenka z pysznymi ciastami (dziękujemy wszystkim zaangażowanym), a na koniec tradycyjnie ciepła kiełbaska. Pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

KONCERT - W dniu 27.09.2019r. wszyscy przedszkolacy uczestniczyli w koncercie muzyków Agencji Artystycznej Silesia pt. "Poznajemy instrumenty - akordeon".

ZŁOTE RYBKI NA SKRZYŻOWANIU - W dniu 25.09.2019r. Złote Rybki wyruszyły z przedszkola na pobliskie skrzyżowanie, aby obserwować ruch uliczny. Poznaliśmy zasady poruszania się pieszych po ulicy, poznawaliśmy znaki drogowe, a także przechodziliśmy przez ulicę w wyznaczonych do tego miejscach czyli "na pasach" oraz "na światłach". (zdjęcia w galerii i na facebooku)

REKINKI W BIBLIOTECE - W dniu 23.09.2019r. dzieci z gr. Rekinki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych w bibliotece pt. "Dzień Nosorożca", podczas których poznawały warunki życiowe zwierząt afrykańskich. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

MUSZELKI W BIBLIOTECE - W dniu 20.09.2019r. dzieci z gr. Muszelki zostały zaproszone na pierwsze zajęcia warsztatowe do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Wajdy pod hasłem: Świętujemy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dziękujemy!(zdjęcia w galerii i na facebooku)

AKCJA SPRZĄTAMY ŚWIAT 2019 - W dniu 20.09.2019r. wszyscy przedszkolacy wzięli udział w światowej Akcji Sprzątanie Świata, promowanej przez Wydział Edukacji Miasta Katowice. W oparciu o plakat przewodni akcji wszystkie grupy utrwaliły zasady segregacji a następnie "Eko - pozytywni" wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki wyruszyli w teren. Grupy młodsze zajęły się porządkowaniem ogrodu przedszkolnego, natomiast grupy starsze penetrowały ścieżki poza ogrodzeniem. (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BAJKA NA SPOKOJNY SEN - W dniu 18.09.2019r. Biblioteka Miejska przy ulicy Wajdy wznowiła cykl czytania bajek najmłodszym wychowankom podczas odpoczynku. Bibliotekarka czytała bajki z serii "Opowiadania dla przedszkolaków" R. Piątkowskiej pt. "Konik" i "Czarny lew". Dziękujemy (zdjęcia w galerii i na facebooku) 

DZIEŃ KROPKI - W dniu 16.09.2019r. wszystkie dzieci w przedszkolu obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropki pojawiły się podczas zajęć plastycznych (malowanie palcem, patyczkiem higienicznym, korkiem), technicznych (wycinanie, naklejanie), matematycznych, a także sportowych. To była świetna zabawa dla naszych przedszkolaków (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE - W dniu 13.09.2019r. grupa Muszelki ubrana w kamizelki odblaskowe wybrała się na wycieczkę na skrzyżowanie. Celem wyprawy było zwrócenie uwagi na znaki drogowe oraz prawidłowe przechodzenie przez jezdnię (zdjęcia w galerii i na facebooku)

BEZPIECZNIE PRZEZ ULICĘ - W dniu 12.09.2019r. grupa Żółwików, opatrzona w odblaskowe kamizelki wyruszyła na obserwację skrzyżowania ulic, na którym ruch drogowy regulują sygnalizatory świetlne. Okazyjnie utrwaliliśmy również bezpieczne przechodzenie przez pasy bez sygnalizatora (zdjęcia w galerii i na facebooku)

WITAMY PO WAKACJACH W PRZEDSZKOLU - Za nami już pierwsze dni w przedszkolu, rozpoczął się czas wspólnej zabawy, kreatywnych zajęć i ciekawych przygód. Wśród nas pojawili się nowi koledzy i koleżanki, najmłodsi przyzwyczajają się do nowego miejsca i pomału adaptują sie do przedszkolnej społeczności. Starsi przypominają sobie zasady panujące w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy udanego roku szkolnego! (zdjęcia w galerii i na facebooku)

shim